SNS ustúpila. Ministrom životného prostredia vo štvrtej Ficovej vláde bude Tomáš Taraba

Ustanovujúca schôdza parlamentu má byť zvolaná už na stredu 25. októbra. V ten istý deň by mala byť menovaná aj nová vláda, no zatiaľ nič nie je isté. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte stále čaká na posledné meno. SNS nakoniec rozhodla, že vo štvrtej vláde šéfa Smeru Roberta Fica bude ministrom životného prostredia Tomáš Taraba. Slovenská národná strana (SNS) trvala na svojej nominácii, no cez víkend pripustila zmenu.

24.10.2023 10:00 , aktualizované: 14:24
Rudolf Huliak / Tomáš Taraba / Andrej Danko / Foto: ,
Zľava Rudolf Huliak, predseda (SNS) Andrej Danko a Tomáš Taraba
debata (387)
  • líder Smeru hovoril o naťahovaní času, podľa SNS porušuje ústavné princípy, obaja lídri sa stretnú ešte dnes, prezidentka Čaputová čaká na finálny zoznam mien budúcich ministrov
  • prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že vymenuje len kompletnú vládu, do úvahy teda neprichádzal ani iný člen vlády, ktorý by dočasne viedol ministerstvo životného prostredie
Huliak oznámil, že ho nahradí Taraba
Video
Taraba sa cíti byť kompetentný na riadenie rezortu. / Zdroj: TV Pravda

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes popoludní obdržala kompletný zoznam nominácií na členov novej vlády. „Novú vládu Roberta Fica vymenuje zajtra, v stredu 25.10.2023, o 14.00,“ informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Ešte dnes popoludní prijme prezidentka v Prezidentskom paláci ministerky a ministrov odchádzajúcej vlády odborníkov a premiéra Ľudovíta Ódora. „Ak to tak je, dám si tmavý oblek a pôjdem,“ reagoval na menovanie vlády Fico.

Fico uviedol, že víta, že SNS navrhla dvoch členov do vlády. Ja ich plne akceptujem a teším sa na spoluprácu. My si netorpédujeme ani nevetujeme návrhy,“ reagoval na nomináciu Tarabu. Zopakoval, že prezidentka konala protiústavne.

V utorok poobede bude koaličné stretnutie, na ktorom budú riešiť aj konkrétne fungovanie na rezorte kultúry a životného prostredia a aké má SNS predstavy. „Vyjasňovanie si pozícií je normálna metodika práce, ktorú robíme na hodinovej báze. Sú nejaké dohody a tie sa dostávajú do konkrétnych detailov. Na základných parametroch koaličnej zmluvy sa nemení nič,“ povedal.

Na Dankov výrok, ktorý povedal, že „dúfa, že teraz i už Robert Fico bude ctiť SNS“ Fico reagoval, že SNS dosiahla obrovský úspech. „Ako tomu ja rozumiem, tak má obrovský záujem budovať túto stranu a byť na dlhé roky zakotvený na slovenskej politickej scéne,“ povedal šéf Smeru. „Chápem, že od samého začiatku bojuje za dobré meno SNS, za silné postavenie strany napriek tomu, že mu patrí iba taký podiel na moci, ktorý zodpovedá výsledku parlamentných volieb,“ dodal s tým, že s jeho vyjadreniami nemá problém. Zostavovanie vlády Fico podľa vlastných slov nepodriaďoval summitu a skritizoval úradnícku vládu s tým, že päť mesiacov nerobili nič a prehlbovali chudobu.

Nominantom SNS na šéfa envirorezortu bude Tomáš Taraba

Huliak v úvode tlačovky potvrdil, že nakoniec nebude nominantom SNS na ministra životného prostredia. „Dospeli sme k rozhodnutiu, že sťahujeme moju kandidatúru na ministra životného prostredia,“ povedal Huliak v úvode s tým, že nedopustí, aby sa vláda kvôli nemu štiepila. Odôvodňoval to aj tým, že nechcú, aby nakoniec vládlo Progresívne Slovensko.

Danko útočil na prezidentku, médiá aj mimovládky
Video
Danko povedal, že chce aby sa Rudolf Huliak stal ministrom, aj keď ho dnes strana na túto funkciu nenominovala. / Zdroj: TV Pravda

Nominantom na ministra životného prostredia bude Tomáš Taraba. Huliak bude poslancom a povedal, že klub SNS je jednotný. „Sme dohodnutí, že ostávam v parlamente ako nominant na predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,“ avizoval Huliak. Kritizoval mimovládky, ale aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá ho odmietla vymenovať za ministra.

SNS ustúpila. Ministrom bude Taraba

Rudolf Huliak potvrdil, že nakoniec nebude nominantom SNS na ministra životného prostredia. Uviedol, že nedopustí, aby sa vláda kvôli nemu štiepila.

Fotogaléria
Predseda SNS Andrej Danko (vľavo) a Tomáš...
+15Rudolf Huliak (vľavo) a Tomáš Taraba

Ak Tarabu prezidentka nevymenuje, je to podľa neho snaha zabrániť „vzniku pronárodnej vlády“. Taraba vyzdvihol svoje vzdelanie a znalosť cudzích jazykov. „Chcem vidieť toho, kto povie, že nemám vzdelanie viesť rezort,“ povedal. Ministerstvo chce riadiť odborne. „SNS bude zastávať post na ministerstve životného prostredia odborne, hrdo a najmä slušne,“ povedal s tým, že vyštudoval prestížnu školu v Nemecku a okrem nemčiny a angličtiny ovláda aj francúzštinu.

SNS ustúpila: Bez nás by Fico nebol premiér

Líder SNS Danko poďakoval Huliakovi a aj on opäť kritizoval Čaputovú a konšpiroval o vplyve mimovládok na prezidentský palác a prezidentku. Očakáva sa rozhodnutie prezidentky, či Tarabu vymenuje, alebo sa ho pokúsi zablokovať. V koaličných stranách však očakávajú, že cez prezidentku prejde a tým pádom vládu vymenuje v stredu okolo obeda počas prestávky ustanovujúcej schôdze parlamentu. Fico sa má s Dankom stretnúť v parlamente.

Aké sú priority Tarabu na envirorezorte?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Bez SNS by nebol Fico premiér, bez SNS by nebola žiadna národná, sociálna ani kresťanská vláda,“ povedal Danko. „Prvé víťazstvo je, že Pellegrini je s nami. Druhé víťazstvo bude, že vo štvrtok skončí bezduchý bankár a poskok Čaputovej ako premiér,“ povedal Danko, čím hovoril o Ódora. „Tretie víťazstvo bude, keď zastavíme Korčoka a Čaputová nebude mať odvahu kandidovať za prezidentku,“ hovoril líder SNS.

Danko pripustil všetky scenáre
Video
Zdroj: TV Pravda

Danko povedal, že chce aby sa Rudolf Huliak stal ministrom, aj keď ho dnes strana na túto funkciu nenominovala. „Urobím všetko pre to, aby sa Rudo Huliak dotkol výkonu,“ vyhlásil predseda SNS. „Hlavným odkazom je, že plne podporujeme túto vládu a že zajtra zasadne prvýkrát jednotný klub. Aj o tom boli včerajšie rokovania a neboli jednoduché,“ uviedol Danko.

Hlava štátu požiadala dosluhujúceho predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby miesto, deň a hodinu konania schôdze oznámil novozvoleným poslancom. Prezidentka zatiaľ čaká na finálny zoznam ministrov.

Podľa PS nie je nominácia žiadnym rozdielom, poslancovi Hlasu bude Taraba v NR SR chýbať

Podľa odborníčky PS na životné prostredie Tamary Stohlovej nie je Tarabova nominácia žiadnym rozdielom. „Taraba ministrom? Oproti Rudolfovi Huliakovi, prvej nominácii strany SNS na ministra, by to pre životné prostredie ani politickú kultúru na Slovensku veľký rozdiel nebol,“ napísala na sociálnej sieti. „Hrozba, že najbližšie roky pod taktovkou SNS budú znamenať premárnenú šancu chrániť klímu, prírodu a zdravie ľudí, je zjavná,“ reagovala s tým, že budú upozorňovať na pochybenia.

„Myslím si, že pán Taraba nemá nič s tým rezortom. Predpokladám, že Fico chce mať za každú cenu vládu v stredu a keď prezidentka už nebude mať výhradu, vládu im v stredu vymenuje. Oveľa toxickejší človek je podľa nás pán Kaliňák a tam by mala prezidentka konať,“ reagoval poslanec OĽaNO Michal Šipoš. OĽaNO už oznámilo tlačovú konferenciu s názvom „Posledná výzva prezidentke: Neskočte na lep mafii“.

Predseda KDH Milan Majerský k nominácii Tomáša Tarabu uviedol, že mu treba dať šancu. Považuje ho za menej kontroverznú osobu ako Huliaka. „Zvlášť kvôli dezinfoscéne, ktorú pán Huliak aj sám vytváral, nielen sa jej zúčastňoval,“ hovorí. Viac ho vyrušuje, že Slovenská národná strana nemala takmer žiaden program. „Ideme do veľkej neznámej,“ reagoval Majerský.

Poslancovi Hlasu Jánovi Ferenčákovi bude Taraba v parlamente chýbať. „Ako kolega áno, mal veľa dobrých návrhov, takže bol určite prínosom,“ povedal.

SNS hovorila o možnosti byť tichým partnerom

Postoje za SNS komunikoval najmä Danko, ale aj Tomáš Taraba, ktorý v nedeľu prvýkrát pripustil, že by SNS mohla navrhnúť nového šéfa wnvirorezortu a nebude blokovať vymenovanie vlády. Taraba nevylúčil, že ministrom by mohol byť on. Ešte minulý týždeň trvali na vymenovaní Huliaka. Predsedníctvo SNS rokovalo v pondelok, ujasňovali si pozície, líder SNS rokoval aj s jednotlivými poslancami.

Fico si vypočul výhrady prezidentky k Huliakovi, no odmieta ich
Video
Zdroj: FB/Robert Fico

„Sme rozčarovaní zo stanoviska prezidentky, sme v pozícii, že chceme pána Huliaka brániť a prehodnocujeme aj ten časový stres. Vnímame politickú realitu a sme si vedomí zodpovednosti za zostavenie vlády,“ povedal líder SNS. Danko priznal, že v utorok chcú mať doriešené aj nominácie na štátnych tajomníkov.

Rudolf Huliak Čítajte viac Huliak: SNS má plán B v prípade, ak ma prezidentka nevymenuje za ministra životného prostredia

Danko v pondelok pripustil, že v hre sú všetky scenáre vrátane nového ministra či formy tichej podpory. „Máme rôzne varianty, môžeme podporiť vládu Smeru a Hlasu a byť tichým koaličným partnerom. Odmietame, aby nám prezidentka určovala, ktorý kandidát má za SNS vykonávať mandát,“ povedal.

Zároveň dodal, že Ján Krišanda nebude ministrom cestovného ruchu a športu, bude len štátnym tajomníkom pre šport. „Môžem ubezpečiť občanov, že SNS bola konštruktívna a ústretová aj pri rokovaniach so Smerom a Hlasom. My sme ustúpili a nehádali sme sa o ministerstvá a toto je pre nás situácia, s ktorou sme nerátali,“ uviedol.

Protest pred palácom

Stovky ľudí sa v pondelok podvečer zišli na proteste pred Prezidentským palácom. Kritizovali hlavu štátu Zuzanu Čaputovú a vyzvali ju, aby neblokovala nomináciu Rudolfa Huliaka na post ministra životného prostredia.

Protest na podporu Huliaka
Video
Zdroj: TV Pravda

Protestujúci odmietali argumenty prezidentky, pre ktoré nechce Huliaka vymenovať. Vyzvali ju na rešpektovanie výsledkov volieb a hovorili o ohýbaní zákona. Dav skandoval heslá na podporu Huliaka a proti prezidentke. Ak by Huliaka naďalej odmietala vymenovať, avizovali ďalší protest pred parlamentom. S príhovormi vystúpili viacerí rečníci. Medzi nimi aj Štefan Harabin, ktorý avizoval možnú opätovnú kandidatúru na prezidenta, ale aj novozvolený poslanec za SNS a bývalý policajný generál Ivan Ševčík.

Ľudia pred Prezidentským palácom počas protestu...
Rudolf Huliak (vľavo v popredí) pred...
+23Ľudia pred Prezidentským palácom počas protestu...

© Autorské práva vyhradené

387 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Smer #Andrej Danko #Zuzana Čaputová #vymenovanie vlády #Rudolf Huliak #Štvrtá Ficova vláda