PS chce odvolávať Šutaja Eštoka hneď, ako vláda získa dôveru v parlamente

Len čo vláda ako celok získa v Národnej rade (NR) SR dôveru, opozičné Progresívne Slovensko (PS) je pripravené okamžite podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas). Avizuje to predseda PS Michal Šimečka. Zámer podporujú aj SaS a hnutie Slovensko.

06.11.2023 15:40 , aktualizované: 16:05
šimečka, truban, bihariová, kolníková, valášek,... Foto: ,
Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka hneď, ako vláda získa dôveru v parlamente.
debata (19)

KDH si myslí, že ohlasovať odvolávanie ministra vnútra v čase, keď vláda ešte nemá dôveru, nie je prejavom novej politickej kultúry, no keď príde do NR SR návrh na jeho odvolanie, budú poslanci hnutia hlasovať za.

Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Matúša...
Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Matúša...
+2Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Matúša...

„Minister vnútra ešte ani nezískal dôveru parlamentu a už ukázal, že si ju nezaslúži. O vyslovenie nedôvery preto požiadame hneď, ako to bude možné,“ skonštatoval šéf PS na pondelkovej tlačovej konferencii.

Gašpar o zásahu na hraniciach: Akcia mala deklaratívny význam
Video

Vláda podľa Šimečku nemôže čakať, že jej bude PS dávať na prácu symbolických 100 dní, keď za prvých desať dní ukázala, aký má vzťah k spravodlivosti v krajine. Najväčšie zlyhania podľa neho prišli v oblasti vnútra. Príkladom sú drahé manévre na hraniciach s nulovým výsledkom. „Ešte horšie sú šikana a čistky v polícii. Hanebné odvolanie a preloženie policajného prezidenta Hamrana do Popradu, postavenie vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby, nominovanie na šéfa policajnej inšpekcie človeka s pochybnými kontaktmi, ktorý nemá žiadnu konkrétnu víziu činnosti tejto inštitúcie. Tých zlyhaní je jednoducho priveľa,“ skonštatoval.

hranica, kontroly, migranti, stráženie, Čítajte viac Čurillovci sa bránia. Tvrdia, že Šutaj Eštok konal protizákonne. Rezortu hrozí pokuta do 700-tisíc eur

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) súhlasí, že ide o neštandardný postup, no vláda podľa nej robí prešľapy ešte predtým, ako jej je vyslovená dôvera.

OĽaNO po nástupe do vlády vymenilo prednostov okresných úradov Čítajte viac Vymení Šutaj Eštok po Hamranovi aj prednostov okresných úradov? Rozhodne nevôľa voči OĽaNO, myslí si politológ

„Z prvých krokov ministra vnútra sme vážne znepokojení a preto, keď príde do parlamentu návrh na jeho odvolanie, budeme hlasovať za,“ skonštatovala predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. Dodala, že KDH chce do slovenskej politiky priniesť novú politickú kultúru. „Myslíme si, že jej prejavom nie je ohlasovať odvolávanie ministra vnútra v čase, keď vláda ešte nemá dôveru,“ vyhlásila.

Opozícia kritizuje ministra vnútra napríklad za to, že rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Šutaj Eštok sa odvolal na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Právny zástupca policajtov Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol. Minister trvá na tom, že zákon neporušil.

Zámer podať návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra je iba reakciou neskúsených politikov na výčitky médií o nečinnosti opozície. Skonštatovala to strana Hlas, ktorá stojí za ministrom. Považuje za absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon.

„Avizovať odvolanie ministra v čase, keď ešte vláda ani nezískala dôveru parlamentu, je politická absurdita. Potvrdila to napokon aj ďalšia opozičná strana SaS, hoci sa na tejto absurdite aktívne podieľa. Hlas pripomína Progresívnemu Slovensku, že chcelo byť konštruktívnou opozíciou a poskytnúť novej vláde štandardných 100 dní politického pokoja,“ skonštatovala v stanovisku hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

„Je absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon, podľa ktorého musí byť príslušník polície postavený mimo služby v prípade dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu. Matúš Šutaj Eštok napĺňa program Hlasu v boji proti nelegálnej migrácii a zvýšení bezpečnosti slovenských občanov,“ doplnila hovorkyňa.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok