Voliči môžu zo závažných dôvodov požiadať o prenosnú volebnú schránku

Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť v predčasných septembrových parlamentných voľbách osobne, môžu požiadať o prenosnú volebnú schránku. Pripomína to Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.

29.09.2023 13:32
debata

Voliči alebo ich blízki môžu požiadať o prenosnú schránku obec. V deň konania volieb môžu o ňu požiadať okrskovú volebnú komisiu, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

„V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami, obálkou a so zoznamom tých voličov, ktorí požiadali o hlasovanie mimo volebnej miestnosti,“ píše sa v zákone o podmienkach výkonu volebného práva.

voľby Čítajte viac Manuál k parlamentným voľbám 2023: Čo robiť vo volebnej miestnosti a akých chýb sa vyvarovať?

Vyslaní členovia komisie majú zabezpečiť zachovanie tajnosti hlasovania i to, aby ten, kto hlasoval, podpísal prevzatie hlasovacieho lístka a obálky. „Ak tak volič nemôže urobiť alebo ak prevzatie hlasovacieho lístka a obálky odmietne podpísať, člen okrskovej volebnej komisie poznamená túto skutočnosť v zozname,“ hovorí zákon.

Ak sa má hlasovať v ústave, podľa zákona dohodne ústav čas hlasovania do prenosnej volebnej schránky s príslušnou okrskovou volebnou komisiou.

debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2023