Ak Fico chce ísť na samit EÚ, musí byť premiérom do stredy. Podľa politológa vymenovanie zdržuje Čaputová

Od volieb prešli viac ako tri týždne a Slovensko stále nemá novú vládu. Hoci sa možnému budúcemu premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) podarilo prezidentke Zuzane Čaputovej doručiť zoznam kandidátov na ministrov, jeho snaha stať sa predsedom vlády zatiaľ stroskotala na kontroverznom Rudolfovi Huliakovi (SNS, Národná koalícia).

23.10.2023 14:00 , aktualizované: 16:45
debata (265)
Robert Fico k nevymenovaniu Huliaka
Video

Vo štvrtok sa však začína samit Európskej únie. Ak je pre Fica cieľom zúčastniť sa na rokovaniach, musí do prezidentského paláca čo najskôr doručiť meno Huliakovho náhradníka. Ak sa mu to nepodarí, do Bruselu poletí súčasný premiér Ľudovít Ódor, alebo ešte môže poveriť inú krajinu, aby Slovensko zastupovala. Podľa premiérovho hovorcu Petra Majera je však úradnícky predseda vlády pripravený na samit vycestovať. Rokovanie je zvolané pre premiérov a prezidentov členských krajín.

Fico, Danko Čítajte viac Čaputová odmietla Huliaka. V rukách má tromf, no Fico už má riešenie a mohol by ju obísť. Aké sú možnosti?

Smer zatiaľ nechce k samitu zaujať stanovisko, no z pohľadu tém sa zdá byť pre Fica lákavým. Na októbrovom stretnutí budú mať lídri na programe okrem migrantov aj situáciu na Ukrajine či finančný rámec únie do roku 2027.

Robert Fico, Andrej Danko, Peter Pellegrini, podpis, koaličná zmluva Čítajte viac Register mimovládok už máme, presadila ho Pellegriniho vláda. Nálepka zahraničný agent pochádza z Ruska, Fico ju túži zaviesť aj na Slovensku

Kameňom úrazu nie je nominácia Roberta Kaliňáka na ministra obrany, no Fica brzdí post ministra životného prostredia a odmietnutie Huliaka hlavou štátu. Predseda strany Život-NS, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke SNS, Tomáš Taraba pripustil viacero alternatív v prípade nominácie na túto stoličku. „Jeden plán je, že SNS bude musieť vymeniť nominanta,“ skonštatoval Taraba. Nevylučuje, že sa bude diskutovať aj o jeho mene.

V pondelok popoludní pre médiá uviedol, že rokovania chcú uzavrieť v utorok a na 11.00 hod plánujú aj tlačovú konferenciu. Možnosťou by podľa jeho slov mohlo byť aj rokovanie v rámci SNS o požiadavke na prerozdelenie rezortov. „Dohoda bola ešte pred voľbami, že ak SNS bude mať post ministra životného prostredia, tak my naň navrhneme Rudolfa Huliaka,“ doplnil. Očakáva, že otázka nominácie sa vyrieši do utorka.

Rudolf Huliak Čítajte viac Huliak: SNS má plán B v prípade, ak ma prezidentka nevymenuje za ministra životného prostredia

Predseda SNS Andrej Danko ani naďalej nerozumie, prečo prezidentka odmietla vymenovať Huliaka za ministra. Priznal, že v utorok chcú mať doriešené aj nominácie na štátnych tajomníkov.

Danko ani naďalej nerozumie, prečo prezidentka odmietla vymenovať Huliaka za ministra.

Video

„Potrebujeme aj ubezpečenie od Roberta Fica, že veci na ktorých sme sa dohodli platia. Teraz prebiehajú bilaterálne rokovania v rámci možných kandidátov,“ ozrejmil Danko. S Ficom sa chce stretnúť v utorok poobede.

„Odmietame aby nám prezidentka určovala, ktorý kandidát môže funkciu vykonávať,“ ozrejmil no meno kandidáta priblížiť nechcel. Priznal však, že Ján Krišanda nebude minister športu a cestovného ruchu.

Huliak: Vedeli sme, že prezidentka bude robiť problémy. Nezaprela svoj pôvod
Video

Politológ Radoslav Štefančík je presvedčený, že skladanie vlády naťahuje prezidentka. „Pani prezidentka by mala rešpektovať parlamentnú formu vlády a výsledky volieb. A tie ukázali, že ľud chce mať hulváta nielen v parlamente, ale aj vo vláde. Či sa nám to páči alebo nie, suverén – v tomto prípade slovenský volič – jednoznačne rozhodol,“ ozrejmil pre denník Pravda politológ.

Problém vidí najmä v tom, že nie je podľa neho úplne jasné, či pani prezidentka môže alebo nemôže odmietnuť kandidáta na ministra.

Vincent Bujňák Čítajte viac Ústavný právnik Bujňák: Cez demisiu člena vlády je možné dosiahnuť vymenovanie pôvodného kandidáta

„Pokiaľ je kandidát voliteľný do Národnej rady a pokiaľ má dokonca oprávnenie od suveréna, tak nevidím dôvod, prečo by pani prezidentka mala robiť pri menovaní obštrukcie. Iste, môže sa oprieť o určité precedensy z minulosti a tie zatiaľ hovoria v prospech prezidentky. Takže máme na stole právny problém, ktorý zrejme vyrieši len Ústavný súd,“ zdôraznil.

No to, že nie je vymenovaná vláda, žiadnym spôsobom neovplyvňuje parlament. Ten môže mať ustanovujúcu schôdzu aj bez vymenovaných ministrov.

Štefančík len pripomenul, že na Slovensku je legislatívna moc oddelená od moci výkonnej. „Teda aspoň čisto teoreticky,“ dodal.

Najviac ich krúžkovali, teraz sú mimo NR SR

V roku 2020 bol lídrami krúžkovania, v roku 2023 ich v parlamente neuvidíme. Koľko získali krúžkov v roku 2020 a koľko ich v roku 2023 stratili nájdete vo fotogalérii.

Fotogaléria
V parlamentných voľbách v roku 2020 bol Boris...
+12Piatym najkrúžkovanejším kandidátom v...

© Autorské práva vyhradené

265 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #Štvrtá Ficova vláda