Namiesto vysvetľovania podozrení išiel Žilinka na dovolenku, tvrdí Šeliga. Výbor sa nekonal

Generálny prokurátor Maroš Žilinka namiesto toho, aby prišiel do Národnej rady vysvetľovať podozrenia a odpovedať na otázky, odišiel na dovolenku. Uviedol to poslanec Juraj Šeliga (Demokrati) na dnešnej tlačovej besede s tým, že vzhľadom na to, že Žilinka neodpovedal na novinárske otázky v súvislosti s paragrafom 363, zvolal parlamentný ústavnoprávny výbor, ktorý sa mal konať dnes.

25.09.2023 10:55 , aktualizované: 13:41
Žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
debata (38)

K rokovaniu výboru však napokon nedošlo, keďže nebol uznášaniaschopný pre neúčasť poslancov za Smer, Hlas a Sme rodina. Šeliga neúčasť šéfa GP považuje za jeho zbabelosť. „Maroš Žilinka radšej odišiel na dovolenku, ako by mal prísť vysvetľovať či, prečo a akým spôsobom vstupoval do vyšetrovaní. Potom je tu 363-krát tá istá otázka pre Maroša Žilinku: koho kryjete a prečo to robíte?“ uviedol Šeliga.

„Kam sme sa to dostali? Generálny prokurátor sa vysmieva prezidentke tejto krajiny a odmieta jej dať súčinnosť. Smer sa ho naplno zastáva a dáva obžalobu na prezidentku. Potom Národná rada, ktorá je najvyšším zákonodárnym orgánom a má aj všeobecnú kontrolnú právomoc, zvolá ústavnoprávny výbor a generálny prokurátor radšej rýchlo utečie na dovolenku,“ uviedol Šeliga.

„Pred týždňom sa Žilinka vyjadroval na adresu prezidentky a tiež na moju adresu a odmietol odpovedať na novinárske otázky. Odmietol odpovedať na vážne podozrenia, či sa stretával s Dianou Santusovou a ďalšími v budove generálnej prokuratúry," vysvetlil Šeliga a dodal, že Žilinka odmietal odpovedať aj na to, na základe čoho generálna prokuratúra rozhodla udeliť paragraf 363 pre podozrenia, že sa manipulovali vyšetrovania, a že sa snažili diskreditovať takzvaných elitných vyšetrovateľov Čurillu, Ďurku a spol. „V jednom prípade prokuratúra rozhodovala tak, že 363 neudelila. Povedala, že ak nie je vznesené obvinenie, tak nemôže udeliť 363. V druhom prípade, v prípade Santusovej, kde mala byť aj ona jedna z osôb, o ktoré sa zaujímala polícia, a v prípade ďalších, aj keď tam nebolo vznesené obvinenie, tak 363 udelila," pripomenul Šeliga s tým, že nie je možné, aby v jednom prípade rozhodol prokurátor tak, že odmietne, a potom bez toho, aby sa zmenili okolnosti, vyhovie.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík Čítajte viac Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

„Ak je pravda, že sa stretávali, a ak je pravda, že sú prepojenia generálneho prokurátora na niektorých vyšetrovateľov, prípadne iné osoby podozrivé z trestnej činnosti, tak v takomto prípade tieto 363 boli nezákonné," vyhlásil Šeliga a dodal, že je potrebná reforma prokuratúry a zrušenie paragrafu 363. „O tomto sa bude rozhodovať vo voľbách. Či na prokuratúre bude stále vládnuť neobmedzene cez 363 Žilinka, alebo sa niečo zmení," uzavrel Šeliga s tým, že otázkou je, prečo to Žilinka robí a koho tým kryje.

Hamran: Žilinka posunul §363 na úplne iný level
Video
38 debata chyba
Viac na túto tému: #Maroš Žilinka #Juraj Šeliga #paragraf 363