Čaputová nerešpektuje ústavné princípy a príkazy, opäť koná svojvoľne, hnevá sa SNS pre Huliaka

SNS tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová nerešpektuje ústavné princípy a príkazy. Strana jej pripomína, že je viazaná ústavným príkazom vymenovať na návrh predsedu vlády jednotlivých ministrov bez možnosti ich individuálneho posudzovania. SNS vyzýva aj lídra Smeru Roberta Fica ako budúceho premiéra, aby pri kreovaní novej vlády uplatňoval ústavné práva v záujme všetkých koaličných partnerov.

21.10.2023 12:05
debata (112)
Huliak: Vedeli sme, že prezidentka bude robiť problémy. Nezaprela svoj pôvod
Video

Prezidentka podľa SNS svojím aktuálnym postojom zdržiavania vymenovania celej novej vlády zakladá ďalší nebezpečný ústavný precedens. Strana jej tiež pripomína, že Slovensko je parlamentnou demokraciou. „O zložení novej vlády rozhodli predovšetkým občania vo voľbách do NR SR konaných v septembri tohto roku, nie v prezidentských voľbách konaných v roku 2019,“ uviedla strana v stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa Zuzana Škopcová.

Fico, Danko Čítajte viac Čaputová odmietla Huliaka. V rukách má tromf, no Fico už má riešenie a mohol by ju obísť. Aké sú možnosti? Vincent Bujňák Čítajte viac Ústavný právnik Bujňák: Cez demisiu člena vlády je možné dosiahnuť vymenovanie pôvodného kandidáta

SNS podotkla, že s cieľom zabránenia kompetenčnému ústavnému sporu medzi vôľou predsedu vlády a prezidenta bola v roku 1999 vykonaná novela dotknutého článku ústavy, keď sa pôvodné nejasné slovo „vymenúva“ nahradilo jednoznačným ústavným príkazom „vymenuje“.

Rudolf Huliak, Očová Čítajte viac Huliak je v Očovej mimoriadne obľúbený. Miestni nechápu, prečo s ním má prezidentka problém SR voľbynrsr23 povolebná diskusia RTVS  BAX Čítajte viac Huliakov brat pôsobí vo firme, ktorá zarába milióny na ťažbe dreva. SNS poslanca nominuje na šéfa envirorezortu

Hlava štátu vo štvrtok (19. 10.) informovala, že nevymenuje zvoleného poslanca parlamentu za SNS Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Fica požiadala o doručenie nového návrhu kandidáta na ministra. Rozhodnutie zdôvodnila ústavnoprávnymi dôvodmi, ktoré neumožňujú Huliakovi zastávať post. Tvrdí, že jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu rezortu.

Plaváková o menovaní vlády: Prezidentka má právomoci a môže ich využiť. Huliak patrí skôr do konšpiračnej scény
Video
112 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #Rudolf Huliak #Štvrtá Ficova vláda