Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o neprijatí obžaloby na podnikateľa Výboha

Najvyšší SR súd na neverejnom zasadnutí na základe sťažnosti prokurátora zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu, ktorým bola odmietnutá obžaloba a prokurátorovi vrátená vec obvineného podnikateľa Miroslava Výboha.

04.10.2023 15:47
debata

Ako informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, samosudca ŠTS podľa najvyššieho súdu postupoval procesne nesprávnym spôsobom, keď podanú obžalobu preskúmaval, hoci bolo už predtým prvostupňovým súdom po preskúmaní obžaloby rozhodnuté o nariadení hlavného pojednávania. Prvostupňový súd bude teda musieť podanú obžalobu prejednať na hlavnom pojednávaní a rozhodnúť o nej.

Miroslav Výboh Čítajte viac Sudca Truban môže rozhodovať v korupčnom prípade Miroslava Výboha

Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban odmietol v júni tohto roku obžalobu na podnikateľa Miroslava Výboha. Urobil tak napriek tomu, že predošlý zákonný sudca, ktorý však zo STŠ medzitým odišiel vo veci už nariadil termíny hlavného pojednávania. Úrad špeciálnej prokuratúry vtedy voči rozhodnutiu podal sťažnosť.

Richard Donoghue Čítajte viac Výbohov americký obhajca: Prokuratúra v USA by sa nespoliehala len na kajúcnikov

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte v novembri 2021 na podnikateľa obžalobu pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Výboha vyčlenila polícia v rámci vyšetrovania kauzy označenej ako Mýtnik III na samostatné konanie. Podnikateľ sa totiž podľa medializovaných informácií nachádzal v Dubaji. Jeho obhajca Ladislav Smejkal ešte v decembri 2021 odmietol, že by sa obžalovaný vyhýbal trestnému konaniu. Neskôr obžalovaný súdu oznámil, že sa chce zúčastniť na hlavnom pojednávaní. Súd z tohto dôvodu v júni 2022 odvolal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz na Výboha.

Záležitosť sa týka úplatku 150-tisíc eur, ktorý si podnikateľ údajne vypýtal od šéfa finančnej správy Františka Imreczeho sa podnikateľa Michala Suchobu. Protihodnotou zaň bola podľa orgánov činných v trestnom konaní podpora legislatívneho procesu a jeho sfinalizovanie v súvislosti so zavedením projektu virtuálnej registračnej pokladnice.

debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Výboh