Chaos sa skončil. Vznikne štvrtá Ficova vláda: Danko žiada peniaze, neskôr plánuje znova presadiť Huliaka

Vzniku štvrtej vlády šéfa Smeru Roberta Fica už nič nebráni. Slovenská národná strana (SNS) na čele s Andrejom Dankom po zložitých rokovaniach v rámci strany nakoniec ustúpila a stiahla nomináciu Rudolfa Huliaka na ministra životného prostredia. Novým ministrom sa stane poslanec za SNS Tomáš Taraba, ktorý sa v minulom volebnom období dostal do parlamentu na kandidátke krajne pravicovej Ľudovej strany Naše Slovensko pod vedením Mariana Kotlebu. Danko sa netajil tým, že sa bude snažiť Huliaka znova presadiť.

25.10.2023 06:00
Martina Šimkovičová / Andrej Danko / Foto: ,
Líder SNS Andej Danko a nominantka za SNS Martina Šimkovičová prichádzajú na tlačovú konferenciu 24. októbra 2023
debata (151)

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje vládu v stredu popoludní. „Vezmem si tmavý oblek a pôjdem,“ reagoval Fico. Ešte dodal, že ako premiér nebude používať mobilný telefón. „Je mi veľmi dobre bez mobilného telefónu,“ vyhlásil.

Novým šéfom envirorezortu bude Huliak
Video
Zdroj: TV Pravda

Danko na tlačovke, na ktorej predstavil novú nomináciu na ministra životného prostredia, pripomenul, že nebyť SNS, šéf Smeru Robert Fico by sa štvrtýkrát premiérom nestal. Hovoril o troch cieľoch, z ktorých prvý je splnený. „Pellegrini je s nami,“ povedal s tým, že s predsedom Smeru sa nevládne ľahko a veci bude komunikovať otvorenejšie. Fico rozhodnutie SNS víta a teší sa na spoluprácu.

Robert Fico, Zuzana Čaputová Čítajte viac Štvrtú Ficovu vládu vymenuje Čaputová v stredu. Vezmem si tmavý oblek a pôjdem, reagoval Fico

Vláda bude vymenovaná v deň konania ustanovujúcej schôdze parlamentu, teda 25. októbra. Zostavovanie vlády Fico podľa vlastných slov nepodriaďoval štvrtkovému summitu v Bruseli. SNS spočiatku na svojej nominácii trvala a pripúšťala aj možnosť tichej podpory vláde Smeru a Hlasu. V utorok poobede Čaputová prijala v Prezidentskom paláci ministerky a ministrov odchádzajúcej vlády odborníkov a premiéra Ľudovíta Ódora.

Taraba šéfom envirorezortu

Huliak v utorok potvrdil, že nakoniec nebude nominantom SNS na ministra životného prostredia a že ho nahradí Taraba. „Dospeli sme k rozhodnutiu, že sťahujeme moju kandidatúru na ministra životného prostredia,“ povedal Huliak v úvode s tým, že nedopustí, aby sa vláda pre neho štiepila. Odôvodňoval to aj tým, že nechcú, aby nakoniec vládlo Progresívne Slovensko.

Fico víta postoj SNS
Video
Zdroj: TV Pravda

Ak by prezidentka Tarabu nevymenovala, podľa nového nominanta by to bola snaha zabrániť „vzniku pronárodnej vlády“. Taraba pred novinármi vyzdvihol svoje vzdelanie a znalosť cudzích jazykov, vyštudoval prestížnu školu v Nemecku a okrem nemčiny a angličtiny ovláda aj francúzštinu. „Chcem vidieť toho, kto povie, že nemám vzdelanie na to, aby som viedol rezort,“ povedal. Ministerstvo chce riadiť odborne. „SNS bude zastávať post na ministerstve životného prostredia odborne, hrdo a najmä slušne,“ povedal.

Fico uviedol, že víta, že SNS navrhla dvoch členov do vlády. „Ja ich plne akceptujem a teším sa na spoluprácu. My si netorpédujeme ani nevetujeme návrhy,“ reagoval na nomináciu Tarabu. Zopakoval, že prezidentka konala protiústavne.

Nominantmi za SNS Rudolf Huliak (vľavo), Tomáš... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Rudolf Huliak / Tomáš Taraba / Andrej Danko / Nominantmi za SNS Rudolf Huliak (vľavo), Tomáš Taraba (vpravo) a líder SNS Andrej Danko počas tlačovej konferencie 24. októbra 2023

Na utorkovom koaličnom stretnutí Smeru, Hlasu a SNS mali lídri riešiť aj konkrétne fungovanie v rezorte kultúry a životného prostredia a aké má SNS predstavy. „Vyjasňovanie si pozícií je normálna metodika práce, ktorú robíme na hodinovej báze. Sú nejaké dohody a tie sa dostávajú do konkrétnych detailov. Na základných parametroch koaličnej zmluvy sa nemení nič,“ reagoval Fico.

Podľa politológa z Prešovskej univerzity Michala Cirnera je Taraba pragmatik a „vychádzajúca politická hviezda“ konzervatívneho a národného politického tábora. „Kým jeho komunikácia voči voličom a sympatizantom je často expresívna a minimálne na hrane, inak je to kultivovaný, vzdelaný a rétoricky zdatný politik s dobrým politickým inštinktom,“ zhodnotil pre Pravdu.

„Z tohto pohľadu je pre vládnu koalíciu, ale aj pre veľkú časť verejnosti úplne bezproblémovým nominantom na ministerský post,“ uviedol. Problémy pri vymenovaní vlády už Cirner neočakával. „Aj keď pán Taraba útočil na sociálnych sieťach na dcéru (prezidentky, pozn. red.) a podobne. Ale, samozrejme, politika by nemala byť osobná,“ uviedol.

Huliak šéfom výboru

Rudolf Huliak bude poslancom a povedal, že rokovania vo vnútri SNS boli aj o tom, aby bol klub strany jednotný. „Sme dohodnutí, že ostávam v parlamente ako nominant na predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,“ avizoval. Kritizoval mimovládky, ale aj prezidentku, ktorá ho odmietla vymenovať za ministra.

Priority Tomáša Tarabu
Video
Zdroj: TV Pravda

Líder SNS Danko poďakoval Huliakovi a aj on opäť kritizoval Čaputovú a hovoril o vplyve mimovládok na Prezidentský palác a prezidentku. Podľa politológa je takýto štýl vyjadrovania a útočenia nový normál. „Ukazuje to, ako bude nová koalícia fungovať a komunikovať, respektíve nekomunikovať. Boj s mimovládkami a médiami bude súčasťou politiky novej vládnej koalície, vôbec sa tým netaja, je to súčasťou ich politického programu a ich hodnotového vybavenia,“ skonštatoval Cirner.

Predseda SNS Huliakovi poďakoval a sebavedomo vyzdvihol, že sa mu podarilo spojiť Smer a Hlas. „Bez SNS by ani Robert Fico nebol premiér, bez SNS by nebola žiadna národná, sociálna ani kresťanská vláda,“ povedal Danko. „Prvé víťazstvo je, že Pellegrini je s nami. Druhé víťazstvo bude, že vo štvrtok skončí bezduchý bankár a poskok Čaputovej ako premiér,“ povedal Danko. „Tretie víťazstvo bude, keď zastavíme Korčoka a Čaputová nebude mať odvahu kandidovať za prezidentku,“ hovoril líder SNS.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia...
Prijatie ministeriek a ministrov odchádzajúcej...
+12Prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia...

Na Dankov výrok, že „dúfa, že teraz si už Robert Fico bude ctiť SNS“, Fico reagoval, že SNS dosiahla obrovský úspech. „Ak tomu ja rozumiem, tak má obrovský záujem budovať túto stranu a byť na dlhé roky zakotvený na slovenskej politickej scéne,“ povedal šéf Smeru.

„Chápem, že od samého začiatku bojuje za dobré meno SNS, za silné postavenie strany napriek tomu, že mu patrí iba taký podiel na moci, ktorý zodpovedá výsledku parlamentných volieb,“ dodal s tým, že s jeho vyjadreniami nemá problém.

Sebavedomý Danko si vyžiadal peniaze

Danko povedal, že chce, aby sa Rudolf Huliak stal ministrom, aj keď ho dnes strana na túto funkciu nenominovala. „Urobím všetko pre to, aby sa Rudo Huliak dotkol výkonu,“ vyhlásil Danko. Jeho prejav bol sebavedomý a na to, že ide o tretí najmenší subjekt v koalícii, si pripisoval veľké zásluhy.

Podľa politológa bude musieť Huliaka dostať na ministerstvo, keďže to nemá v rukách. „Vplyv pána Huliaka a ďalších v poslaneckom klube mu len robia starosti a zbaviť sa ich môže len tak, že ich pošle do exekutívy, aby v klube SNS boli členovia SNS,“ zhodnotil Cirner. Aj ďalší náhradníci sú však po väčšine zo strán, s ktorými sa SNS pred voľbami spojila.

Danko kritizoval médiá, Čaputovú aj mimovládky
Video
Zdroj: TV Pravda

Sám Danko hovorí, že v tejto vláde bude „niektoré veci komunikovať oveľa otvorenejšie“ ako vo vláde so Smerom a Mostom-Híd. Predseda SNS uviedol, že vláda s Robertom Ficom nie je ľahká a že obe strany si musia ctiť svojho koaličného partnera. Je presvedčený, že v oblastiach, ktoré sú pre nich prioritou – životné prostredie, cestovný ruch, kultúra a šport –, urobia revolučné zmeny.

Požadovať bude od Fica aj peniaze pre oblasti, ktoré bude mať SNS v gescii. „Boli sme ústretoví po voľbách k Petrovi Pellegrinimu, aby si vybral pri štruktúre vlády, čo chce. Sme ústretoví voči Robertovi Ficovi, ale takisto požadujeme rešpekt. Nebili sme sa o ministerstvá, ale na ministerstvá, ktoré budú viesť naši nominanti, budeme vyžadovať podporu – finančnú podporu, investície tak, aby sme mohli systémovo tieto ministerstvá riadiť,“ povedal. Od Fica bude žiadať „nové financie“ aj na kultúru, na obnovu hradov a zámkov či na umelcov.

Rudolf Huliak / Tomáš Taraba / Andrej Danko / Čítajte viac SNS ustúpila. Ministrom životného prostredia vo štvrtej Ficovej vláde bude Tomáš Taraba

Čo sa týka ministerstva cestovného ruchu a športu, návrh na ministra zatiaľ SNS prezidentke nedala. Rezort vznikne až 1. januára a Danko vyvrátil, že by sa novým ministrom mal stať Ján Krišanda. Toho pre komunikáciu s odsúdeným kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom pred voľbami 2020 Danko stiahol z kandidátky. Krišanda však bude štátnym tajomníkom pre oblasť športu na rezorte školstva.

Danko spolu so svojou prakticky novou stranou je sebavedomý, aj keď by nemal byť. „Premiérom Fico nebude bez poslaneckého klubu, ktorý nesie názov SNS, ale zatiaľ jediným reprezentantom SNS je tam pán Danko. Fico môže skôr ďakovať Tarabovi, Kuffovcom, Šimkovičovej a aj pánovi Huliakovi, že môže zostaviť vládu, ktorú budú podporovať,“ zhodnotil politológ.

SNS zatiaľ deklaruje jednotu klubu, no často odlišné postoje, ale aj chaos pri vymenovaní vlády hovoria o inom. Koniec koncov, Danko uviedol, že aj to bolo predmetom rokovania na predsedníctve. „Je to preto, že pán Danko to nemá v rukách, vnútri SNS rastie nespokojnosť a poslanecký klub je neriadenou strelou s mnohými ľuďmi rôznych záujmov, ambícií a podobne,“ dodal politológ.

© Autorské práva vyhradené

151 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #SNS #Andrej Danko #Štvrtá Ficova vláda