Opití cyklisti a kolobežkári? Prichytili ich tisíce

Policajti tento rok zatiaľ prichytili 5659 cyklistov a kolobežkárov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok. Štatistiky porušovania ostatných pravidiel cestnej premávky cyklistami alebo kolobežkármi polícia nevedie. Pre TASR to uviedla Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

06.10.2023 08:53
debata (5)

„V prípade zistenia porušenia pravidiel cestnej premávky je možno uložiť blokovú pokutu na mieste podľa závažnosti spáchaného priestupku až do výšky 650 eur. Vodičovi, ktorý vedie bicykel alebo kolobežku, sa zákaz činnosti neukladá,“ spresnila Hrabovská.

Policajné video roka? Kolobežkárova šialená rýchlosť v priamom prenose
Video

Podľa jej slov vo všeobecnosti možno povedať, že cyklista a kolobežkár, jazdiaci po ceste, musí dodržiavať rovnaké pravidlá ako vodič motorového vozidla. Takým je napríklad dávanie znamenia o odbočení, prednosti v jazde a podobne.

Zároveň pripomenula, že cyklista mladší ako 15 rokov je povinný si chrániť hlavu prilbou. Rovnaká povinnosť sa vzťahuje aj na osobu, ktorá sedí na pomocnom sedadle na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy a na detskom bicykli pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom. Dodala, že kolobežkár v zmysle platnej legislatívy prilbu nemusí mať.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #bicykel #kolobežka #bicyklisti #kolobežkári