Listáreň ministerky Šimkovičovej. Český minister Baxa ešte na list plný chýb neodpovedal

Ministerstvo kultúry priťahuje po zmene vedenia stále viac pozornosti. Sama ju vyhľadáva nová ministerka Martina Šimkovičová. Cez víkend sa nová šéfka kultúry rozhodla napísať list svojmu českému náprotivku Martinovi Baxovi. Podľa nej nie je náhoda, že rodičia prezidenta Masaryka boli Češka a Slovák a preto pri príležitosti vzniku „Prvej česko-slovenskej republiky urobila prvý krok smerom k Českej republike“.

30.10.2023 15:16
debata (438)
Šimkovičová: Kto o nás povedal, že sme dezinformátori?
Video

Stalo sa tak pri príležitosti 105. výročia vzniku samostatného spoločného štátu Čechov a Slovákov vyzdvihla predovšetkým zásluhy Tomáša G. Masaryka. Poukázala pritom na jeho talent, myslenie, vzdelanie, tvorivosť, čestný charakter i nebojácnosť. Práve na Masarykov charakter má nadväzovať aj jej vízia ako šéfky rezortu kultúry.

Status o liste začala oslovením „vážená spoločnosť“. Následne vysvetľuje, ako ten list poslala a ako na to reagovala česká strana.

„Aj keď dnes už každý z našich národov patrí do vlastného samostatného štátu, naďalej žijeme vedľa seba s rešpektom a úctou. Ako predstaviteľka rezortu kultúry si však dovolím tvrdiť, že vo svete kultúry naďalej žije duch Česko-Slovenska,“ skonštatovala.

„Uvedomujem si, že okrem Tomáša G. Masaryka stáli za vznikom prvej Československej republiky aj ďalšie, nie menej významné osobnosti. Ale práve zacielenie na osobnosť Masaryka má osobitý význam prepojenia našich bratských národov,“ odkázala Šimkovičová.

Všetko by bolo v poriadku, keby nová ministerka nenapísala list plný gramatických a štylistických chýb, za čo zožala kritiku a výsmech.

Martina Šimkovičová / Andrej Danko / Čítajte viac "Ja, ministerka kultúry", je Slovákom na srandu. Vtipy o Šimkovičovej obleteli internety

„A prosím, ešte jedna maličkosť: Všetko, čo píšete mne ako čelnému reprezentantovi kultúry na Slovensku, je, akoby ste písali všetkým v oblasti kultúry, ktorú zastupujem. Sú to moji ľudia a budem ich chrániť najviac, ako to pôjde, aj keď sa názorovo mimo profesie niekedy nezhodneme,“ reagovala Šimkovičová.

Podľa nej vraj český minister Baxa aj prisľúbil „vyjadrenie k tejto dôležitej udalosti v dohľadnom čase prostredníctvom svojho kabinetu“.

Poslankyňu Vladimíru Marcinkovú (SaS) „štve, že zrazu všetci vedia kto je ministerkou kultúry“. „ Teraz?! Lebo je to nevydarená nominácia,“ uviedla. Následne spomenula bývalú šéfku kultúry na Slovensku. Za úradníckej vlády sedela v kresle ministerky kultúry Silvia Hroncová.

Šimkovičová v liste päťkrát zdôraznila, kto je šéfom kultúry na Slovensku. V texte, ktorý si údajne dala aj skontrolovať korektorkou, sa nachádzali okrem štylistických prešľapov aj gramatické chyby. „Kľudne mi hoďte draft nabudúce do správy, ja Vám to napíšem tak, aby to dávalo zmysel," komentovala speváčka a kandidátka za stranu Demokrati Dorota Nvotová.

Na Šimkovičovej list reagoval aj bývalý minister obrany Jaroslav Naď. „Je nám veľmi ľúto, že ste pri príležitosti Vášho štátneho sviatku dostali od novej slovenskej ministerky kultúry naozaj najtrápnejší list, aký som kedy v celej svojej 20-ročnej kariére v štátnej správe čítal,“ uviedol.

Ministerka v nedeľu večer reagovala na kritiku za gramatické a pravopisné nezrovnalosti. „Vážim si kritiku, ktorou ste ma priam zaplavili. Dodávate mi tým veľa energie, aj keď to možno tak nevyzerá,“ napísala v ďalšom príspevku na sociálnej sieti, ktorým chcela svoje vetné konštrukcie dodatočne vysvetliť. „Nepochopenie“ kritikov podľa jej slov považuje za nedorozumenie. Zároveň sľúbila, že sa bude snažiť nedorozumenia trpezlivo vysvetľovať.

„Čo sa týka Prvej česko-slovenskej republiky, je to akoby v súčasnosti zaužívané pomenovanie 1. ČSR, podobne ako Prezidentský palác sa nepíše s veľkým P, volá sa inak, ale v mnohých redakciách sa to zaužívalo takto, kým v iných sa stále pridŕžajú písania s malým p,“ ozrejmovala ministerka.

© Autorské práva vyhradené

438 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Martina Šimkovičová