Uviaznutých migrantov zo Sýrie previezli do zariadenia v Ľubochni

Migrantov zo Sýrie, ktorí vo štvrtok (5. 10.) pre zavreté hranice s Poľskom uviazli pri Tatranskej Javorine v okrese Poprad, sa podarilo vo večerných hodinách previezť do zariadenia v Ľubochni pri Ružomberku, potvrdil starosta obce Miroslav Michaľák.

06.10.2023 11:00 , aktualizované: 14:05
debata (6)

„Za pomoci Okresného úradu v Poprade, prezidentskej kancelárie a Spišskej katolíckej charity sa nám to podarilo vyriešiť. Prišiel zamestnanec charity, ktorý najprv chcel vziať len ženy a deti, oni sa však nechceli rozdeľovať, tak sa mu podarilo dohodnúť umiestnenie v zariadení v Ľubochni. Veľmi nechceli ísť, zrejme čakali, či pre nich predsa len nepríde prevádzač, ale po dlhšom rozhovore s prekladateľom sme ich presvedčili, že tam im bude lepšie. Išlo nám hlavne o to, aby deti boli v teple, myslím si, že nakoniec ich presvedčila práve zima,“ priblížil situáciu Michaľák.

Nespokojní migranti vo Veľkom Krtíši
Video
Zdroj: TV Pravda

Prevoz podľa neho zafinancovala Kancelária prezidentky SR, obci sa podarilo zabezpečiť autobus z Lendaku, ktorý všetkých 34 ľudí odviezol do zariadenia. Medzi utečencami boli aj deti, najmladšie malo podľa starostu len osem mesiacov. V tejto súvislosti vyzdvihol prístup obyvateľov, aj z prihraničných poľských obcí, ktorí im nosili potraviny aj teplé oblečenie. „Momentálne je situácia pokojná, ale uvidíme, či sa tu neobjaví ďalšia skupinka,“ uzavrel Michaľák.

Katarína Havrilová z oddelenia marketingu Spišskej katolíckej charity pre TASR potvrdila, že prichýlili dohromady 35 ľudí, z toho 15 detí. Ide o rodiny zo sýrskeho mesta Aleppo. „Všetci sú z jednej ulice a poznajú sa. Cieľom pre nich nie je naša krajina, ale chcú pokračovať ďalej do zahraničia. Potrebovali si len oprať veci a oddýchnuť si, lebo už mesiac putujú zo Sýrie. Sú veľmi slušní,“ uviedla s tým, že že charita im poskytla ubytovanie a základné potraviny. Zabezpečili aj dobrovoľníkov, ktorí sa im snažia pomáhať.

Niektoré hranice s Poľskom zatvorili v noci z utorka na stredu (3. – 4. 10.) z dôvodu zvýšenej migrácie. Na otvorených priechodoch kontrolujú všetky autá, ktoré prichádzajú zo Slovenska. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho obmedzenia potrvajú.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #migranti