Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 3. novembra, rozhodla vláda

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 3. novembra. Pôvodne mali skončiť 14. októbra. V stredu to schválila vláda. Opatrenie má pomôcť k zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez územie Slovenska iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie.

11.10.2023 13:03
hraničný priechod Čunovo Foto: ,
Na fotografii hraničný priechod Čunovo.
debata

„Kontroly sa budú vykonávať ako doteraz po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,“ uviedol predkladateľ.

migranti, hasičská stanica, Nové Zámky Čítajte viac Migrantov presúvajú na perifériu už aj v Nitre. V Nových Zámkoch si to chvália, problémy sú však naďalej
Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom...
Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom...
+4Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom...

Zavedenie kontrol spolu s obdobnými opatreniami susedných štátov má podľa rezortu vnútra preventívny charakter. Od ich zavedenia zaznamenali pokles nelegálnej migrácie smerujúcej na územie Slovenska z Maďarska. „V 39. týždni bolo zaevidovaných 2496 nelegálnych migrantov a v 40. týždni nastal pokles v záchytoch nelegálnych migrantov na 1929 osôb,“ dodal predkladateľ.

SR Nové Zámky Migranti Nelegálni Registrácia NRX Čítajte viac Migranti na Slovensku zostať nechcú. Sme chudobní, xenofóbni a nepohostinní

Minister obrany SR Martin Sklenár po rokovaní vlády potvrdil, že asistencia armády ostáva v rovnakých intenciách ako dosiaľ, teda podľa požiadaviek Policajného zboru je pripravená vyčleniť do 500 vojakov denne. „Momentálne je denne vyčlenených približne 300 vojakov, zatiaľ nepredpokladáme zmeny,“ dodal minister.

Kontroly na hraničnom priechode Bratislava - Rajka
Video
Zdroj: TV Pravda
Kontroly na hraničnom priechode Čunovo
Video
Zdroj: TV Pravda

Slovensko dočasne obnovilo kontroly na hraniciach s Maďarskom od 5. októbra. Urobilo tak po tom, ako k rovnakému kroku pristúpili susedné štáty – Poľsko, Rakúsko a Česko.

debata chyba
Viac na túto tému: #migranti