Pellegrini oznámil mená nových ministrov. Kto obsadí aké rezorty za stranu Hlas?

Hlas predstavil svoje nominácie na ministrov v novej vláde. Sú nimi Erik Tomáš (ministerstvo práce), Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotníctva), Richard Raši (ministerstvo investícií a informatizácie), Peter Kmec (vicepremiér pre plán obnovy), Denisa Saková (ministerstvo hospodárstva), Tomáš Drucker (ministerstvo školstva) a Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnútra).

17.10.2023 10:05 , aktualizované: 16:38
debata (247)
Predstavenie kandidátov na ministrov za stranu Hlas
Video

Líder Hlasu Peter Pellegrini sa bude uchádzať o post predsedu Národnej rady (NR) SR. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii. Jednotlivé nominácie podľa jeho slov odsúhlasilo predsedníctvo strany.

„Hlas má len jednu zodpovednosť, a tou je zodpovednosť voči ľuďom na Slovensku, ktorým sme sľúbili zmenu v spravovaní štátu,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že túto zodpovednosť cítia aj voči voličom iných strán či nevoličom. Podčiarkol, že nový kabinet bude musieť byť vládou pre všetkých. Je presvedčený, že nominanti Hlasu sú priechodní a že neexistujú pochybnosti, pre ktoré by ich prezidentka Zuzana Čaputová nevymenovala.

dolinková, raši, saková, šutaj eštok Čítajte viac Hlas obetoval post premiéra za sedem rezortov. Na vnútre bude Pellegriniho spojka, Šutaj Eštok začínal u Kičuru

Pripomenul priority strany, akými sú napríklad riešenie zdražovania, vyrovnanie regionálnych rozdielov či zachovanie prozápadnej zahraničnopoli­tickej orientácie Slovenska. Skonštatoval, že strane sa pri rokovaniach v koalícii podarilo obsadiť rezorty, ktoré pokrývajú problémy súvisiace s prioritami strany.

Pellegrini deklaroval, že na vládnom programe začnú pracovať ihneď po vymenovaní vlády a budú doň chcieť pretaviť čo najviac priorít Hlasu. Rešpektovať však budú musieť toľko, koľko im pomerne umožnia výsledky volieb. Pripomenul, že Hlas skončil vo voľbách tretí. „Ale budeme robiť všetko pre to, aby sme dostáli sľubom, ktoré sme dali,“ poznamenal.

Smer, Hlas a SNS podpísali v pondelok koaličnú dohodu. Vyplýva z nej, že strany si rozdelia posty vo vláde v pomere 7:7:3. Predsedom vlády má byť nominant Smeru, každej strane má pripadnúť jeden post podpredsedu vlády. Koaličná dohoda tiež hovorí, že nominácia predsedu parlamentu patrí Hlasu. Každá strana má mať aj jedného podpredsedu snemovne, jeden post ostane opozícii.

Pellegrini raši tomáš Čítajte viac Pellegrini vylúčil, že by súčasťou dohody na koalícii bola dohoda o jeho kandidatúre na prezidenta

Prezidentka sa stretla s Ficom, odovzdal jej zoznam kandidátov na členov vlády

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok popoludní stretla v Prezidentskom paláci s predsedom Smeru Robertom Ficom, ktorý jej odovzdal zoznam kandidátov na členov novej vlády. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Prezidentka sa s nomináciami oboznámi a následne bude informovať o svojom ďalšom postupe,“ priblížil hovorca.

247 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #SNS #Smer #Hlas #Štvrtá Ficova vláda