Huliakov brat pôsobí vo firme, ktorá zarába milióny na ťažbe dreva. SNS poslanca nominuje na šéfa envirorezortu

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v utorok potvrdil, že navrhne na post ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka. Ten sa preslávil kontroverznými výrokmi o medveďoch, ale aj slovnými útokmi na štátnych ochranárov, ktorým mal vo funkcii šéfovať. Podľa zistení Pravdy sa Huliak na čele envirorezortu môže ocitnúť v konflikte záujmov, keďže jeho brat pôsobí v medzinárodnej drevárskej firme, ktorá vo veľkom podniká so štátom.

18.10.2023 07:00
debata (284)
Danko: Nechápem útoky médií na jednotlivých kandidátov SNS
Video
Zdroj: TV Pravda

Meno Huliaka, ktorý bol pred zvolením do Národnej rady (NR) SR starostom obce Očová a je členom prezídia Slovenskej poľovníckej komory, sa v súvislosti s ministerstvom životného prostredia (MŽP) spomína už niekoľko týždňov. Jeho prípadná nominácia však rýchlo vyvolala množstvo negatívnych reakcii odborníkov z oblasti ochrany prírody. Proti Huliakovi sa ozvali minulý týždeň ochranárske združenia, ktoré vznikajúcej vláde a budúcim poslancom adresovali otvorený list. V ňom upozorňujú na problematické názory Huliaka, ktorý chce napríklad zrušiť nové zonácie národných parkov, zásahové tímy pre medveďa hnedého, ale aj umožniť miestnym poľovníckym združeniam lov medveďov a vlkov.

Zároveň je novozvolený poslanec Národnej rady známy svojimi agresívnymi vyjadreniami voči ochranárskej komunite a tiež šírením hoaxov či konšpiračných teórií, napríklad že „medveď je využitý ako biologická zbraň na likvidáciu vidieka“, alebo že sa medzinárodné elity snažia ľudí pripraviť o vlastníctvo áut tým, že si vymysleli klimatickú krízu. V deň podpisu koaličnej zmluvy musel na polícii vysvetľovať svoje vyjadrenie, kde hovoril o tom, že LGBTI+ ľudia podporujú otepľovanie slovenskej spoločnosti.

Ďalšie otázniky pri nominácii Rudolfa Huliaka vyvolávajú okrem názorov aj jeho rodinné väzby na významnú drevársku firmu, ktorá podniká so štátom. Z informácií zapísaných v Obchodnom registri (OR) SR vyplýva, že brat politika, Daniel Huliak, pôsobí ako konateľ v troch firmách spadajúcich do portfólia nadnárodného koncernu Kronospan. Na Slovensku medzinárodná spoločnosť ťaží a spracováva drevo a vo Zvolene má najväčšiu na Slovensku pílu na listnaté drevo. Ťažbu dreva pritom má pod kontrolou práve envirorezort, na čelo ktorého sa chystá zasadnúť kontroverzný starosta Očovej.

Post ministra životného prostredia za SNS by... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR voľbynrsr23 povolebná diskusia RTVS BAX Post ministra životného prostredia za SNS by mal dostať predseda Národnej koalície Rudolf Huliak.

Spoločnosť Kroronospan predáva drevo a rôzne drevene výrobky na Slovensku aj v zahraničí, jej tržby každým rokom rastú a vlani dosiahli výšku 139 miliónov eur. Podľa tohto ukazovateľa je firma štvrtou najväčšou na Slovensku. Daniel Huliak je jedným z troch konateľov Kronospanu od februára 2017, tiež koná v dvoch dcérskych spoločnostiach koncernu Kronotimber SK a Kronovision.

Podľa takzvaného protischránkového Registra partnerov verejného sektora (RPVS) majiteľmi a konečnými užívateľmi výhod vo firme, ktorá zarába milióny z ťažby slovenského dreva, sú občania Cypru, Lichtenštajnu, Bulharska a Rakúska.

Marián Hletko zo Štátnej ochrany prírody pred niekoľkými rokmi upozornil, ze Daniel Huliak obchoduje aj so štátnym podnikom Lesy SR, ktorý bol jedným z dodávateľov dreva pre Kronospan. “A práve tu vzniká legitímne podozrenie, že skutočný dôvod na boj proti reforme národných parkov, ktorého tvárou sa pre mnohých stal Rudolf Huliak je, že prevod lesných pozemkov patriacich pod správu štátneho podniku Lesy SR na štátnych ochranárov, by mohol narušiť dodávky drevnej hmoty pre firmu jeho brata,” upozornil vo svojom blogu.

SNS, kandidátka, Andrej Danko, Tomáš Taraba, Michal Radačovský, Rudolf Huliak Čítajte viac Huliak nestihol podpis koaličnej dohody. NAKA ho vypočúvala kvôli výrokom o LGBTI+ ľuďoch, termín si stanovil sám

Z údajov Centrálneho registra zmlúv (CRZ) vyplýva, že Kronospan sa vo veľkom venuje aj ďalšej agende, ktorá spadá pod envirorezort. Firma má oprávnenie podnikať v oblasti nakladania s odpadom, teda ho odoberať, prepravovať a zhodnocovať. V CRZ je zverejnených vyše 50 zmlúv Kronospanu so štátnymi inštitúciami a obcami po celom Slovensku, ktoré v mene firmy podpísal Huliakov brat. Predmetom týchto zmlúv je zhodnocovanie dreveného odpadu, teda paliet, drevených obalov, dosiek, trám, okenných rámov, drevotriesky a dreveného nábytku.

Pravda oslovila SNS a Národnú koalíciu s otázkou, či nepovažujú za problémovú skutočnosť, že brat Rudolfa Huliaka pôsobí v drevárskej spoločnosti, čo potenciálne môže spôsobiť konflikt záujmov u straníckeho nominanta na post ministra životného prostredia. Článok budeme o stanovisko strán aktualizovať.

© Autorské práva vyhradené

284 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #vláda Roberta Fica #Rudolf Huliak #Štvrtá Ficova vláda