Smer chce po voľbách obžalovať prezidentku. Fico klame a kampaňuje, reaguje Čaputová

Smer chce hneď po ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu, bezprostredne po tom, ako poslanci zložia sľub, podať návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputovej. Hlava štátu reagovala.

23.09.2023 12:11 , aktualizované: 15:11
Robert Fico a Zuzana Čaputová Foto: , ,
Robert Fico a Zuzana Čaputová
debata (752)

Strana prezidentku kritizuje za stretnutie s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom z augusta 2021, na ktorom chcela podľa Fica ovplyvňovať prípad stíhania bývalého šéfa polície Petra Kovaříka. Žilinka o stretnutí hovoril na nedávnej tlačovej konferencii. Fico zámer oznámil na sobotnej tlačovej konferencii. Ide podľa neho o dôkaz zasahovania politikov do práce orgánov činných v trestnom konaní.

Fico chce po voľbách podať obžalobu na prezidentku
Video

Prezidentka v reakcii odmietla akékoľvek ovplyvňovanie trestnej kauzy prostredníctvom generálneho prokurátora. Vyjadrenia Fica považuje za klamstvo a jeho predvolebnú kampaň. Prezidentská kancelária priblížila, že dôvodom stretnutia prezidentky so špeciálnym a následne aj generálnym prokurátorom v auguste 2021 boli napäté vzťahy medzi nimi. „Je to iba jedno z ďalších klamstiev Roberta Fica, pre ktoré na neho prezidentka prednedávnom podala žalobu, a potvrdzuje, kam je až schopný zájsť pre mobilizáciu svojich voličov," uviedol riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Jozef Matej.

Smer chce podať návrh na obžalobu po ustanovujúcej schôdzi parlamentu, ktorá má byť do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb do Národnej rady. O podaní obžaloby rozhoduje parlament tak, že návrh musí schváliť 90 poslancov a následne ide na Ústavný súd.

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy, keďže „ako symbol Progresívneho Slovenska si zavolala generálneho prokurátora a žiadala od neho zmeniť rozhodnutie v prípade trestného stíhania človeka, ktorý chcel pomôcť udavačom, ktorí pomáhali čurillovcom, keď robili tie zverstvá proti slovenskej opozícii".

PS: Fico nech vráti titul

Progresívne Slovensko na osočovanie zo strany Fica reagovalo jasným odmietnutím snahy podať obžalobu na prezidentku. „Robert Fico len účelovo zneužíva očierňovanie prezidentky na predvolebný boj. Obžalobu na prezidentku je možné podať iba za vlastizradu, alebo za úmyselné porušenie ústavy. Ak si pán Fico myslí, že sem spadá rozhovor s generálnym prokurátorom, mal by radšej vrátiť právnický diplom,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa PS Alena Kuišová.

Fico pripomenul prípad Kovaříka, ktorého v auguste 2021 obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prezidentka mala pár dní po vznesení obvinenia pozvať na stretnutie generálneho prokurátora s jeho námestníkom. Bývalý policajný šéf bol obvinený v súvislosti s tým, že dal pokyn na prerušenie zásahu Úradu inšpekčnej služby počas akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pri zadržiavaní svedkov-kajúcnikov.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Hrubé klamstvá, vymyslené obvinenia či šikanovanie. Prezidentka Čaputová žaluje Fica

Prezidentka sa so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a následne generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom stretla pre ich napäté vzájomné vzťahy, ktoré v tom čase začali prerastať do otvoreného konfliktu medzi nimi a ich inštitúciami. „Keďže prezidentka zodpovedá za riadny chod ústavných orgánov, považovala za primerané pýtať sa na dôvody, povahu a intenzitu ich sporu,“ priblížil Matej.

Dva roky čakať nemohol

Ak by teraz generálny prokurátor tvrdil, že prezidentka chcela ovplyvňovať trestné stíhanie, nemohol by podľa hlavy štátu čakať dva roky. „Musel by konať, inak by sa sám spreneveril funkcii generálneho prokurátora,“ odkázal Matej.

Poslanec parlamentu za OĽANO a exminister vnútra Roman Mikulec reagoval, že hnutie OĽANO a priatelia by v parlamente nepodporilo návrh na podanie obžaloby prezidentky. Zároveň tvrdí, že za vlády Smeru si Fico nechal nosiť živé spisy a zaujímal sa o živé prípady. Preto považuje jeho krok za pokrytectvo. Treba podľa neho brať do úvahy súdne rozhodnutia, podľa ktorých ľudia zo systému „našich ľudí“ hovorili o kradnutí a ovplyvňovaní vyšetrovaní. Dodal, že polícia má v súčasnosti rekordne najvyššiu dôveryhodnosť občanov.

hranol, kali Čítajte viac Fico to so špinavcami a zvieratami opäť prestrelil. Čurillovci nejdú po krku Smeru, ale zločincom

Predseda Smeru v sobotu prehral úryvok z tlačovej konferencie, kde Žilinka vysvetľoval okolnosti stretnutia. Pár dní po vznesení obvinenia v roku 2021 mala Čaputová povedať, že ak svoj postup prokuratúra pred súdom neobháji, treba rátať s tým, že to na ňu vrhne veľmi zlé svetlo. Už vtedy to generálny prokurátor označil za nevhodné vyjadrenie. Na stretnutí mala prezidentka so Žilinkom rozoberať skutkovú podstatu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa aj v kontexte stíhaného skutku. „Povedal som jej, že sa s ňou nemôžem baviť o skutkových okolnostiach, pretože je to živá vec,“ skonštatoval šéf prokurátorov. Toto bol podľa neho účel stretnutia. Prezidentka mu tiež mala povedať, že sa o téme rozprávala aj s Lipšicom. Žilinka jej podľa svojich slov odkázal, že do živej trestnej veci nebude zasahovať.

Robert Fico Čítajte viac Fico klame. Čaputovú americkou agentkou nazval vlani, teraz to popiera

Fico zároveň pripomenul, že v danom čase sa chceli s prezidentkou stretnúť aj advokáti a obhajcovia a dať jej informácie o manipuláciách trestných konaní. Odkázať im mala, že sa nemôže stretávať s advokátmi a rozprávať sa o živých veciach. Šéf Smeru-SD zdôraznil, že prezidentka môže robiť len to, čo jej dovoľuje zákon. Predstavitelia strany pripomenuli, že generálny prokurátor je zodpovedný Národnej rade SR, nie prezidentovi SR a hlava štátu nemá kompetencie vstupovať do živých vecí.

Predseda Smeru sa odvoláva na článok 107 ústavy SR. Očakáva, že Smer bude mať k dispozícii 30 poslancov, keďže takýto počet je potrebný na podanie predmetného návrhu. Fico podotkol, že to nie je nič nové, keďže už v roku 2013 bola podaná obžaloba na bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča.

Maroš Žilinka Čítajte viac Žilinka považuje spor s prezidentkou za „divadlo a hru“. Prijal zásadné rozhodnutie
752 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #Zuzana Čaputová