Danko potvrdil šéfa envirorezortu. Huliak ministrom? Zlý vtip, vrátime sa späť v čase, reagujú ochranári

Slovenská národná strana (SNS) navrhne za ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka. Ministerkou kultúry by sa mohla stať Martina Šimkovičová. Obaja kandidáti boli zvolení za poslancov parlamentu. Pre TASR to potvrdil predseda strany Andrej Danko.

17.10.2023 10:19 , aktualizované: 13:23
debata (914)

„Za ministrov budú nominovaní v prvom kole poslanci Národnej rady SR,“ uviedol Danko, ktorý je predsedníctvom poverený predložiť nominácie.

Danko bránil Huliaka
Video
Zdroj: TV Pravda
SNS, kandidátka, Andrej Danko, Tomáš Taraba, Michal Radačovský, Rudolf Huliak Čítajte viac Huliak nestihol podpis koaličnej dohody. NAKA ho vypočúvala kvôli výrokom o LGBTI+ ľuďoch, termín si stanovil sám

Smer, Hlas a SNS podpísali v pondelok (16. 10.) koaličnú dohodu. Vyplýva z nej, že strany si rozdelia posty vo vláde v pomere 7:7:3. Predsedom vlády má byť nominant Smeru, každej strane má pripadnúť jeden post podpredsedu vlády. Koaličná dohoda tiež hovorí, že nominácia predsedu parlamentu patrí Hlasu. Každá strana má mať aj jedného podpredsedu snemovne, jeden post ostane opozícii.

martina šimkovičová, nrsr Čítajte viac Slovenská kultúra môže dostať ranu istoty. Bývalá hviezda Markízy a dezinformátorka mieri na čelo ministerstva

Ochranári žiadajú prezidentku, aby zasiahla

Redakcia denníka Pravda požiadala o stanovisko aj aktivistu Erika Baláža. Huliak ho napríklad kritizuje za to, že spoločne s jeho združením získali od ministerstva životného prostredia peniaze na prevádzku organizácie Lesmír pri projekte Podpory rozvoja prírodného turizmu na Muránskej planine „Pán Huliak určite nie je odborníkom na ochranu prírody. Neštudoval taký obor, ani v ňom nikdy nepracoval. Jediná jeho kvalifikácia sa týka ‘poľovníctva‘, čo by sa dalo skôr považovať za konflikt záujmov. Svojimi vystúpeniami sa naopak vyjadruje proti záujmom ochrany prírody, pričom často využíva rôzne nepravdivé informácie a konšpirácie. Jeho pôsobenie na ministerstve môže spôsobiť vážne škody rezortu aj Slovenskej republike,“ zdôraznil Baláž.

Baláž predpokladá, že „veľká časť odborníkov nebude pracovať pod vedením takéhoto ministra“. „Zároveň nám už teraz hrozia rôzne súdne procesy za nedodržiavanie európskej legislatívy, a tiež bude ohrozené čerpanie fondov, ktoré je napríklad naviazané na reformy národných parkov,“ spresnil. Ako príklad súdnych procesov uviedol spor ohľadom hlucháňa hôrneho za jeho nedostatočnú ochranu pričom Slovensko prehralo súdny spor s Európskou komisiou a vyzdvihol aj spory ohľadom ochrany lesov.

„Pán Huliak kritizuje mimovládky, pričom asi nechápe že takými organizáciami sú aj poľovné združenia, športové kluby či cirkev,“ ozrejmil.

Čo sa týka aktivít Občianskeho združenia Lesmír, tak sa podľa Baláža snažia do veľkej miery robiť to, čo by mali robiť národné parky. „Prírodný turizmu má byť alternatívou k ťažbe dreva a teda nástrojom pre rozvoj regiónov. Ak sa snažíme napríklad zaškoliť sprievodcov, ide nám o vytvorenie pracovných miest v regiónoch, a to aj v ubytovaní a ďalších službách, ktoré sú s tým spojené,“ podotkol.

Sám Baláž je spoluautorom aplikácie Lesmír, na ktorú aj žiadali peniaze od štátu. Od ministerstva dostali 319 016,58 eur. "V rámci projektu bude vytvorený vzdelávací program pre potenciálnu prácu sprievodcu či lektora prírodného turizmu a taktiež digitálne náučné chodníky do aplikácie Lesmír,“ uvádza sa v zmluve.

Prírodný turizmus podľa neho je tiež cestou, ako vytvárať pozitívny vzťah návštevníkov k prírode a vzdelávať ich. „Funguje to tak všade vo svete, a národné parky realizujú takéto aktivity často práve s mimovládnymi organizáciami,“ uzavrel.

Kolíková: Prezidentka by mala mať pri nominantoch na nových ministrov prísny meter
Video
Zdroj: TV Pravda

Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk pre Pravdu skonštatoval, že ministri vznikajúcej vlády sú len reprezentanti svojich voličov a ich obrazom. „To, ako vyzerá naša krajina, určujú jej obyvatelia, nie niekoľko vrcholových politikov. Ak väčšina rieši medveďov namiesto katastrofálneho stavu zdravotníctva, hospodárstva a školstva, tak toto bude riešiť aj každý nimi zvolený minister,“ uviedol.

SNS je podľa Lukáča známa svojim výberom ministrov životného prostredia, ich kvalitou a výsledkami práce v oblasti ochrany našej krajiny. „Preto je úplne jedno či ministrom životného prostredia bude pán Huliak alebo iný ich nominant. Zem prežila počas svojej histórie dopady kozmických telies, prudké klimatické zmeny, prepólovanie zemských magnetických pólov, extrémne výbuchy sopiek, desiatky dôb ľadových, prežije aj pána Huliaka alebo iného nominanta strany SNS," podotkol.

T. Merašický z KDH: Ak by bol Huliak ministrom, mohol by to byť pre Slovensko problém aj v zahraničí
Video
Zdroj: TV Pravda

Na potvrdenie Huliakovej nominácie v utorok reagovala aj organizácia Greenpeace. „Mysleli sme si, že nominácia Rudolfa Huliaka na post ministra životného prostredia je iba zlý vtip zo strany novovznikajúcej vlády. Dnes je jasné, že sa vláda Roberta Fica rozhodla vysmiať do tváre ochrane životného prostredia, miliónom ľudí vo svete, ktorí čelia dôsledkom klimatickej krízy a tiež tisíckam domácností na Slovensku, ktoré už dnes pociťujú následky povodní, silného vetra, extrémneho sucha, či ničivých teplôt,” uviedla pre Pravdu riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Je podľa nej neprijateľné, aby na čele rezortu, ktorého mandátom má byť čo najsilnejšia ochrana životného prostredia a hľadanie ciest na zvládnutie klimatickej krízy, „stál niekto, pre koho je iba výmyslom, niekto, kto aktívne presadzuje znižovanie ochrany našich národných parkov, a naopak, proaktívne šíri nezmyselné a vedecky nepodložené konšpiračné teórie.”

Juríková sa domnieva, že budúcej vláde nezáleží na životnom prostredí, ani na tom, čo bude v nasledujúcich rokoch s ľuďmi, ktorí žijú na Slovensku. „Rozhodla sa pochovať aktívnu obhajobu a presadzovanie hodnôt ochrany prírody a klímy a za ministra vymenovala človeka, ktorý sa vyhráža obesením ochranárom a podľa nášho názoru je morálne nevhodný a neodborný,” dodala riaditeľka Greenpeace a vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby Huliakovu nomináciu zastavila.

SNS, kandidátka, Andrej Danko, Tomáš Taraba, Michal Radačovský, Rudolf Huliak Čítajte viac Okolo ministrov SNS sa kopia problémy. Proti Tarabovi vznikla petícia, do Huliaka sa obuli mimovládky

Riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď pre Pravdu uviedol, že demokratickosť volieb aj budúce menovania nových ministrov rešpektujú, no nebudú však rešpektovať, že po voľbách sa má krajina vrátiť späť v čase. „Výber človeka, ako je pán Huliak na post ministra životného prostredia vnímame veľmi negatívne. Človek, ktorý dnes popiera klimatickú zmenu, význam biodiverzity a šíri hoaxy, nepatrí na tento post. Jasne to preukazuje jeho nezorientovanosť v odbornej problematike a jeho činy z minulosti naznačujú, že ochrana slovenskej prírody je vo vážnom ohrození, rovnako ako ďalšie smerovanie našej krajiny,“ reagoval Medveď.

Pre Pravdu sa vyjadrila aj Cyklokoalícia, ktorá je jedným zo signatárov otvoreného listu, v ktorom zaznieva požiadavka, aby Huliaka nevymenovali. Ako skonštatoval prezident Cyklokoalície Dan Kollár, počas jej 12-ročnej činnosti sa na poste ministra vystriedalo množstvo odborníkov či manažérov z celého politického spektra, vždy našli spoločnú reč a dokázali spolupracovať. „To je však nepredstaviteľné pri osobe Rudolfa Huliaka na pozícii ministra životného prostredia, ktorého nomináciou je prekročená červená čiara – a to ako pre šírenie lží a konšpirácií, od 15-minútových miest po popieranie klimatickej zmeny, tak pre spôsoby vyjadrovania a jednania, ktorej v slušnej spoločnosti na takejto pozícii nie sú akceptovateľné,” uviedol Kollár.

Petícia proti Huliakovi aj na jeho podporu

Proti starostovi Očovej sa ozvali minulý týždeň ochranárske združenia a odborníci z oblasti ochrany prírody. Vznikajúcej vláde a budúcim poslancom adresovali otvorený list, v ktorom upozorňujú na problematické názory nielen Huliaka, ale aj Filipa Kuffu, ktorý sa spájal s rezortom životného prostredia. Upozornili, že potenciálni kandidáti chcú zrušiť nové zonácie národných parkov a tiež zrušiť zásahové tímy pre medveďa hnedého a umožniť miestnym poľovníckym združeniam lov medveďov a vlkov.

Fico po podpise koaličnej zmluvy
Video
Zdroj: TV Pravda

„Obidvaja sú zároveň známi svojimi agresívnymi vyjadreniami voči ochranárskej komunite a tiež šírením hoaxov či konšpiračných teórií, napríklad že „medveď je využitý ako biologická zbraň na likvidáciu vidieka“, alebo že sa medzinárodné elity snažia ľudí pripraviť o vlastníctvo áut tým, že si vymysleli klimatickú krízu (R. Huliak),“ uvádzajú iniciátori petície a otvoreného listu.

Huliak reagoval v pondelok aj na otvorený list NR SR a vláde SR k budúcemu ministrovi životného prostredia. „Ten mediálny lynč, ktorý proti mne spustilo 37 mimovládok a celá akademická obec zastúpená zhruba 180 vraj odborníkmi v tejto oblasti, ktorí si spravili doslovne biznis z nášho envira na úkor nás všetkých. Aby ste vedeli, financie ministerstva životného prostredia a projekty majú slúžiť ľuďom a nie konečným poberateľom výhod jednotlivých mimovládnych organizácií,“ vyhlásil Huliak s tým, že 90 percent projektov, ktoré sú financované EÚ, sa nemôže skončiť tak, ako končia teraz.

Pellegrini, Hlas, pdsedníctvo strany, ministerstvá Čítajte viac Pellegrini oznámil mená nových ministrov. Kto obsadí aké rezorty za stranu Hlas?

„Musia to byť občania SR, obce, mestá, jednotlivé komunity, ktoré sa skutočne starajú o ochranu prírody a nesmie to končiť tak, ako to končilo teraz, v rukách jednotlivých politikov či strán, ktoré na tomto parazitovali a postavili si na tom volebnú kampaň a Slovenskú republiku, občana a hlavne slovenskú prírodu doslovne tunelovali,“ dodal Huliak.

Včera sa Huliak na sociálnej sieti informoval, že existuje aj petícia na jeho podporu. Petíciu založila Petra Grebáčová, za SNS kandidoval s číslom 132. Pod petíciu na podporu Huliaka podpísalo takmer 10-tisíc ľudí, proti Huliakovi takmer 37-tisíc.

„Týmto vyzývame prezidentku Slovenskej republiky, aby v prípade nominácie Rudolfa Huliaka na post ministra životného prostredia rovnako rešpektovala výsledky volieb a pána Huliaka na tento post vymenovala,“ uvádzajú signatári.

Huliak sa sťažoval na NAKA, termín si pritom dohodol sám

Huliak včera chýbal na podpise koaličnej zmluvy to oznámil na sociálnej sieti, dôvodom policajnej návštevy sú podľa neho jeho vyjadrenia o LGBTI+ komunite. „Na základe toho môjho videa niekto anonymne na mňa poslal NAKA,“ skonštatoval Huliak. Dvaja príslušníci polície boli podľa neho poverení špeciálnou prokuratúrou. Ocenil ich triezvy prístup. Pre výsluch podľa svojich slov nestihol prísť do Bratislavy na podpis koaličnej dohody.

Na snímke zľava Rudolf Huliak, predseda SNS... Foto: TASR, Ján Krošlák
SNS, kandidátka, Andrej Danko, Tomáš Taraba, Michal Radačovský, Rudolf Huliak Na snímke zľava Rudolf Huliak, predseda SNS Andrej Danko a Tomáš Taraba.

Huliak sa sťažoval, že nestihol podpis koaličnej zmluvy, ako pre Pravdu uviedla NAKA, termín výsluchu si pritom dohodol sám a potvrdil ho v to ráno. Predseda SNS Andrej Danko v reakcii uviedol, že nerozumie, prečo ho navštívili.

„Ohradzujem sa voči útokom na jednotlivých kandidátov. Nechápem ani návštevu polície u pána Huliaka dnes ráno o desiatej. Nechápem tú šikanu voči pánovi Tarabovi. SNS a jej predsedníctvo mi dalo mandát, aby som v prvom kroku rokoval o ambíciách jednotlivých poslancov. Pre nás je jednota poslaneckého klubu v súčinnosti so SNS hlavnou prioritou,“ skonštatoval Danko s tým, že majú plné právo navrhnúť svojich kandidátov.

NAKA dodala, že informácie predsedu SNS sa nezakladajú na pravde. „Medializované informácie, ktoré zverejnil predseda jednej z politických strán sa nezakladajú na pravde. U Rudolfa H. dnes nebol vykonávaný žiadny policajný zásah. Uvedená osoba bola operatívne vyťažená ku skutočnostiam, ktoré nasvedčovali podozreniu z možného konania v rozpore so zákonom v súvislosti s podaním odstúpeným na NAKA z ÚŠP GP SR," uviedla NAKA v stanovisku s tým, že pondelkový termín, ako aj miesto stretnutia s policajtmi stanovil Huliak ešte 13. októbra, „pričom tento termín a miesto stretnutia (Očová) osobne potvrdil aj dnešného dňa pri telefonickom kontakte s príslušníkmi PZ a to v čase o cca 09:30 hod,“ dodala polícia.

Huliak na sociálnych sieťach šíri nenávisť voči ochranárom, klimatickým aktivistom a LGBTI+ ľuďom. Hovorí aj o obesení, pohrabličkovaní a rozprášení mŕtvoly v mori.

„Pokiaľ minister v Číne spreneverí takéto obrovské peniaze, a takýmto spôsobom, že malé decko v škôlke vidí, že to je sfalšované, absolútne alebo absolútne nastavené na to, aby sa ďalej mohlo pokračovať v rozkrádaní envirorezortu, aby sa ďalej mohol živiť Majko Hletko s jeho zásahovým tímom a spol., aby mimovládky mohli naďalej likvidovať slovenský vidiek, tak takýto človek v Číne – uprostred futbalového zápasu by vypratali štadión, postavili by tam kôl a takéhoto človek by obesili. Doslovne a do písmena by ho obesili na príklad každému, že takto takto rozkrádať verejné financie sa nesmie. Potom by pohrabličkovali, tú mŕtvolu by niekde rozprášili v mori a pokračoval by futbalový zápas ďalej s dobrým pocitom, že sa zbavili darmožráča. Ako je to strašne hnusne napísané, ale pokiaľ sa asi aj na Slovensku nezačne takýmto spôsobom zúčtovať s ľuďmi, ktorí parazitujú na spoločnosti, na verejných financiách a ženú Slovensku do sociálnej, hospodárskej, národnostnej katastrofy, tak asi to inak jednoducho nepôjde," hovorí Huliak v jednom zo svojich videí.

Policajtov podľa portálu Startitup zaujímalo Huliakovo vyjadrenie, kde hovoril o tom, že LGBTI+ ľudia podporujú otepľovanie slovenskej spoločnosti. „Zakladajú teplárne a podobné podniky, v ktorých sa kumuluje teplo, kde vzniká CO2. Nechcem vidieť tie sexuálne praktiky dvoch mužov, pri ktorých CO2, siričitany a ostatné záležitosti vznikajú ako vedľajší produkt pri používaní telesných otvorov, ktoré na tieto veci nie sú vôbec určené,“ priblížil zvolený poslanec dôvod návštevy z NAKA.

914 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Martina Šimkovičová #Andrej Danko #Rudolf Huliak #Štvrtá Ficova vláda