Minister Palkovič vymenoval za riaditeľku VšZP Hlinkovú. Tá žaluje poisťovňu a poisťovňa zase ju. Zamestnanci na protest s novým vedením spustili alarm

Po odvolaní bývalého šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richarda Strapka zostal štátny podnik bez generálneho riaditeľa. Na neobsadené miesto generálneho riaditeľa v stredu zasadla takisto bývalá šéfka štátnej poisťovne Ľubica Hlinková.

11.10.2023 12:30 , aktualizované: 18:25
debata (14)
Šéfka štátnej poisťovne Ľubica Hlinková odmietla priznať, kde je poistená
Video

Minister zdravotníctva Michal Palkovič pre denník Pravda potvrdil, že skúšali hľadať aj iných kandidátov, "no nevedeli túto pozíciu obsadiť”. Nominácia Hlinkovej však vyvoláva niekoľko otáznikov. V stredu dokonca zamestnanci poisťovne, na protest proti zmene vedenia, spustili v budove požiarny alarm len desať minút pred tlačovou konferenciou, kde Hlinkovú predstavili.

Sporný odchod bývalého vedenia

Štátna poisťovňa je však momentálne v miliónových dlhoch. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol ešte v júli dlh vyše 112 miliónov eur. Strapko začiatkom júla vyhlásil, že k jeho odvolaniu došlo „mimoriadne bizarným spôsobom“ počas jeho plánovanej dovolenky. Funkcie v predstavenstve vraj ponúkli aj ďalší jeho kolegovia. Minister Palkovič ich rezignáciu zatiaľ neprijal. „Ja odvolám člena predstavenstva, keď vidím nedostatky. Neštudujem, či sa ten človek nachádza na dovolenke, ja som ho o tom informoval, telefonoval som mu a z mojej strany bolo všetko korektne spravené. Neočakávam žiadne kroky z jeho strany,“ spresnil Palkovič.

Nové vedenie VšZP. Sú to erudovaní odborníci, zdôraznil Palkovič
Video

Rezort podľa slov ministra nepovažoval Strapkove výkony za kvalitné a vraj nemal dostatočný akčný plán plnenia úsporných opatrení vo VšZP. Palkovič však podčiarkol, že v kontexte dobrých správ, ktoré priniesol rezort poistencom, je otázka zmeny predchádzajúceho vedenia marginálna záležitosť. O jeho nástupkyni povedal, že „má bohaté skúsenosti s vedením poisťovní a nemáme čas ani priestor hľadať ľudí, ktorí by sa učili, ako viesť tento kolos,“ priblížil Palkovič.

Úsmevný moment nastal, keď novovymenovaná riaditeľka Hlinková nechcela odpovedať na to, v ktorej zdravotnej poisťovni je sama poistená. „Je to osobná otázka, môžem neodpovedať,“ spresnila Hlinková. Na rozdiel od nej sa minister Palkovič hrdo prihlásil k tomu, že je poistencom VšZP. Z dvoch nových členov predstavenstva je Vincent Rechtorík poistencom štátnej poisťovne a Branislav Hološ je zase v súkromnej a konkurenčnej poisťovni Dôvera.

Na snímke dočasná generálna riaditeľka... Foto: TASR, Pavol Zachar
SR VšZP vedenie predstavenstvo Hlinková menovanie BAX Na snímke dočasná generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Ľubica Hlinková.
Richard Strapko Čítajte viac Šéfa VšZP Strapka odvolali telefonicky, počas pobytu na dovolenke. Hlas upozorňuje na nedostatočný rozpočet

Raz ju už odvolali

Hlinková pracovala vo VšZP na rôznych úsekoch 13 rokov. Dva roky jej aj šéfovala. Z funkcie ju v marci roku 2020 odvolal vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Vyčítal jej, že nedostatočne reagovala na pandémiu.

„Ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár VšZP rozhodlo o zmene na poste generálneho riaditeľa. K uvedenému rozhodnutiu pristúpilo z dôvodu identifikovania potreby zefektívnenia činnosti poisťovne v súvislosti s potrebou prijatia nevyhnutých opatrení zdravotnej poisťovne vyplývajúcich zo situácie týkajúcej sa ochorenia covid,“ uviedol pred tromi rokmi rezort zdravotníctva. Hlinková šéfovala poisťovni ešte za exministerky Smeru Andrey Kalavskej.

Za Hlinkovej vedenia v roku 2019, keď bola posledný rok vo funkcii generálnej riaditeľky, stratila VšZP rekordných 150-tisíc poistencov. Minister Palkovič aj napriek tomu vyzdvihol u Hlinkovej vysokú odbornosť a skúsenosti v legislatíve.

Hlinková sa ešte k tomu so štátnou poisťovňou aj súdi. Všeobecná zdravotná poisťovňa ju zažalovala za vyjadrenia o nehospodárnom nakladaní s majetkom štátu, ktorými podľa poisťovne poškodila jej dobrú povesť. V minulosti publikovala aj blogy, v ktorých kritizovala vedenie poisťovne.

„Pohľad do histórie mi nastavuje zrkadlo smerom k rozhodnutiam. V poisťovni som začínala v roku 2007,“ zaspomínala Hlinková. Pri rekordnom odchode poistencov podľa nej išlo o nekalú prepoisťovaciu kampaň. Pri otázkach na žaloby zdôraznila, že sa necíti byť v konflikte záujmov a stiahnutie žalôb v rámci ozdravenia financií poisťovne odmieta. „Keby som povedala, že stiahnem žalobu o vyplatení odmien, tak to by bolo nekorektné, lebo sa so mnou súdia aj druhí,“ spresnila a dodala, že odmena jej prináležala. „Rozhodne nezávislý súd,“ dodala.

Následne spresnila, že hoci je funkcia dočasná, nezobrala ju len na pár týždňov a všetky vedenia pôjdu v symbióze s novým ministrom alebo ministerkou. „Všetci traja boli zvolení najmä z dôvodu vysokej odbornej erudície, dlhoročných skúseností, ktoré majú nielen v oblasti vedenia poisťovní, ale aj v legislatívnych úkonoch. To dáva istotu, že na dobu určitú môžeme mať istotu, že VšZP bude v dobrých rukách,“ skonštatoval Palkovič s tým, že jeho rozhodnutie o novom vedení bolo čisto odborné. Hlinková zároveň potvrdila, že sa chce prihlásiť aj do výberového konania.

Ľubica Hlinková Čítajte viac Šéfka VšZP Ľubica Hlinková: Za stratu nemôže zlé hospodárenie

Len dočasne, no ostať chce

Štátnu poisťovňu by mala viesť len dočasne, teda kým nová vláda nenájde náhradníka. V utorok večer VšZP informovala o tom, že členovia predstavenstva poisťovne Beata Havelková a Ľubomír Kováčik k 10. októbru 2023, po viac ako troch rokoch vo vedení spoločnosti, ukončili svoje pôsobenie vo VšZP. Doterajším členom predstavenstva VšZP Havelkovej a Kováčikovi uplynula výpovedná lehota v utorok 10. októbra. „Zdravotníctvo potrebuje zdravé financovanie a zmeny vo svojom financovaní, pretože dopyt je vyšší ako jeho súčasné možnosti,“ dodal Kováčik. No odchod členov predstavenstva z poisťovne je skôr fiktívny a potvrdila to aj Hlinková. V podobnom pracovnoprávnom stave by mal byť podľa informácií denníka aj bývalý riaditeľ Strapko. Ako riaditeľ síce nefiguruje, v poisťovni je však zamestnaný.

„Máme informáciu, že tu aj naďalej pracujú, ale tieto informácie sme si ešte nestihli prebrať,“ ozrejmila nová generálna riaditeľka, ktorej prvou úlohou má byť audit po bývalom vedení. Spresnila, že sa vzdali len funkcie v predstavenstve, no aj naďalej im plynie pracovnoprávny vzťah.

Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou boli doručené 4. a 5. októbra spolu tri žiadosti VšZP na vydanie predchádzajúceho súhlasu na voľbu nových členov predstavenstva VšZP. „Samotná voľba členov predstavenstva je v kompetencii Ministerstva zdravotníctva SR ako zástupcu jediného akcionára VšZP. Úrad nemá kompetenciu hodnotiť personálne nominácie ani morálny profil nominantov,“ ozrejmila Erika Kováčiková z oddelenia komunikácie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 14 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #VšZP