Ústavný súd povolil obnovu konania v kauze Gorila a zničenia nahrávok SIS

Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol o obnove konania, ktoré sa týka povinnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) vyradiť a zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Stalo sa tak na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. ÚS v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.

17.10.2023 13:54 , aktualizované: 15:31
debata (6)
Fico k odpočúvaniu: Kľudne zverejnite všetko
Video

Obnovu konania povolil III. senát ÚS na neverejnom zasadaní 12. októbra, a to „v rozsahu namietaného porušenia základných práv navrhovateľa nesplnením povinnosti SIS vyradiť a zničiť primárne a sekundárne výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v dispozícii SIS, ktoré boli získané v súvislosti s vydaním rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave“. Týka sa to Vargových ústavných sťažností z rokov 2012 a 2015. Súd sa tak nimi bude opätovne zaoberať.

Príkazy SIS na odpočúvanie bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Toto rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu o porušení jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podľa súdu v Štrasburgu je možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nebolo možné zistiť vzhľadom na povahu týchto tajných informácií.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Gorila