Slovensko spustilo na hraniciach s Maďarskom náhodné kontroly

Vo štvrtok ráno sa na slovensko-maďarských hraniciach začali náhodné kontroly. Potrvajú do 14. októbra.

05.10.2023 07:08 , aktualizované: 14:50
debata (9)
Kontroly na hraničnom priechode Bratislava-Rajka
Video
Zdroj: TV Pravda

Zamerajú sa najmä na podozrivé vozidlá, snahou bude čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko tranzitujú do iných štátov Európskej únie.

Situácia na hraničnom priechode Čunovo
Video
Zdroj: TV Pravda

Na 35 kontrolovaných hraničných priechodoch s Maďarskom je situácia pokojná, náhodné kontroly prebiehajú priebežne tak, aby boli zdržania čo najmenšie, informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Kontroly na hraničných priechodoch

Poľsko, Česko i Rakúsko zaviedli od stredy náhodné dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie má trvať desať dní, môže sa však predĺžiť. Od štvrtka sa začali kontroly aj na slovensko-maďarských hraniciach. Potrvajú do 14. októbra.

Fotogaléria
Od štvrtka sa začali kontroly aj na...
Od štvrtka sa začali kontroly aj na...
+15Od štvrtka sa začali kontroly aj na...

Kontroly majú napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko tranzitujú do iných štátov Európskej únie. „K 11. hodine zároveň neevidujeme žiadne odopretie vstupu,“ uviedlo ministerstvo. Cestujúcim odporúča, aby mali pri sebe pre prípad kontroly preukaz totožnosti.

„Obnova kontroly na vnútornej hranici SR s Maďarskom predstavuje jedno z kľúčových opatrení v prípade závažného ohrozenia verejného poriadku a vnútornej bezpečnosti z dôvodu zvyšujúcej sa nelegálnej migrácie,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

Kontroly na hraniciach s Poľskom: Skalité – Zwardoň
Video

O kontrolách na hranici s Maďarskom rozhodla v stredu vláda. Náhodné dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom zaviedli Poľsko, Rakúsko a Česko. Majú trvať desať dní.

V Šiatorskej Bukovinke aj v Tachtách náhodné kontroly na hraniciach vítajú

V obciach pri hraničných priechodoch v okresoch Lučenec a Rimavská Sobota zavedenie náhodných kontrol v reakcii na nelegálnu migráciu vítajú. Samosprávy sa zhodujú, že odkedy pri hraniciach hliadkujú policajti i vojaci, sa na území obcí migranti pohybujú menej často ako predtým.

V Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec problémy s náhodnými kontrolami na tamojšom hraničnom priechode neočakávajú. „Premávka je plynulá. Máme tu dosť veľa dôchodcov. Keď sa nám pohybovali po obci migranti bez toho, aby ich niekto strážil, mali ľudia strach. Teraz, keď sú tu vojaci a policajti, sú spokojnejší,“ skonštatoval pre TASR starosta obce Peter Badinka. Ako dodal, v uplynulom období je migrantov v obci a okolí menej, policajti a vojaci podľa jeho slov v posledných dňoch začali hliadkovať aj na vytypovaných miestach zelenej hranice.

Zavedenie náhodných kontrol na hraniciach víta aj starostka prihraničnej obce Kalonda Réka Papp, za prínosné ich považujú aj v Abovciach v okrese Rimavská Sobota. Starosta Csaba Kovács však neočakáva, že by sa nelegálnej migrácii podarilo úplne zabrániť, množstvo ľudí podľa neho nevyužíva hraničné priechody, ale prechádza cez zelenú hranicu.

Hraničné kontroly v súvislosti s nelegálnou migráciou víta aj obec Tachty. Tá pritom ešte v polovici septembra spoločne s okolitými samosprávami volala po zvýšení počtu vojakov hliadkujúcich na tunajšom hraničnom priechode. Počet príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR podieľajúcich sa na plnení úloh súvisiacich s nelegálnou migráciou v okrese bol následne zvýšený o desať.

Podľa starostu obce Tachty Róberta Báštiho sa situácia od nasadenia vojakov pri hraniciach zlepšila, prínos očakáva aj od samotných kontrol. Do susedného Maďarska z obce podľa jeho slov za prácou dochádzajú učiteľky, murári i sestričky, zdržanie na hraničnom priechode však nepredpokladá. „Keď vojaci a policajti budú poznať ľudí, ktorí chodia do Maďarska do roboty, myslím si, že to nebude problém,“ dodal Bášti.

Obce pri Maďarsku neďaleko Košíc neevidujú problémy pre kontroly na hraniciach

Obce pri maďarských hraniciach neďaleko Košíc zatiaľ neevidujú žiadne problémy v súvislosti s kontrolami na hraniciach, potvrdili starostovia obcí Milhosť, Trstené pri Hornáde a Skároš v okrese Košice-okolie.

„Zatiaľ neevidujeme žiadne hlásenia. Lokalitu som si bol pozrieť a nevidel som nič vážne ani veľké kolóny,“ povedal starosta obce Milhosť Štefan Nagy.

Žiadne komplikácie nezaznamenal ani starosta obce Trstené pri Hornáde Matej Kočiš. „Nič mimoriadne sme nepostrehli ani my,“ uviedol starosta Skároša Ľubomír Vranka.

Policajné kontroly na hraniciach Česka a Slovenska
Video

Pri poľsko-slovenskej hranici sa objavila skupina migrantov, starosta nevie, čo s nimi

Pri poľsko-slovenskej hranici v Tatranskej Javorine v okrese Poprad sa objavila skupina migrantov. Starosta obce Miroslav Michaľák to považuje za veľký problém a nevie, kam ich umiestniť.

„Sú rozložení na lúke pri dedine, vysadili ich tu ešte za tmy okolo 5.00 h. Je ich tam 34, sú tam aj ženy a deti, najmladšie bábätko má len osem mesiacov. Sú veľmi slabo oblečení, je im evidentne zima, ráno sme tu mali pod nulou, tak si rozložili oheň. Ľudia sa hnevajú, pretože im ukradli drevo. Zaniesol som im tam nejaké potraviny a snažíme sa vyriešiť to s okresným úradom. Pokiaľ neodídu, tak aspoň pre ženy a deti budeme v spolupráci s Červeným krížom musieť nájsť nejaké ubytovanie, neviem, čo bude s chlapmi a či sa budú chcieť rozdeliť,“ zhodnotil situáciu starosta. Dodal, že polícia je súčinná, nemôžu ich však nikam odviesť, keďže majú povolenie na pobyt na Slovensku.

Starosta to považuje za patovú situáciu, pretože o skupinu zrejme nebude mať záujem nikto, ani prevádzači, keďže niektoré hranice sú zatvorené a na ostatných všetky autá kontrolujú. „Je to problém a štát pred tým zakrýva oči. Keď bolo avizované zatváranie hraníc, bolo jasné, že ten problém môže vzniknúť a nikto nepripravil riešenie, čo s týmito ľuďmi. Už keď bude naozaj zle, tak ich umiestnim do garáže, požičiam si ohrievač a zohrejem ich, ale to nie je absolútne moja povinnosť. Ja som hranice nezavrel, dokonca som ani nevedel, že ich zatvoria a teraz niekto chce, aby to riešila samospráva,“ skonštatoval Michaľák.

Priechod Čirč – Leluchów sprejazdnili

Cez hraničný priechod Čirč – Leluchów na severe Spiša, ktorý zatvorili v súvislosti s nelegálnou migráciou v noci z utorka na stredu, opäť prechádzajú autá. Starosta Čirča Michal Didik pre TASR potvrdil, že hranicu spriechodnili ešte v stredu večer.

„Máme za sebou intenzívnu komunikáciu jednak s primátorom Muszyny, tiež starostom Leluchowa aj s malopoľským maršálkom. Podarilo sa nám dospieť k tomu, že je priechod opäť otvorený pre osobné autá, autobusy a tiež nákladné autá do 7,5 tony,“ uviedol starosta s tým, že tam treba aj naďalej rátať s kontrolami.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #migrácia #kontroly na hraniciach