Výsledky prieskumu agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS) zaznamenali historicky najnižší počet ľudí s nedávnou osobnou skúsenosťou s úplatkom. Možnosť dať „všimné” pripustilo iba deväť percent populácie, vyplýva to z dát sociologickej sondáže. „Za vyše dve dekády tak vôbec po prvýkrát tento podiel klesol pod desatinu. Dosiaľ najnižšie číslo (10,2 percenta) sme zaznamenali vlani v novembri,” skonštatovalo TIS. Pri prvom meraní z roku 1999 sa k úplatku priznávalo vyše 40 percent respondentov.
Reprezentatívny prieskum prebiehal v polovici augusta na vzorke 1 009 respondentov. Ľudia v ňom mali uviesť, či v priebehu posledných troch rokov dali pracovníkovi vo verejných službách úplatok – či už formou daru, protislužby, alebo peňazí. Mali tiež priblížiť, v ktorej oblasti sa najčastejšie stretávali s úplatkárstvom. Takmer 90 percent opýtaných reportovalo, že podobné skúsenosti v posledných rokoch nezažilo.
Čítajte viac Čo bude riešiť nové ministerstvo pre turizmus a šport? Danko chce štíhly rezort, úrad bude rozdeľovať rekordné peniazeDrobná korupcia
Spomedzi tých, ktorí priznali dávanie „bakšiša“ na úradoch, to boli prevažne ľudia starší ako 55 rokov. Zaujímavé je aj to, že mladšie generácie majú aj menšie skúsenosti s takzvanou drobnou korupciou. Kým vo vekovej skupine 18 až 34 rokov úplatky priznalo šesť percent opýtaných, v skupine 35 až 54 rokov ich podiel stúpol nad deväť percent. Spomedzi ľudí staršieho veku tento ukazovateľ vyskočil nad 11 percent.
Najčastejšie sa k úplatkom priznávali respondenti z Trenčianskeho kraja, osobné skúsenosti s tým malo 14 percent obyvateľov. V Banskobystrickom kraji to priznalo 12 percent ľudí, no ďalších takmer 20 percent ľudí nevedelo odpovedať, či sa v posledných troch rokoch pokúšali podplatiť úradníkov, alebo nie. Najmenej skúsenosti s úplatkárstvom hlásili obyvatelia Žilinského, Prešovského a Košického kraja.
Z pohľadu straníckych preferencií vyslovili najväčšiu lojalitu k drobnej korupcií priaznivci Smeru, SNS a Aliancie. Vyše 14 percent sympatizantov týchto strán hlásilo úplatky na úradoch. Nie až tak ďaleko za nimi sa objavili podporovatelia OĽaNO (dnes Slovensko), spomedzi ktorých podobné skúsenosti malo vyše 12 percent opýtaných. Nulovú toleranciu k úplatkom v prieskume vyhlásili voliči strany Demokrati, spomedzi sympatizantov SaS všimné platili iba dva percentá respondentov.
Lídrom je zdravotníctvo
Z prieskumu vyplýva, že lídrom v úplatkárstve je s veľkým náskokom zdravotníctvo. Takmer každý respondent s podobnými skúsenostiam ich zaznamenal práve v nemocniciach a lekárskych ambulanciách. Osemkrát nižšiu mieru drobnej korupcie opýtaní hlásili na úrovni mestských a obecných úradov. Najčastejšie sa s úplatkami pri zdravotníkoch stretávali obyvatelia Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Až 95 percent účastníkov prieskumu súhlasilo s tým, že podplácanie v zdravotníctve existuje, podľa polovice z nich je v tejto oblasti veľmi rozšírené. Len dve percentá opýtaných vyhlásili, že korupcia v tejto oblasti neexistuje.
Čítajte viac Zadržali dvoch advokátov a jedného lekára obvinených z korupcie. Vyšetrovateľ navrhuje väzbuAj keď iba málo Slovákov sa stretlo s podplácaním v praxi, väčšina ľudí sa domnieva, že vysoká miera korupcie je v oblasti justície a verejnej správy. S výrokom, že úplatkárstvo existuje na súdoch, súhlasilo 93 percent ľudí, o korupcii na ministerstvách a prokuratúre sa domnieva viac ako 90 percent opýtaných. Najlepšiu povesť u respondentov majú finančné inštitúcie, ako sú banky a sporiteľne, v ktorých možnosť podplácania pripustilo 69 percent ľudí. Druhý najlepší výsledok majú úrady práce, a to s výsledkom 77 percent.
Analytici z TIS konštatujú, že ľudia vnímajú korupciu najmä v rozmere veľkých káuz a ich vyšetrovania. Upozorňujú ale, že do značnej miery platí aj jednoduchá rovnica: čím viac úplatky tolerujú bežní ľudia vo vlastných životoch, tým priaznivejšie podhubie má v spoločnosti aj veľká korupcia. „A na tú doplácame naozaj všetci, od zbytočných úmrtí pre zlý stav nemocníc či ciest až po odchody demotivovaných šikovných ľudí do zahraničia,” uzavreli v TIS.