Nová vláda, nový parlament. Aké boli kľúčové momenty? Matovič útočil, z OĽaNO je Slovensko a Fico je späť

Slovensko má od stredy oficiálne novú vládu aj nový parlament. Líder Hlasu Peter Pellegrini sa stal predsedom parlamentu, šéf Smeru Robert Fico štvrtýkrát premiérom a novozvolení poslanci zložili sľuby. Okrem Anny Záborskej, ktorá kandidovala za koalíciu OĽaNO a priatelia, a Jany Vaľovej (Smer) boli na ustanovujúcej schôdzi prítomní všetci. Jeden po druhom pristúpili k Ústave Slovenskej republiky a povedali „sľubujem“. Schôdza išla relatívne hladko, kým sa poslanci nedostali k voľbe predsedu parlamentu. Nominantom bol líder Hlasu Peter Pellegrini a už tesne predtým sa špekulovalo o možnej obštrukcii zo strany opozície. Do rozpravy sa nakoniec prihlásil líder hnutia OĽaNO (po novom Slovensko) Igor Matovič, ktorý Pellegrinimu v rozprave vynadal.

25.10.2023 19:00
nová vláda, prvé rokovanie, Foto:
Robert Fico
debata (222)

Časť poslancov SaS sa zdvihla a odišla. Erika Jurinová, Jozef Viskupič (obaja OĽaNO), Michal Wiezik (PS) a Juraj Droba (SaS) sa svojich mandátov vzdali ešte pred ustanovujúcou schôdzou.

Voľba šéfa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) sa natiahla o necelú trištvrte hodinu a posunulo sa tak aj menovanie novej vlády pod vedením šéfa Smeru Roberta Fica. Poslancom aj vláde sa tak začína nové štvorročné volebné obdobie. Bývalý predseda parlamentu Boris Kollár ich síce vyzval na kultivovanejší prejav a slušnejšiu diskusiu, po Matovičovom prejave a výmene názorov s poslancom Smeru Ľubošom Blahom vo faktických poznámkach však po slušnosti zatiaľ niet stopy.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegriniho zvolili za predsedu NR SR. O obštrukciu sa postaral Matovič, v rozprave mu tvrdo vynadal

Po slušnosti ani stopy

„Pristupujte k svojej práci s pokorou, nešírte zlobu ani nenávisť, buďte kolegom podporou,“ hovoril. Dúfa, že vyše 90 nových poslancov zažije slušnejšie obdobie. „S politickým oponentom sa dá nesúhlasiť aj slušne,“ uviedol Kollár. „Nech vaše rozhodnutia a kroky posunú spoločnosť vpred,“ dodal v rozlúčkovom prejave. Keďže sa jeho hnutie Sme rodina nedostalo do parlamentu, od politiky si minimálne jedno volebné obdobie aspoň formálne oddýchne.

Pellegrini sa stal predsedom parlamentu
Video
Zdroj: TASR/Martina

Už prvý rečník tohto volebného obdobia jeho odporúčanie porušil. Matovič prvý oficiálny rokovací deň okorenil v rozprave k voľbe šéfa NR SR krátkou obštrukciou. Vláda mala byť pôvodne vymenovaná o druhej poobede a bez prítomnosti nového predsedu parlamentu sa tak stať nemohlo. Niektorých poslancov prihlásenie predsedu OĽaNO, po novom hnutia Slovensko, prekvapilo a už boli na ceste, aby sa za plentou zúčastnili na tajnom hlasovaní.

Matovič v rozprave nazval lídra Hlasu podvodníkom a odpadom, ktorý okrem iného oklamal dôchodcov. Hlas podľa neho hneď po voľbách zradil voličov. „Bez hanby ste ich hodili do žumpy. Vy máte normálne chochmes sa tu dnes zvoliť za predsedu NR SR?“ pýtal sa. „Vy ste odpad a nie predseda parlamentu,“ pokračoval. So zvyšujúcim sa hlasom sa stupňovali aj útoky, ktoré prešli do osobnej roviny.

Ustanovujúca schôdza NR SR a skladanie sľubu

V poslaneckých laviciach sa prvýkrát oficiálne stretlo 150 nových poslancov, ktorí zložili sľuby. Dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár vystúpil s rozlúčkovým príhovorom.

Fotogaléria
Novozvolení poslanci NR SR počas ustanovujúcej...
Ústava Slovenskej republiky pred začiatkom...
+33Novozvolení poslanci NR SR počas ustanovujúcej...

„Viem, že vy po manželke netúžite, ale mojej žene dajte pokoj,“ hovoril. „Fuj! Poďme,“ zakričala v tom momente poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková a spolu s niekoľkými poslancami nakrátko opustila sálu. „Nemám rád chlapov, ktorí si obliekajú červené tangáče, nemám rád chlapov, ktorí si pozývajú do svojho bytu rôzne pánske návštevy,“ kričal Matovič.

Na jeho vystúpenie reagovalo osem poslancov. Pellegrini neprejavil počas Matovičovho prejavu takmer žiadnu emóciu. Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu nazval Matoviča „usvedčeným daňovým podvodníkom“. Upozornil, že Hlas už v tomto volebnom období na neho reagovať nebude. Ľuboš Blaha o Matovičovi povedal, že je „ľudský úbožiak“ a obaja si navzájom vynadali do „psychicky narušených“ osôb. Matovičove výroky nechcela komentovať ani Saska. „Asi urobíme ďalšiu červenú čiaru a nebudeme komentovať OĽaNO,“ spresnil predseda poslaneckého klubu Branislav Gröhling s tým, že Matovič môže za návrat Roberta Fica k moci.

NR SR / Parlament / Ustanovujúca schôdza NR SR / Skladanie sľubu / Čítajte viac Prehľad: Kto obsadil aké funkcie vo vláde a parlamente

Konflikt musí byť vecný, nie osobný

Počas prvej parlamentnej schôdze sa Matovičovo hnutie premenovalo na ‚Slovensko‘. „Robíme tak ako prejav verejného záväzku voči všetkým čestným ľuďom, ktorým na Slovensku skutočne záleží,“ uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Pellegrini sa nakoniec stal predsedom parlamentu, za jeho zvolenie hlasovalo 131 poslancov zo 148 prítomných. Dva hlasovacie lístky boli neplatné, 11 poslancov bolo proti a štyria sa zdržali. Po jeho zvolení bola schôdza prerušená a prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala štvrtú vládu Roberta Fica, ktorá mala prvé rokovanie o piatej poobede.

Zuzana Čaputová / Robert Fico / Denisa Saková / Čítajte viac Fico sa štvrtý raz stal premiérom. Z vlády bude podľa šéfa Smeru počuť suverénny slovenský hlas

Líder Hlasu ešte pred odchodom do Prezidentského paláca vyzval na politickú kultúru, „aby z parlamentu nebola krčma piatej cenovej skupiny“. Konflikt, ktorý nie je osobný, ale vecný, môže podľa neho posunúť spoločnosť aj politiku dopredu. „Pochopím, ak sa budeme sporiť o podobu predkladaných riešení, o víziu budúcnosti Slovenska, o hodnoty, ktoré máme ako národ vyznávať. Bude mi však ľúto, ak to bude iba konflikt pre konflikt,“ uviedol.

Foto: Pravda
pellegrini, NR SR

„S poslaneckým preukazom ešte nikto nedostal aj mandát na rozum alebo jediný správny názor,“ myslí si Pellegrini. Vzájomné hádky, urážky a nedôstojné správanie sú podľa neho práve tými negatívami, ktoré ľudia v predchádzajúcom poslaneckom období najviac parlamentu vyčítali. Pellegrini však podľa vlastných slov vie, že politika sa bez konfliktu robiť nedá, pretože do nej jednoducho patrí a neraz ju môže posunúť dopredu.

Ako vyzeral prvý deň novej vlády?

Počas parlamentnej pauzy a s menším oneskorením prezidentka vymenovala novú vládu. Posledné prípravy na uvítanie budúcich ministrov a budúceho predsedu vlády vrcholili krátko pred treťou. Po ich príchode sa spoza plota paláca ozval potlesk. Na ceremónii bol prítomný aj odchádzajúci premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, nový predseda parlamentu Pellegrini a predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.

Fico sa stal štvrtýkrát premiérom
Video
Zdroj: TV Pravda

Prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore po vymenovaní novej vlády Roberta Fica zopakovala, že rešpektuje výsledok volieb. Novú vládu podľa Čaputovej čakajú výzvy ako zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti či zlepšenie úrovne školstva. „Dnes nepreberáte len moc, ale aj zodpovednosť za republiku,“ vyhlásila.

Kým sa Fico prihováral v Prezidentskom paláci, na Úrade vlády už visela jeho nová fotografia ako premiéra so štyrmi časovými obdobiami. Fico bol na čele vlády v rokoch 2006 až 2010, potom 2012 až 2016. Tretie obdobie si odslúžil medzi rokmi 2016 a 2018 a jeho štvrtá vláda začala 25. októbra 2023. Fico ako nový predseda vlády začal svoj prejav bez papiera. Fico sa na úvod poďakoval prezidentke za vykonanie slávnostného aktu vymenovania vlády. „Možno to znie zvláštne, ale dnes som skladal desiaty sľub ako poslanec NR SR a pred chvíľou som zložil štvrtý sľub ako predseda,“ začal Fico.

Členovia novej vlády Roberta Fica. Foto: Ivan Majerský
fico, vláda, ministri Členovia novej vlády Roberta Fica.

Kríz zažil niekoľko, no vláda nikdy v histórii „nepreberala takú rozvrátenú spoločnosť ako dnes“. Zdôraznil však, že jeho štvrtá vláda bude konštruktívnou vládou. „Z ministerstiev budete počuť suverénny slovenský hlas, vykonávanie suverénnej zahraničnej politiky a želám si, aby sme po skončení mandátu mohli konštatovať nie čísla, ale to, že sa na Slovensku bude žiť lepšie a tento sľub dávam pred celou slovenskou verejnosťou,“ uzavrel Fico.

Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity je presvedčený, že ak na Slovensku „zase niekoho nezastrelia a ľudia sa zasa nepostavia na odpor ako v roku 2018“, Ficova vláda by to mohla prežiť až do konca. „Hoci to nebude mať úplne na ružiach ustlané. Pozliepaný klub SNS by mohol robiť problémy, aj keď Robert Fico vie, ako týchto ľudí správne motivovať. A oni sa určite namotivovať nechajú,“ podotkol politológ.

fico, vláda, kabinet Čítajte viac Ódor odovzdal úrad Ficovi, ministri si prevzali agendu. Nová vláda má za sebou prvé rokovanie

Len čas podľa neho ukáže, akou cestou sa štvornásobný premiér nakoniec vydá. „Podľa toho, ako sa zatiaľ správa, to nevyzerá na prechádzku ružovou záhradou. Nasvedčuje tomu aj stranícka nominácia na ministra zahraničných vecí,“ spresnil. Otázne je podľa neho aj smerovanie zahraničnej politiky, hoci Fico zdôrazňuje, že orientáciu Slovenska meniť nebude, no tentokrát má byť suverénna.

Podľa neho nový šéf diplomacie Juraj Blanár bude „ticho sedieť v kúte a pozerať na to, čo bude Fico vystrájať“. Fico však môže podľa neho prekvapiť. „Hoci tu musím dodať, že na morské víly, drakov a dobrého politika Fica som nikdy neveril,“ uzavrel.

Na snímke uprostred vpravo prezidentka Zuzana...
Na snímke uprostred vpravo prezidentka Zuzana...
+11Na snímke uprostred vpravo prezidentka Zuzana...

Dno preraziť ďalším dnom?

Ako hodnotí prvú oficiálnu schôdzu parlamentu politológ? „Hovorí, že nemáme chváliť deň pred večerom. A pritom teraz sme len tesne po prebudení. S hodnotením by som teda určite počkal. Ak sa ale pozriem na prvé vystúpenie Igora Matoviča, nebude to mať nový predseda parlamentu také jednoduché,“ skonštatoval Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Boris Kollár vystúpil s rozlúčkovým príhovorom
Video
Zdroj: TV Pravda

Udržať podobných „hulvátov“ na uzde bude podľa neho mimoriadne komplikované. „A to sa ešte poriadne naplno neprejavili Blaha s Huliakom. Tipujem, že ak bude televízia vysielať priamy prenos z parlamentu, bude musieť tento program označiť hviezdičkou. Inak povedané, pre mládež a duševne labilnejších jednotlivcov prísne zakázané pozerať,“ myslí si politológ.

Politická kultúra podľa neho z parlamentu nikdy neodišla. „Len bola príliš prízemná. A taká aj ostane. A možno aj dosiahneme nový rekord, keď sa dno prerazí ďalším dnom. Vyjasnený deň nečakajme, bude poriadne zamračené s hromami a bleskami,“ uviedol. Čo sa týka obštrukcií pri voľbe predsedu parlamentu, na tie si politológ nespomína. „Keďže bol nový predseda parlamentu zvolený aj mnohými hlasmi opozičných poslancov, išlo len o znázornenie mentálneho sveta jednotlivca, ale nie o systémový problém,“ zhodnotil Štefančík.

Matovičov prejav bol podľa neho prízemný a „ľudsky odporný“. „Ak si niekto pri pive a pol deci chce vyliať svoju dušu, nech to robí v zariadení štvrtej cenovej, prípadne na železničnom WC v Podbrezovej, ale určite nie na pôde parlamentu,“ uviedol. „Bez ohľadu na to, čo si kto o sebe myslí, nemali by sme zabúdať, že sme len ľudia. Z prachu sme všetci vzišli a na prach sa jedného dňa komplet všetci zmeníme. Takže je namieste otázka, na čo je ten humbug vlastne dobrý,“ dodal Štefančík.

Noví poslanci a náhradníci

V parlamente sa nachádza vyše 90 nových poslancov – 73 poslancov bolo zvolených prvýkrát a 19 sa vracia po určitom období. Medzi nimi napríklad aj veterán za KDH František Mikloško. Poslanci PS mali pri skladaní sľubu pripnutú na sakách a šatách dúhovú vlajku, nie je to prvýkrát, čo takto vyjadrujú svoje názory.

Kto bude šéfovať poslaneckým klubom?

  • Smer: Ján Richter
  • Hlas: Róbert Puci
  • SNS: Andrej Danko
  • OĽaNO a priatelia: Michal Šipoš
  • Progresívne Slovensko: Martin Dubéci
  • SaS: Branislav Gröhling
  • KDH: Martina Holečková

Poslanecký sľub zložil aj Tibor Gašpar, ktorý je v súčasnosti obvinený, rovnako aj minister obrany Robert Kaliňák, ktorý figuruje vo viacerých kauzách, aj keď ho obvinenia zbavili prostredníctvom paragrafu 363. Trojicu doplnil štvornásobný premiér Robert Fico. Kaliňák v minulosti uviedol, že je v politickom dôchodku a neplánuje sa vrátiť.

Pre mnohých nováčikov bolo skúškou dostať sa aj do budovy parlamentu. Väčšina z nich nevedela, ktorými dverami vchádzajú poslanci, a tak čakali v rade s novinármi. Zamestnanci ich neskôr usmernili. Všetci si musia zvyknúť aj na nové hlasovacie zariadenie, ktorého fungovanie si vyskúšali už v pondelok. Poslanci si zvolili aj štyroch nových podpredsedov parlamentu, ktorých zvolenie už v rozprave nikto neblokoval. Za Smer bude podpredsedom Ľuboš Blaha, za Hlas Peter Žiga, za SNS Andrej Danko a za Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer, vpravo... Foto: SITA, Milan Illík
Robert Fico / Robert Kaliňák / Tibor Gašpar / Peter Pellegrini / Zvolení poslanci NR SR za stranu Smer, vpravo zdola: Robert Fico, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar a zvolený poslanec za stranu Hlas Peter Pellegrini (vľavo) počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023

Známi sú už aj náhradníci. Erika Jurinová (OĽaNO), Juraj Droba (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO a Michal Wiezik (PS) sa vzdali svojich mandátov ešte pred schôdzou. Jurinovú nahradí Rastislav Krátky, Viskupiča Július Jakab, Drobu Juraj Krúpa a Wiezika Marek Lackovič.

Poslanecký sľub zložili aj náhradníci za členov novovymenovanej vlády. Namiesto Fica do parlamentu nastúpil Andrej Sitkár, Kaliňáka nahradil Ivan Hazucha, namiesto Juraja Blanára si poslanecký mandát uplatnil Boleslav Lešo, namiesto Ladislava Kamenického do parlamentnej lavice zasadol Michal Lukša, poslanca Richarda Takáča nahradil Igor Válek a Borisa Suska nahradila Zuzana Plevíková.

Predseda vlády Robert Fico.
Ľudovít Ódor odovzdal úrad Robertovi Ficovi.
+9Minister dopravy Jozef Ráž mladší (vpravo) a...

Denisu Sakovú vystriedal Samuel Migaľ, namiesto Richarda Rašiho nastúpil Jozef Cech, poslanecký mandát namiesto Erika Tomáša si uplatnil Štefan Gašparovič, Tomáša Druckera nahradil Ján Hrubý, do poslaneckej lavice namiesto Matúša Šutaja Eštoka nastúpila Alena Nováková, namiesto Zuzany Dolinkovej sa do parlamentu dostal Miroslav Čellár a namiesto Petra Kmeca si mandát uplatnil Peter Slyško.

Za SNS si mandát poslanca za Tomáša Tarabu uplatnil Milan Garaj a namiesto Martiny Šimkovičovej si do poslaneckej lavice sadol Adam Lučanský. Okrem toho sú známi aj predsedovia prvých dvoch výborov. Poslanci zriadili Mandátový a imunitný výbor NR SR a za jeho predsedu zvolili v tajnom hlasovaní Mariána Saloňa (Smer), podporilo ho 143 poslancov. Parlament zároveň zriadil Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Za jeho predsedníčku zvolili Veroniku Remišovú (Za ľudí, kandidovala za hnutie OĽaNO, po novom Slovensko), hlasovalo za ňu 83 poslancov.

Oba výbory budú mať 14 členov vrátane predsedu. Po zvolení ďalších členov týchto výborov rokovanie ustanovujúcej schôdze prerušili, aby mohol zasadnúť mandátový a imunitný výbor. Jeho prvou úlohou je preveriť platnosť poslaneckých mandátov. Oficiálne sa utvorili aj poslanecké kluby.

© Autorské práva vyhradené

222 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #NR SR #Igor Matovič #Peter Pellegrini #Štvrtá Ficova vláda