Vláda schválila dočasné obnovenie kontrol na hranici s Maďarskom

Na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa dočasne obnovia kontroly. Platiť budú od štvrtka do 14. októbra. V stredu o tom rozhodla vláda.

04.10.2023 11:19 , aktualizované: 13:29
debata (9)

„Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,“ uviedlo ministerstvo vnútra v materiáli.

Smer vyzval vládu, aby zatvorila hranice s Maďarskom. Tlačovku narušil Matovič
Video

Obnova kontroly na hranici s Maďarskom podľa vlády predstavuje jedno z kľúčových opatrení. Navrhnuté opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie. „Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území,“ poukázal rezort. Dodal, že Slovensko vnímajú ako bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru.

Premiér: Kontroly na hranici budú náhodné, zamerajú sa na podozrivé vozidlá

Kontroly na hranici s Maďarskom, ktoré sa zavádzajú od štvrtka do 14. októbra, budú náhodné. Zamerajú sa najmä na podozrivé vozidlá, snahou bude čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Ľudovít Ódor poverený vedením rezortu vnútra. Dodal, že kontroly na hraniciach naďalej nepovažuje za riešenie migračnej situácie v Európskej únii.

„Urobíme to, ale veľký efekt to pre Európu ako takú mať nebude,“ skonštatoval Ódor. Na margo kontrol podotkol, že ide len o to, u koho zostane „horúci zemiak“. Zopakoval, že hermeticky uzavrieť hranicu Slovensko nevie. Ak sa nemá nadobro skončiť Schengen, uvítal by zo strany Európskej únie reformu viacročného finančného rámca, z ktorého by sa mohlo potom vyčleniť viac peňazí aj na sily na schengenských hraniciach.

Migrácia by mala byť aj témou neformálneho summitu Európskej únie v španielskej Granade, na ktorom sa premiér zúčastní v piatok. „Nie všetky cesty, ktorými sme sa vydali v minulosti boli efektívne. Uvidíme, ako sa k tomu postavia naši kolegovia,“ uviedol. Zásadné rozhodnutie však neočakáva.

Štátny tajomník MV SR Martin Královič označil zavedenie dočasných kontrol zo strany Česka, Poľska a Rakúska za opatrenie, ktoré popiera princíp schengenského priestoru a voľného pohybu. Doplnil, že na hranici budú pôsobiť policajti spolu s vojakmi. Odhadované výdavky na kontroly sa podľa neho odhadujú na 4 milióny eur mesačne. Maximálny počet vojakov, 500, vyčlenených na potreby polície sa zatiaľ meniť nebude. Na zelenej hranici zmeny neočakáva.

V tomto roku dominuje nelegálnej migrácii v Slovenskej republike tzv. sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy. Vláda eviduje jej nárast od druhej polovice augusta minulého roka. Od začiatku roka 2023 do 1. októbra eviduje Slovensko 39.688 nelegálnych migrantov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o jedenásťnásobný nárast. „Napríklad len za mesiac september 2023 evidujeme viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok,“ skonštatovali v materiáli.

HRANICE: Kontroly medzi ?eskom a Slovenskom Čítajte viac Česko, Poľsko a Rakúsko zavedú dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom

Poľsko, Česko i Rakúsko zaviedli od polnoci náhodné dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie má trvať desať dní, môže sa však predĺžiť.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #kontroly na hraniciach