Prokurátor podal obžalobu na bývalého policajného prezidenta Kovaříka

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal obžalobu na bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka, uviedol hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Patrik Hujsa.

26.09.2023 10:11 , aktualizované: 19:00
Peter Kovařík Foto: ,
Peter Kovařík na archívnej snímke.
debata (9)

„Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava 25. septembra 2023 podal Mestskému súdu Bratislava I obžalobu na obvineného P. K. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti,“ uviedol hovorca.

Kovařík považuje trestné stíhanie jeho osoby za účelové, uviedol v reakcii na obžalobu. „Som neodôvodnene trestne stíhaný len za to, že ako prezident Policajného zboru som nedovolil zneužívať výlučne mne podriadenú zásahovú jednotku, ktorá bola preukázateľne nasadená v rozpore so zákonom,“ priblížil exšéf polície. Existuje podľa neho dôvodné podozrenie, že práve činnosť inšpekčného tímu Oblúk mala charakter zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Priblížil, že kontrolnú činnosť zákonnosti zásahu tímu Oblúk pod vedením Diany Santusovej vykonal na základe priameho pokynu od exministra vnútra Romana Mikulca. „Po tom, ako som túto nezákonnosť zistil a po jeho pokyne, aby som ďalšiu nezákonnú činnosť nedovolil, som bol povinný rozhodnúť. Činnosť jednotky som povolil bezprostredne po splnení zákonných podmienok,“ podotkol.

Vykonané dôkazy podľa Kovaříka jednoznačne preukazujú, že skutok, za ktorý bola na neho podaná obžaloba, nemá znaky trestného činu a celé stíhanie je účelové. Spochybnil objektivitu vyšetrovania v konaní na bratislavskej krajskej prokuratúre.

Bývalý policajný prezident bol obvinený v auguste 2021. Podozrivý je zo zmarenia prebiehajúceho zásahu zadržiavania, ako aj vykonania trestnoprocesných úkonov s osobami Matejom Zemanom a Petrom Petrovom. Išlo o akciu inšpekčného tímu Oblúk Diany Santusovej. Kovařík obvinenie v minulosti odmietol.

Peter Kovařík bol od septembra 2020 poverený dočasným riadením Policajného zboru. Koncom januára 2021 ho po výberovom konaní do funkcie prezidenta Policajného zboru vymenoval vtedajší minister vnútra Roman Mikulec. K 15. septembru 2021 sa vzdal funkcie.

Peter Kovařík kovarik Čítajte viac Inšpekcia navrhla obžalovať policajného exprezidenta Petra Kovaříka. Obvinený je od roku 2021
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kovařík