Očkovanie proti chrípke má význam aj pre mladých a zdravých ľudí, radí ÚVZ

Očkovanie proti chrípke má význam aj pre mladých a zdravých ľudí. Veľký zmysel má najmä vtedy, ak sú v kontakte s rizikovými skupinami (ľudia nad 59 rokov, chronicky chorí, malé deti). Vyplýva to z materiálu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) k aktuálnej chrípkovej sezóne.

30.10.2023 10:06 , aktualizované: 12:05
Ján Mikas / Očkovanie / Chrípka / Foto: ,
Hlavný hygienik SR Ján Mikas sa dáva očkovať proti chrípke počas tlačovej konferencie Univerzitnej nemocnice Bratislava 10. októbra 2023
debata (2)

„U zaočkovaných ľudí je významne nižšia pravdepodobnosť, že ochorejú na chrípku a očkovanie ich zároveň chráni pred komplikáciami chrípkového ochorenia, ako sú napríklad zápal priedušiek, zápal pľúc, akútny zápal prínosových dutín, akútny zápal ucha alebo pred hospitalizáciou,“ uviedol ÚVZ.

Proti chrípke sa zaočkovali Mikas aj Sabaka

V októbri sa nechali v rámci kampane zaočkovať proti chrípke aj hlavný hygienik Ján Mikas, lekár Peter Sabaka, exminister zdravotníctva Michal Palkovič, či prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Fotogaléria
Lekár Peter Sabaka sa dáva očkovať proti...
Exminister zdravotníctva Michal Palkovič sa...
+6Vakcíny proti chrípke počas tlačovej...

Doplnil, že zaočkovaný mladý a zdravý človek chráni svoje zdravie, pomáha znižovať riziko nákazy pre ľudí vo svojom okolí a zachováva si práceschopnosť.

Mikas o osýpkach: Sme pod hranicou kolektívnej imunity.

Video

Veľký význam má očkovanie pre mladých, ktorí bývajú v kontakte s rizikovými skupinami. Zvážiť by ho mali napríklad zdravotníci, pracovníci v oblasti sociálnych služieb či školstva aj zamestnanci pôšt, obchodov a služieb. Odporúča sa aj ľuďom, ktorí žijú s rizikovými osobami v domácnosti.

Okrem očkovania je v rámci prevencie dôležité aj dodržiavanie dôslednej a častej hygieny rúk či časté krátke nárazové vetranie počas dňa. Úrad verejného zdravotníctva tiež odporúča, aby si ľudia držali odstup od chorých. Apeluje, aby osoby s príznakmi ochorenia nešli medzi ľudí.

chrípka, injekcia, vakcína Čítajte viac Mikas: V aktuálnej chrípkovej sezóne sa očakáva vysoká chorobnosť

Chorobnosť na chrípku stúpla

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 43. kalendárnom týždni stúpla o 1,3 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia, a to o 13,5 percenta, informovali zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva.

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 43 954 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Trenčianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1172 osôb, čo predstavuje 2,7 percenta zo všetkých ARO,“ priblížil úrad.

Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia v 43. týždni nahlásili 4 166 ochorení, čo predstavuje 9,5 percenta z celkového počtu ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom kraji, najnižšia v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na chrípke podobné ochorenia bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

V spomínanom období nahlásilo 22 výchovno-vzdelávacích zariadení prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o 18 materských škôl a štyri základné školy. Zákaz návštev platil v 43. kalendárnom týždni v dvoch zdravotníckych zariadeniach, a to v prešovskej fakultnej nemocnici a Nemocnici s poliklinikou v Revúcej.

Bratislava, lekáreň, Ružinov, chrípka, lieky, epidémia Čítajte viac Chrípkovú sezónu dopĺňa covid, pneumokok aj čierny kašeľ. Lekári radia, ako sa im vyhnúť?
2 debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #očkovanie #Úrad verejného zdravotníctva