Zurian chce zastaviť vojnu v polícii, o vzťahu s ministerkou Sakovou mlčí. Trvá na tom, že Lučanského zabili

Kandidát na riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) a bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian chce po menovaní do funkcie priniesť na inšpekciu zákonnosť, dôveryhodnosť, odbornosť a nezávislosť. Uviedol to na štvrtkovom vypočutí pred parlamentným brannobezpečnostným výborom, ktoré trvalo viac ako tri hodiny.

02.11.2023 11:49 , aktualizované: 14:24
debata (239)
Prečo si Zurian myslí, že Lučanského zabili?
Video

Zurian vyhlásil, že chce ukončiť vojnu v polícii. “Niekto z jednej alebo druhej strany klame alebo zavádza. Opätovne chcem založiť vyšetrovací tím, ktorý sa bude tejto problematike venovať,” priznal. Pri otázkach na smrť bývalého policajného prezidenta Milan Lučanského spochybnil závery vyšetrovania. Je presvedčený, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský bol zabitý.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video

„Úlohou ÚIS nie je len postihovať a trestať policajtov. Chcem, aby tento útvar išiel k policajtom otvorenou formou, aby sa slušní policajti tohto útvaru nemuseli báť, nebol strašiakom. Hlavne chcem, aby tento útvar vnímali ako zákonný, odborný, profesionálny a spravodlivý,“ vyhlásil. Dodal, že inšpekcie by sa mali báť policajti, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu, a tí, ktorí kazia dobré meno svojim inštitúciám.

Kto je Branislav Zurian? Takto sa predstavil poslancom
Video

Pokiaľ ide o stíhania, ktoré boli voči nemu vedené, podľa Zuriana išlo v prvom prípade o zneužitie právomoci vereného činiteľa v súbehu s vyzradením utajenej skutočnosti. „Toto dozorový prokurátor vyhodnotil ako nezákonné a predčasné," povedal Zurian s tým, že obvinenie bolo založené len na výpovedi jedného človeka, ktorý bol námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby. „Druhýkrát mi vzniesli obvinenie po vyše roku a do samotného konania dopočuli jedného svedka," zdôraznil Zurian. Dodal, že dozorový prokurátor opätovne toto obvinenie zrušil.

Sakovú zamlčal

Ponuku riadiť ÚIS dostal pred troma týždňami a chystá sa aj na kontrolu manipulácie nahrávok. “Z tejto pozície sa k manipulácii nahrávok neviem vyjadriť, ale ak budem zvolený, tak to dám prešetriť a nechám to na OČTK,” ozrejmil.

Branislav Zurian a Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Ukrýval sa v zahraničí, vo voľnom čase sa venuje netradičnému hobby. Do polície sa vracia bývalý šéf NAKA

Nechcel sa ani vyjadriť k údajnému vzťahu medzi ním a ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas). Poslanec Martin Dubéci (PS) bol zahriaknutý predsedajúcim Tiborom Gašparom. “Držme sa témy, otázky k osobnému životu nie sú na mieste,” zdôvodnil Gašpar.

“S pani ministerkou si tykám a k súkromnému životu sa vyjadrovať nebudem,” podotkol Zurian. Vysvetlil, že za tri a pol roka prenasledovania rodiny a detí sa obáva hovoriť informácie zo súkromia. “Nebudem rozprávať zo súkromia takmer nič,” zdôraznil.

Poslanec Jakub Jakab (OĽaNO) pripomenul, že v životopise sú chyby, ktoré by nezostali pri riadnom konaní odhalené. Pýtal sa, či dnešné vypočúvanie nie je fraška a Zurian dosadená osobnosť od ministerky Sakovej. “Vzťah pána Zuriana nemá vplyv na to, ako bude vykonávať funkciu a je to moja nominácia,” ozrejmil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas )Šutaj Eštok. Deklaroval, že za kandidáta na riaditeľa ÚIS berie plnú politickú zodpovednosť. Potvrdil, že návrh na jeho vymenovanie predloží vláde už vo štvrtok.

Zurian tvrdil, že životopis písal sám, no bolo to na skale počas turistiky. Priznal, že je vysokohorský nosič.

“Ľudia, s ktorými ja žijem, s kým sa stretávam, nie sú obvinení, nevyšetruje ich inšpekcia,” zdôraznil Zurian. Dodal, že nemá dôvod oboznamovať verejnosť o tom, s kým sa chodí lyžovať, s kým chodí behať s kým chodí na chaty.

Konflikt záujmov

Viac ako 20 rokov žil v okrese Poprad, svoju kariéru zavŕšil ako riaditeľ NAKA. Vyšetroval organizovanú, násilnú, drogovú a korupčnú trestnú činnosť. Na starosti mal vyšetrovanie Bakiho Sadikiho, ktorý si v súčasnosti odpykáva trest 22 rokov väzenia za obchodovanie s drogami, drogovú trestnú činnosť a niekoľko vrážd. Bol v tíme, ktorý vyšetroval vraždy Mikuláša Černáka.

Je pripravený viesť ÚIS a chce vytvoriť nový vyšetrovací tím, ktorý by pokračoval v práci zrušeného tímu Oblúk. Útvar, ktorého by mal byť Zurian šéfom, má na starosti vyšetrovanie príslušníkov zboru, polície či finančnej správy.

“Úlohou nie je len trestať policajtov, chcem aby išli otvorenou formou, aby sa tohto útvaru policajti nemuseli báť, nebol strašiak a aby vnímali tento útvar ako zákonný odborný a spravodlivý,” zdôraznil.

Branislav Zurian Čítajte viac Zurian ako šéf policajnej inšpekcie? Opozícia ho nepodporí, Žilinka hovorí o klamstve s § 363

“Nechcem, aby sme súperili s iným zložkami o sledovanosť, nechcem nabudiť dojem, že je polícia plná zločincov a očistou chcem prispieť k bezpečnosti štátu,” podotkol.

Zurian hneď od začiatku vypočúvania musel vysvetľovať obvinenia proti svojej osobe. Pripomenul, že nikdy nepožiadal o paragraf 363, pričom samotné trestné stíhanie bolo podľa neho dvakrát zastavené. “Prvý námestník SIS si ma zavolal a chcel sa stretnúť. Pýtal sa ma jednu otázku – či mám informáciu, že na NAKA robia príslušníka SIS,” ozrejmil Zurian.

Poslankyňa Irena Biháriová chcela vedieť, či sa necíti byť v konflikte záujmov, pretože jeho samotného stíhali.

Zurian zopakoval: "Prokurátor konštatoval, že som bol nezákonne obvinený a konštatoval to aj Ústavný súd SR. Ak by som bol obvinený, tak by som tu nebol, ale som nevinný a nič som nespáchal, tak to nepovažujem za konflikt záujmov. Nemám krvavé oči voči vyšetrovateľovi, ktorý mi nezákonne vykopol dvere,” dodal.

Vyšetrovateľovi, ktorý vykopnutie dverí nariadil, odkázal, že nevie ako je odborne zdatný a verí, že si uvedomil, že to, čo spravil, bolo nezákonné. Policajti podľa neho niekedy skĺznu k páchaniu trestnej činnosti a je podľa neho na vedení, aby toto zídenie z chodníkov dobra opravilo. “Chcem byť vzorom a nie temnou silou,” zdôraznil Zurian.

Bezpečnostnú previerku nemá, plánuje o ňu požiadať. K postaveniu tzv. čurillovcov mimo služby podotkol, že všetci stíhaní policajti sú postavení mimo služby.

Róbert Fico / Matúš Šutaj Eštok / Čítajte viac Šutaj Eštok chce za šéfa policajnej inšpekcie exšéfa NAKA Zuriana. Cesta do pekla, reagoval Matovič

Skúšal to v Nórsku, potom žil Bielorusku

Zurian priznal, že sa skrýval v Bielorusku, kde mal za hranicami Poľska prenajatý byt. "Nikto mi to nesprostredkoval, financoval som si to sám, bol som v kontakte s policajtami a novinármi, ktorí ma podporovali,” ozrejmil.

Skryť sa chcel aj v Nórsku, no tam narazil na diplomatickú neochotu. Pri príchode a žiadosti o azyl musel na ambasáde vysvetliť politickú situáciu na Slovensku a podľa neho si Nóri neboli istí, či mi môžu udeliť azyl, lebo nechceli narušiť vzťahy so Slovenskom.

Opozíciu nepresvedčil, koalícia hovorí o odbornej nominácii

Zurian podľa opozície nezodpovedal dostatočne otázky o prípadnom konflikte záujmu ani o manažérskej predstave riadenia inštitúcie. Zástupcovia opozície sa na tom zhodli po jeho vypočutí. Naopak, zástupcovia koaličných strán hovoria o odbornej nominácii.

Predseda výboru Tibor Gašpar (Smer) skonštatoval, že otázok vo výbore bolo dosť. „Boli aj konfliktné situácie. Ale výbor si splnil svoju úlohu,“ uviedol s tým, že prijal uznesenie. Odzneli podľa neho aj závažné informácie.

Ivan Ševčík (SNS) považuje Zuriana za špičkového operatívca s rozvážnym konaním. Pripomenul, že prešiel viacerými funkciami v rámci polície vrátane riadiacich pozícií. „Ako ho poznám, bude určitý stmeľovací prvok, aj čo sa týka vytvárania nového kolektívu na inšpekcii,“ dodal.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Čurillovci s Hamranom sú odstavení. Postupuje nový minister Šutaj Eštok podľa hesla vyhraj voľby a môžeš všetko?

Samuel Migaľ (Hlas) je presvedčený, že ÚIS ešte takéhoto kvalitného kariérneho policajta nikdy nemal. Ocenil aj stanovisko ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), ktorý za nomináciu prevzal plnú politickú zodpovednosť.

„Vnímame Zuriana ako človeka, ktorý je v konflikte záujmov,“ vyhlásil Juraj Krúpa (SaS). O nominácii má pochybnosti, obáva sa pokračovania „čistiek v polícii“ i toho, že bude pokračovať spochybňovanie niektorých vyšetrovaní. Podľa Krúpu sa vláde nomináciou Zuriana nepodarí posilniť postavenie polície v dôveryhodnosti občanov.

Šéfka klubu KDH Martina Holečková rovnako vidí otázniky pri Zurianových kontaktoch s viacerými obvinenými a pri jeho predstave o tom, ako chce zvýšiť dôveru policajnej inšpekcie. KDH ho preto nepovažuje za vhodného kandidáta, pri takejto nominácii by hnutie preferovalo zhodu naprieč politickým spektrom.

Fico: Zurian môže skončiť ako Lučanský, Matovič sa stretával so Slobodníkom
Video

Konflikty záujmov nezodpovedal Zurian dostatočne ani podľa predsedu klubu PS Martina Dubéciho. Podotkol, že musí byť jasne zodpovedané, ako bude riešiť kauzy súvisiace s Hlasom ktorý ho nominoval. Nedostatky vidí i v odpovediach o riadení inšpekcie, u Zuriana mu chýba konkrétna manažérska predstava.

Zurian nepresvedčil ani podpredsedu výboru Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Hovorí o čistkách v polícii zo strany koalície a vedenia rezortu vnútra. Riaditeľ inšpekcie bude mať podľa Grendela čo robiť, aby odolal očakávaniam, že bude tieto praktiky kryť. Hnutie Slovensko spochybnilo aj Zurianove majetkové pomery, vyrušili ho nejednoznačné odpovede o prepojení na ministerku hospodárstva Denisu Sakovú (Hlas).

Ministerka Saková na otázky o jej vzťahu so Zurianom reagovala tým, že tu nie je žiaden konflikt záujmov. „Som ministerka hospodárstva a nepracujem v žiadnych bezpečnostných zložkách,“ podčiarkla.

Problematický môže byť podľa predstaviteľov opozície i Zurianov pobyt v Bielorusku. Hovoria o viacerých otáznikoch, napríklad pri tom, s kým sa stretával a čo predstaviteľom tamojších bezpečnostných zložiek hovoril.

© Autorské práva vyhradené

239 debata chyba
Viac na túto tému: #brannobezpečnostný výbor NR SR #NAKA #policajná inšpekcia #Branislav Zurian #Štvrtá Ficova vláda