Fico pred samitom EÚ odmieta ďalšie sankcie proti Rusku. Bude podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine

Všestranná pomoc po novom neznamená vojenská. Robert Fico (Smer) dnes odletel do Bruselu s odobrením parlamentného výboru pre európske záležitosti. Ten mu mal odsúhlasiť, aké postoje Slovensko na samite zaujme.

26.10.2023 09:44 , aktualizované: 14:15
debata (351)
Fico: Odmietam ďalšie sankcie proti Rusku, počkám si na analýzu
Video

Fico svoju predvolebnú rétoriku nezmenil ani o milimeter. Zdôraznil, že nebude hlasovať za žiadne sankcie proti Rusku, pokiaľ nebudú na stole analýzy dopadov na Slovensko a označil Ukrajinu za najviac skorumpovanú krajinu na svete. Komentoval tak možné členstvo Ukrajiny v Európskej únii.

Sankcie a zastavenie vojenskej pomoci však nie sú jediné témy, ktoré chce Fico v Bruseli preberať. So šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou chce preberať aj „porušenia právneho štátu“ na Slovensku. Najmä v otázkach väzby, za ktorú sa musí následne štát ospravedlniť. Tak, ako sa stalo pri dnes už ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer).

Fico, Orbán Čítajte viac Demeš: Partneri sa budú pýtať, či sa Slovensko prikloní k politike Maďarska
Šimečka: Fico opakuje svoju rétoriku z kampane
Video

Slovensko do nástupu Ficovej vlády patrilo k silným podporovateľom Ukrajiny, pomáhalo aj vojenskými dodávkami, a rovnako sa radilo k zástancom protiruských sankcií.

„Ako predseda vlády budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine,“ uviedol Fico. Jeho postoj znamená, že po Maďarsku je Slovensko druhou krajinou V4 – Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, ktorá odmieta dodávky zbraní na Ukrajinu.

Fico odchádzal do Bruselu so stanoviskom, že Slovensko bude naďalej poskytovať Ukrajine „všestrannú pomoc“. Tento termín však prekážal zástupcom opozície. Podpredseda parlamentu Michal Šimečka a podpredsedníčka výboru Vladimíra Marcinková namietali, že všestranná má znamenať aj vojenská pomoc. Preto žiadali, aby bola aj táto forma pomoc exaktne zapísaná, no debata nakoniec nikam neviedla, pretože koaliční poslanci ich prehlasovali a Fico ešte pred koncom výboru odišiel na letisko.

Fico mieri do Bruselu
Video
Zdroj: TV Pravda

Predseda vlády však zdôraznil, že stále nie je zhoda členských krajín na tom, či má alebo nemá začať rokovať predstaviteľ EÚ s ukrajinskou stranou o bezpečnostných zárukách pre nášho východného suseda. Fico uviedol, že pokiaľ bude táto téma na stole, bude podporovať myšlienku, že EÚ by mala byť jedným z hlavných tvorcov plánu pre Ukrajinu.

„Postoj mojej vlády je, že okamžité zastavenie vojenských operácií je to najlepšie riešenie, ktoré pre Ukrajinu máme. Európska únia by sa mala premeniť z dodávateľa zbraní na mierotvorcu,“ povedal Fico. Podľa neho by bolo lepšie, aby Ukrajina a Rusko ďalších desať rokov rokovali, ako by sa mali zabíjať. Zopakoval svoje stanovisko, že za terajším konfliktom na Ukrajine stáli predtým útoky „ukrajinských fašistov na civilné obyvateľstvo ruskej národnosti“.

Takto bola vymenovaná štvrtá Ficova vláda
Video
Zdroj: TV Pravda

Za nerealistickú predseda vlády označil možnosť, že sa Rusko stiahne z anektovaného polostrova Krym alebo z okupovaných oblastí východoukrajinských regiónov. Naivná je podľa neho predstava, že sa niekomu podarí konvenčnými zbraňami zatlačiť do kúta Rusko ako nukleárnu veľmoc.

Podľa Fica Ukrajina nie je pripravená na vstup do EÚ, ale z jeho vyjadrení tiež vyplynulo, že Bratislava nemieni blokovať začatie prístupových rozhovorov o vstupe Kyjeva do únie. Premiér tiež zopakoval svoj odmietavý postoj voči členstvu Ukrajiny v NATO.

nová vláda, prvé rokovanie, Čítajte viac Nová vláda, nový parlament. Aké boli kľúčové momenty? Matovič útočil, z OĽaNO je Slovensko a Fico je späť

Slová Roberta Fica o konci vojenskej pomoci pre Ukrajinu nechali lídra Hlasu Petra Pellegriniho chladným. „Na jeho vyjadreniach nevidím nič, čo by sa odkláňalo od toho, že Slovensko by nejakým spôsobom mierilo preč z EÚ alebo z NATO. Je rozumné, že by sa očakávalo do budúcna iniciovať už aj nejaké mierové rokovania,“ povedal na tlačovej konferencii Pellegrini. Ficove vyjadrenia skôr vníma ako prejav, že pri rozhodovaniach v EÚ bude hájiť záujmy SR. Zdôraznil, že nemôžeme byť len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí, ale musíme vnímať aj dosahy na Slovensko.

Pre šéfa Národnej rady (NR) SR je dôležité, že premiér odchádzal so stanoviskom parlamentného európskeho výboru, ktoré konštatuje, že SR bude pokračovať v pomoci Ukrajine. Pellegrini je však presvedčený, že Slovensko už nemá kapacity vojensky pomáhať Ukrajine. Pomáhať sa podľa neho bude naďalej v humanitárnej oblasti alebo v rámci inej technickej pomoci. „Pravdepodobne už nepôjde o smrtiace zbrane alebo raketové systémy, pretože tie sme už zo svojich kapacít uvoľnili. Pokiaľ si má Slovensko zachovať akú-takú mieru vlastnej obranyschopnosti, už žiadne veľké kapacity na vojenskú pomoc technickými zbraňami nemá,“ povedal Pellegrini.

Poslanec Smeru Marián Kéry po výbore dodal, že Slovensko už Ukrajine aj tak nemá čo poslať a nový minister obrany Robert Kaliňák dostal za úlohu preveriť stav muničných skladov.

© Autorské práva vyhradené

351 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #vojna na Ukrajine