Akcia Targety: NAKA zasahovala v Kollárovom Fun rádiu aj firme blízkej Borguľovi

V jednom z najpočúvanejších slovenských rádií zasahovala v stredu Národná kriminálna agentúra. Akcia tentoraz neniesla žiaden biblický názov, policajti ju stroho pomenovali slovom Targety. Ich cieľmi boli okrem rozhlasovej stanice, ktorá patrí predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi, aj ďalšie miesta v rámci Slovenska. Okrem toho prišli aj do firmy blízkej dosluhujúcemu poslancovi parlamentu Martinovi Borguľovi. V kauze má ísť o objasnenie rozsiahlej ekonomickej činnosti, ku ktorej malo dochádzať v rokoch 2011 až 2021. Vzniknúť mali škody na DPH za milióny eur.

04.10.2023 09:12 , aktualizované: 18:08
debata (142)
Smiešny policajný cirkus, reagoval Kollár
Video
Zásah v sídle Fun rádia v Bratislave považuje predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) za policajný cirkus, ktorým chce polícia prekryť zlyhanie pri ochrane hraníc. / Zdroj: TV Pravda

„Príslušníci NAKA od dnešného dňa (stredy, pozn. red.), ranných hodín realizujú akciu s názvom „Targety“, ktorá je zameraná na objasnenie rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti, ktorá, podľa zistení polície, mala byť páchaná v rokoch 2011 až 2021 so škodou na DPH vo výške približne 7,5 milióna eur. V tejto súvislosti príslušníci Policajného zboru vykonávajú procesné zaisťovacie úkony na 17 miestach v rámci Slovenskej republiky,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

boris kollár Čítajte viac Kollár k akcii NAKA: Smiešny policajný cirkus. Na piatich autách po pár faktúr, ktoré už dávno majú

Kollár za akciou NAKA vidí migrantov

Akcia Targety má byť podľa informácií denníka Pravda pokračovaním akcie Vata. NAKA vstúpila do budovy na Leškovej ulici v Bratislave, kde sídli aj Fun rádio, okolo deviatej ráno. Rozhlasová stanica patrí do portfólia firiem končiaceho predsedu parlamentu a predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Príchod zhruba desiatky policajtov vysielanie rádia vôbec nenarušil, pokračovalo, a o zásahu neinformovalo ani v spravodajskom bloku. Neskôr sa k policajnej návšteve vyjadril aj riaditeľ spoločnosti Radio Group Rastislav Dutka, pod ktorú Fun rádio patrí. V reakcii na akciu Targety uviedol, že firma si nie je vedomá žiadneho porušenia zákona.

„Sme pevne presvedčení, že naša spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní povedie k rýchlemu vyjasneniu tejto situácie,“ zdôraznil Dutka. Napriek zásahu deklaroval dôveru k schopnosti policajných orgánov vykonávať svoje povinnosti v súlade s platnými zákonmi a predpismi a len v nevyhnutnej miere. Policajtom, ktorí opustili budovu ešte predpoludním, ponúkli podľa Dutku plnú spoluprácu a predložili všetky dokumenty, ktoré požadovali. Na tlačovej konferencii na jeho slová nadviazal aj Boris Kollár. Pripomenul, že nie je v Radio Group konateľom ani štatutárom, ale konečným užívateľom výhod, a o chod rádia sa nestará.

NAKA v Kollárovom Fun Rádiu
Video
Zdroj: TV Pravda

„To, čo sme dnes zažili na Leškovej ulici, bol jeden smiešny policajný cirkus,“ povedal o akcii Targety predseda parlamentu. Kollár tvrdí, že v Policajnom zbore nevie pravá ruka, čo robí ľavá, pretože dokumenty a faktúry, ktoré si v stredu z Leškovej 5 policajti vzali, má NAKA už štyri mesiace. Šéf parlamentu hovorí, že ranný zásah má prekryť „vlastnú neschopnosť“ polície. Narážal na kontroly, ktoré na hraniciach so Slovenskom pre nápor migrantov zaviedli susedné krajiny Poľsko, Česko a Rakúsko. „Na piatich autách si prišli po štyri faktúry, ktoré už dávno na Račianskej (sídlo policajného prezídia, pozn. red.) majú,“ povedal s tým, že policajti sa v priestoroch Fun rádia podľa neho správali korektne.

Priblížil, že bol za ním riaditeľ Fun rádia, ktorého sa Kollár pýtal, po aké dokumenty NAKA bola. „Povedal, že chceli nejaké faktúry z roku 2011, 2014 a 2018,“ zreprodukoval predseda Sme rodina. Následne poučoval, ako by mali byť policajti oblečení na tlačových konferenciách. Prečo policajti zasahovali vo viac ako desiatich iných firmách v rámci Bratislavy, odpovedať nevedel, no zásah v rádiu bola podľa neho snaha o prekrytie údajného zlyhania na hraniciach.

Borguľa o akcii NAKA nevedel

NAKA okrem Fun rádia zasahovala aj vo firme Slovclean blízkej poslancovi Borguľovi. Do budovy pri bratislavskej železničnej stanici Vinohrady prišiel krátko po pol deviatej na béžovom jeepe špeciálnej edície. S úsmevom odkázal, že o zásahu nevie a vošiel dnu. Polícia následne uzavrela súkromný pozemok. Z budovy Slovcleanu okolo 11.20 hod vytlačili elitní policajti nákupný vozík plný dokumentov.

Ako sme sa dozvedeli na webe firmy Slovclean, na trhu je už osemnásť rokov, má regionálne pobočky a označuje sa za „jednotku v upratovaní na Slovensku“. Upratuje administratívne budovy, kancelárie, výrobné haly, sklady, hotely, ale aj lietadlá. Poskytuje tiež služby ako zimná údržba vrátane posypov a odpratávania snehu a aj služby s vyšším upratovacím štandarom, aký je potrebný napríklad v zdravotníckych zariadeniach, ako sú polikliniky a nemocnice. Firma, ktorú navštívili v stredu kriminalisti, sa prezentuje na webe ako transparentná a podnikateľsky zodpovedná. „Naša spoločnosť sa zaviazala podnikať zodpovedne. Spoločenská zodpovednosť je založená najmä na etike a transparentnosti. Podnikateľské záujmy a aktivity prepája s etickými hodnotami nad rámec povinností vyplývajúcich zo zákona,“ prezentuje sa.

Policajti vynášajú z budovy Slovclean dokumenty
Video
Zdroj: TV Pravda

So štátom uzavrela firma od začiatku kalendárneho roka 12 zmlúv alebo dodatkov, zväčša o poskytovaní upratovania a čistiacich prác. Upratovacie služby poskytuje okresným súdom v Žiline aj v Poprade, Letisku Piešťany, Mestu Stará Turá, Poliklinike Karlova Ves. Najvyššiu zákazku za 9,5 milióna eur zhruba na 48 mesiacov spečatila s Národným ústavom detských chorôb. Poslednú zmluvu uzavrela so Slovenskou národnou galériou. Upratovacie služby poskytovala aj ministerstvu investícií, ministerstvu práce, Letisku M. R. Štefánika, ale aj Sociálnej poisťovni.

Spolu s predsedom Sme rodina mal byť na tlačovej konferencii aj Borguľa, ktorý bol v predčasných parlamentných voľbách deviatkou Kollárovej kandidátky. Dosluhujúci poslanec sa síce v budove Národnej rady nachádzal, na tlačovej besede sa nezúčastnil. Kollár sa k zásahu vo firme Slovclean blízkej Borguľovi vyjadrovať príliš nechcel, no niečo naznačil. Aj v tomto prípade si myslí, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá. „Zoberte si Slovclean pána Borguľu. Od roku 2020 mali kompletne celé účtovníctvo na polícii,“ povedal Kollár s tým, že mu ho mali vrátiť pred tromi mesiacmi a „teraz si z toho prišli vypýtať nejakú časť.“ Kollár zopakoval svoje presvedčenie, že polícia by sa mala skôr venovať ochrane slovenských hraníc.

Národná kriminálna agentúra zasahovala na...
NAKA zasahovala na niekoľkých miestach v...
+10NAKA zasahovala na niekoľkých miestach v...

Zasahovali aj v iných firmách

Zásah sa má podľa zatiaľ nepotvrdených informácií týkať aj firiem Prvá stavebná sporiteľňa, Media Print Kappa, Akzent Media, Benalex, Sayrus, Global Solutions SK, Peber, KGV Security a Bob Group. Spoločnosť Media Print Kappa sa zaoberá distribúciou domácej a zahraničnej tlače, ktorú dodáva do supermarketov, stánkov, nákupných centier, na čerpacie stanice či pošty. Okrem toho má k dispozícii reklamné plochy na miestach predaja tlače. Podľa informácií portálu Startitup NAKA zasahovala aj v budove zrušenej spoločnosti Akzent Media na Ivanskej ceste v Bratislave. Policajti mali zamieriť aj do firmy Benalex spájanej s developerom a MMA zápasníkom Petrom Benkom.

NAKA zasahovala na niekoľkých miestach v... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Leškova ulica / Fun Radio / Sme rodina / Boris Kollár / NAKA zasahovala na niekoľkých miestach v Bratislave. Na snímke budova Fun rádia Borisa Kollára (Sme rodina) na Leškovej ulici. Elitní policajti zasahovali aj vo firme Slovclean, ktorá je blízka bývalému poslancovi Národnej rady SR Martinovi Borguľovi (kandidoval za Sme rodina).

Na detaily o zásahu bola polícia strohá. Viac informácií poskytne až vtedy, keď to procesná situácia umožní.

Akcia Vata, ktorej pokračovaním má byť podľa našich informácií akcia Targety, sa týkala jedného z IT projektov, ktorý sa realizoval v utajenom režime a celkovo naň bolo vynaložených 52 miliónov eur s DPH. Na preverení podozrenia z manipulácie zákazky niekoľko mesiacov pracoval interný tím sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly na Finančnej správe. Výsledkom bolo podanie trestného oznámenia na Úrad špeciálnej prokuratúry v marci 2021.

Akcia Vata 2 zase súvisela s verejnými obstarávaniami v rokoch 2015 až 2020 na Ministerstve vnútra SR a Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Akcia NAKA Targety

  • NAKA zasahovala na 17 miestach Slovenska.
  • Objasňuje rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť.
  • Dochádzať k trestnej činnosti malo v rokoch 2011 až 2021.
  • Vzniknúť mala škoda na DPH približne za 7,5 milióna eur.
  • NAKA zasiahla vo Fun rádiu, ktoré vlastní Boris Kolár.
  • Policajti boli aj vo firme blízkej poslancovi Martinovi Borguľovi.

© Autorské práva vyhradené

142 debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Borguľa #Boris Kollár #NAKA