Na väčšine Slovenska platia výstrahy pred silným dažďom i povodňami

Na väčšine Slovenska platia v nedeľu výstrahy prvého až druhého stupňa pred silným dažďom. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Upozorňuje aj na riziko povodní z pretrvávajúcich dažďov a vydal viaceré výstrahy. Pre okres Prievidza platí výstraha najvyššieho, až tretieho stupňa.

05.11.2023 11:19 , aktualizované: 13:03
debata (1)

Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji, ale aj v okresoch Humenné, Snina a Liptovský Mikuláš. Meteorológovia tu ojedinele očakávajú úhrn zrážok až do 60 milimetrov.

Pre takmer celý Trenčiansky a Nitriansky kraj aj niektoré okresy Trnavského, Prešovského, Žilinského kraja platí výstraha prvého stupňa pred dažďom.

Okrem výstrahy pred povodňami tretieho stupňa vydal SHMÚ aj ďalšie. Najmä na hornom Považí, na tokoch riek Hron, Ipeľ a Slaná, kde platí výstraha druhého stupňa. Výstrahy prvého stupňa vydal ústav pre okresy na povodiach riek Bodrog, Hornád, Hnilec, Bodva a Torysa, a tiež pre regióny na dolnom Považí a hornej Nitre.

SHMÚ aktuálne zaznamenáva stupne povodňovej aktivity na troch staniciach

Stupne povodňovej aktivity zaznamenáva aktuálne Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na troch staniciach. Tretí stupeň eviduje v Handlovej na Handlovke, prvý zaznamenal ústav v Prievidzi na Handlovke a v Mýte pod Ďumbierom na Štiavničke. Informuje o tom na sociálnej sieti. S postupným ustávaním zrážok od západu očakáva prechod ku kulmináciám a pozvoľnému poklesu, naopak v dolných častiach väčších riek vzostupy z dotekania.

„Vzostupy hladín sú najvýraznejšie najmä v náveterných častiach povodí a to vzhľadom na ich nasýtenosť predchádzajúcimi zrážkami – napríklad na tokoch v oblasti Malých Karpát, prítokoch stredného Váhu, v povodí hornej Nitry, Žitavy, v povodí Hrona, Ipľa, Slanej a čiastočne aj Hornádu,“ uviedol SHMÚ.

Trvalý dážď, miestami aj výdatný zaznamenali meteorológovia vo väčšine slovenských povodí. „Kompaktné zrážkové pole aktuálne postupuje smerom na severovýchod a prechádza nad východnú časť Slovenska,“ priblížil ústav. Dodal, že v okolí Kráľovej hole sa vyskytla aj búrka. Na západe pozoruje ústav pozvoľné ustávanie zrážok a na krajnom juhozápade čiastočné zmenšovanie oblačnosti.

Ústav skonštatoval, že ťažiskom zrážok boli najmä južné či juhozápadné návetria pohorí. Za uplynulých 12 hodín tam podľa slov meteorológov napršalo väčšinou od 20 do 30 milimetrov, ojedinele aj okolo 40. Na ostatnom území sa úhrny zrážok pohybovali od päť do 20 milimetrov. Menej zrážok zaznamenal SHMÚ k 11.00 h na krajnom východe a v lokalitách typicky záveterných voči tomuto smeru prúdenia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ