Polárna žiara nad Slovenskom, priniesla ju magnetická búrka

Za polárnou žiarou ľudia na Slovensku nemuseli cestovať na sever Európy niekde k pólu. Mohli ju vidieť týchto dňoch aj doma voľným okom.

05.11.2023 23:00
debata (4)

„Práve v týchto chvíľach možno z takmer celého Slovenska pozorovať polárnu žiaru. Je to možné, vďaka silnej geomagnetickej búrke ku ktorej došlo. Polárnu žiaru vidia aj z okolitých krajín. Ide o najsilnejšiu polárnu žiaru za posledné roky,“ informoval portál imeteo.sk.

Polárna žiara vzniká pri dopade nabitých častíc slnečného vetra na vrchnú časť atmosféry, s ktorou reaguje a najčastejšie je viditeľná v oblasti magnetických pólov, preto aj ten názov polárna. Občas sa môžu objaviť aj ďalej od pólov a byť viditeľná tak ako je to aj teraz na Slovensku, ale je to skôr výnimočná situácia.

Aj Česi mohli vidieť polárnu žiaru, tam, kde nebola veľká oblačnosť. „Veľmi silná polárna žiara, akú sme nezažili už roky. Kto by to bol čakal? Kto máte jasnú oblohu, skúste pozorovať nad severným obzorom. Viditeľná je ľahko pod tmavou oblohou aj voľným okom,“ uviedol Český hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #polárna žiara