Prví dvaja piloti lietadiel F-16 sa po výcviku v USA vrátili na Slovensko

Koncom leta ukončili výcvik na stíhačkách F-16 Block 70 prví dvaja slovenskí piloti. Po návrate na Slovensko sa budú venovať príprave a vytváraniu podmienok pre prevádzku stíhačiek. Na potreby Vzdušných síl Ozbrojených síl SR budú podľa aktuálnej dohody postupne dodávané od druhého kvartálu budúceho roka. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva obrany (MO) SR.

05.10.2023 12:07
F-16 1 Foto:
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v Arizone v USA.
debata (5)

„Okrem kvalitných lietadiel a zbraňových systémov je na úspešné a efektívne vedenie vzdušných operácií nevyhnutný aj kvalitne pripravený personál. Zároveň verím, že nadobudnuté vedomosti a zručnosti piloti naplno aplikujú aj počas prípravy ďalšieho lietajúceho personálu, ako aj reorganizácii bojovej letky na letisku Sliač,“ uviedol šéf rezortu Martin Sklenár.

Stíhačka F-16: prvý slovenský sokol už ovládol nebo
Video

Výcvik prvého slovenského pilota F-16 sa začal v roku 2019. Na jeho konci dosiahol kvalifikáciu vedúceho pilota a základnú bojovú kvalifikáciu, pričom sa počíta aj s jeho vyslaním do kurzu inštruktorov v USA. Druhý pilot, ktorý začal svoj výcvik v roku 2021, dosiahol letovú kvalifikáciu vedeného pilota a základnú bojovú kvalifikáciu. Až do dodania lietadiel F-16 na Slovensko si budú piloti udržiavať kvalifikáciu pravidelnými preskúšavacími let­mi.

Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16

Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 prebieha v rámci 162. krídla národnej gardy štátu Arizona na letisku Tucson.

Fotogaléria
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v...
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v...
+6Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v...

Ministerstvo v septembri potvrdilo, že prvé stíhacie lietadlo F-16 pre Slovensko je vyrobené a produkcia ďalších 13 pokračuje podľa plánu. Predtým, ako priletí budúci rok na Slovensko sa bude v Spojených štátoch amerických využívať na výcvik slovenských technikov na údržbu tohto typu lietadiel.

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Stíhačky by mali Slovensko stáť 1,6 miliardy dolárov.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #stíhačka F-16