Záchytný bod vo Veľkom Krtíši končí, mimoriadna situácia v okrese však trvá

Záchytný bod vo Veľkom Krtíši ukončí svoju činnosť, na registráciu cudzincov bude ďalej slúžiť zariadenie migračného úradu v Opatovskej Novej Vsi, informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR s tým, že mimoriadna situácia v okrese však aj naďalej trvá.

04.10.2023 15:36
utečenecký tábor vo Veľkom Krtíši Foto:
Štát zriadil bez vedomia mesta provizórny utečenecký tábor vo Veľkom Krtíši. Chýbala v ňom pitná voda a tlačili sa v ňom stovky ľudí bez postelí.
debata (1)

Ako uviedol, dôvodom pre zriadenie záchytného bodu vo Veľkom Krtíši bola jeho logisticky výhodná poloha. „Pokračovanie na danom mieste už v súčasnosti nie je možné, preto sa vybavovanie začalo v Opatovskej Novej Vsi,“ objasnil. Doplnil, že tento tábor migračného úradu je pre žiadateľov o azyl, ktorí patria medzi zraniteľné skupiny osôb. „Z bezpečnostných a zdravotných dôvodov preto bolo treba urobiť úpravy v tábore tak, aby žiadatelia o azyl a tranzitné osoby neprichádzali do kontaktu,“ objasňuje s tým, že v utorok (3. 10.) bolo v objekte vo Veľkom Krtíši 20 ľudí.

Nespokojní migranti vo Veľkom Krtíši
Video
Zdroj: TV Pravda

Odbor zdôrazňuje, že v tábore bude cudzinecká polícia registrovať a lustrovať osoby v národných, ako aj medzinárodných informačných systémoch. Prítomné budú aj mimovládne organizácie, ktoré zabezpečujú doplnkovú starostlivosť.

hranice hraničný prechod Lanžhot polícia Čítajte viac Vláda schválila dočasné obnovenie kontrol na hranici s Maďarskom

SR od štvrtka (5. 10.) obnovuje dočasné kontroly na vnútornej hranici s Maďarskom. Zavedené sú do 14. októbra a budú náhodné. Zamerajú sa najmä na podozrivé vozidlá, snahou bude čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Ľudovít Ódor poverený vedením rezortu vnútra. Dodal, že kontroly na hraniciach naďalej nepovažuje za riešenie migračnej situácie v Európskej únii.

skalite - zwardoň, hranica, migranti Čítajte viac Na hraniciach s Poľskom sa začali kontroly. Pozrite si, ako to vyzeralo na priechode Skalité – Zwardoň

Ministerstvo vnútra SR vyčíslilo na zabezpečenie dočasnej obnovy kontrol na vnútornej hranici s Maďarskom finančné prostriedky vo výške vyše 1,4 milióna eur.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #migranti