V kauze špeciálneho exprokurátora Kováčika prišiel svedčiť riaditeľ NAKA Daňko

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko prišiel vypovedať ako svedok na hlavné pojednávanie v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na banskobystrické pracovisko Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

25.10.2023 12:30
dušan kováčik Foto: ,
Dušan Kováčik v pojednávacej miestnosti na ŠTS v Banskej Bystrici.
debata

Exprokurátor je v tejto korupčnej kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom Koščom prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania, a pojednáva sa bez jeho prítomnosti, lebo je na úteku. Na dnešnom pojednávaní je neprítomný aj druhý obžalovaný, ktorý si odpykáva osemročný trest v inej kauze. Daňko bol v tejto veci vyšetrovateľom v prípravnom konaní a vypovedať prišiel na návrh prokurátora s tým, že aj sám požiadal súd o podanie svedeckej výpovede. Vypovedať prišli aj policajti Róbert Magula a Roman Staš.

Dušan Kováčik Čítajte viac Expolicajt Marián Kučerka by mal v korupčnej kauze Dušana Kováčika vypovedať v piatok

Svedok vypovedal o tom, že bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský o tejto kauze spočiatku nevedel a zatajili pred ním aj zatýkanie Petra Košča, s ktorým sa podľa Daňka poznali. Následne bol vraj Kaľavský „zhrozený z toho, že sme si dovolili obviniť pána Košča. Petrovi Petrovovi mal Kaľavský povedať, že za to, že sme obvinili Košča sa nám pomstí,“ uviedol svedok s tým, že niečo podobné sa dozvedel aj od operatívca Róberta Magulu. Ako uviedol Daňko, je viac dôvodov, prečo považuje Kaľavského za klamára.

Zurian Čítajte viac Bývalý šéf NAKA Zurian na súde s Kováčikom spochybnil svedkov

V úradnom zázname, ktorý v úvode vyšetrovania Daňko prevzal od policajta Jána Čurillu, malo chýbať miesto, kde sa odohralo odovzdanie úplatku v knihe. Preto požiadal kolegu Magulu, aby zavolal Bernardovi Slobodníkovi, ktorý bol toho svedkom, aby to doplnil. Ten mu mal uviesť, že to bolo v nemocnici u Milosrdných bratov. Podľa svedka nie je pravda čo tvrdí Kaľavský, že Magula mal Slobodníka inštruovať, ako má vypovedať, lebo o skutku nič nevedel. „Slobodník mu chcel ešte niečo vysvetľovať, ale Magula ho prerušil a ukončil hovor, lebo o skutku nič nevedel a mal len preveriť to miesto skutku,“ dodal k telefonátu Daňko.

Dušan Kováčik Čítajte viac Potopí kľúčový svedok Slobodník bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika?

„Slobodníka som len registroval, že bol riaditeľom finančnej jednotky na NAKA, nepoznali sme sa osobne a nestretávali sme sa. Potom som ho začal vnímať pri procesných úkonoch, kde vypovedal,“ uviedol k spolupracujúcemu obvinenému, ktorého neskôr aj zadržiaval a vykonával u neho aj domovú prehliadku. Obhajcovia obžalovaného exprokurátora kladú svedkovi množstvo otázok súvisiacich s vyšetrovaním a so zainteresovanými osobami.

„Keďže som sa v lete tohoto roku dozvedel, že má vypovedať pán Zurian (bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, pozn.), ktorý má mať informácie od pána Kaľavského o tom, že vraj má informácie, že bolo vyšetrovanie manipulované, tak som sa rozhodol, že mal by som vypovedať, lebo ja najlepšie viem a musím vedieť, či bolo, alebo nebolo manipulované,“ uviedol po ukončení výsluchu pred sudcom Daňko k tomu prečo chcel vypovedať. Podľa neho zo strany vyšetrovateľa nebolo konanie v tejto veci nejakým spôsobom manipulované.

V kauze, ktorú ŠTS pojednáva od septembra minulého roka, už vypovedalo množstvo svedkov. Naposledy začiatkom októbra cez telemost vypovedali bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský nachádzajúci sa v Bosne a bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, ktorý je v Sarajeve. V júli prišiel svedčiť tiež bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, ktorý vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od Kaľavského.

Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby. Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dušan Kováčik #Ľubomír Daňko