Zatýkanie ako z akčného filmu. Na nepohodlných policajtov Zurianova inšpekcia poľuje v teréne. Spišiak hovorí o pomste

Policajti so zapnutými majákmi zablokovali cestu zástupcovi riaditeľa odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii. Ladislav Kotek sa presúval v pondelok o pol siedmej ráno z obce Jabloňové na Záhorí služobným autom do práce. V dedine policajti spôsobili rozruch, ktorého zrejme jediným cieľom bolo podľa advokáta Petra Kubinu ukázať silu a ponížiť policajného dôstojníka. Úrad inšpekčnej služby koná vždy nezávisle v zmysle zákona a preveruje každé podozrenie z porušenia zákonov, uviedol rezort vnútra. Opozícia odmieta šikanovanie policajtov a vendetu inšpekcie.

07.11.2023 10:16 , aktualizované: 15:50
debata (373)
Kto je Branislav Zurian? Takto predstavil seba i svoju víziu poslancom
Video
Zdroj: TV Pravda

Prítomní bol vyšetrovateľ spolu s operatívnym pracovníkom, ktorí pracujú na vyšetrovacom spise bývalého tímu Oblúk, v rámci ktorého boli „nezákonným spôsobom nasadené odposluchy voči vyšetrovateľom NAKA s požehnaním prokurátora KP Bratislava,“ informoval advokát Kubina. Podotkol, že na mieste bol aj samotný prokurátor Juraj Chylo, ktorý dozoruje vyšetrovanie proti čurillovcom.

„Pre kontext je dôležité uviesť, že tento policajt má tiež priznanú ochranu oznamovateľa závažnej protispoločenskej činnosti,“ uviedol advokát.

Branislav Zurian Čítajte viac Kauzu čurillovcov viedol zaujatý vyšetrovateľ, rozhodla inšpekcia. Zrušia im obvinenie?

Dôvodom policajnej akcie bolo oznámenie, že začínajú trestné stíhanie pre neoprávnené používanie motorového vozidla, nakoľko sa jedná o služobné motorové vozidlo MV SR a na jazdu s ním vraj nemá súhlas nadriadeného.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video

„Toto nie je vtip. Vyšetrovateľ a operatívny pracovník spolu s prokurátorom osobne zastavujú motorové vozidlo na ceste, aby promptne riešili podozrenie z toho, že vodič nemá povolenie na používanie tohto motorového vozidla. Zdá sa Vám to smiešne?,“ pýta sa Kubina.

Podľa advokáta bolo jediným cieľom akcie demonštrovať silu a ponížiť policajného dôstojníka. „Je jasné, že na nepohodlných policajtov sa poľuje už aj v teréne s dôrazom na čo najväčšiu demonštráciu sily. Nabudúce možno príde aj vrtuľník, vodné delo, drony, kone a bojové slony – pokiaľ teda nebudú tieto sily a prostriedky práve vyťažené v boji proti nula nelegálnym migrantom,“ dodal advokát čurillovcov Kubina.

Denník Pravda oslovil aj rezort vnútra, pod ktorý inšpekcia spadá. „K uvedenému prípadu nie je možné v súčasnosti poskytnúť žiadne bližšie informácie. Úrad inšpekčnej služby koná vždy nezávisle v zmysle zákona a preveruje každé podozrenie z porušenia zákonov. Zároveň však platí, že policajti môžu používať služobné vozidlá na súkromné účely len so súhlasom nadriadeného,“ uviedol v stanovisku tlačový odbor Kancelária ministra vnútra.

Bývalý policajný prezident a súčasný poslanec parlamentu Jaroslav Spišiak (PS) uviedol, že nový šéf policajnej inšpekcie Zurian svojimi prvými krokmi vyvrátil to, čo o sebe vravel ešte ako kandidát počas vypočúvania do funkcie. Zurian hovoril, že bude zabezpečovať ochranu policajtov, ktorí sú krivo obviňovaní a stíhať len tých, ktorí si to naozaj zaslúžia a v tomto duchu bude budovať inšpekciu. Podľa Spišiaka sa mal ako jeden z mála šancu postaviť na stranu dobra, no rozhodol sa, že bude podporovať inú stranu. Vyzerá to podľa Spišiaka tak, že ju nielen podporuje, ale využíva na pomstu voči tým, ktorí proti nemu viedli vyšetrovania.

Branislav Zurian a Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Ukrýval sa v zahraničí, vo voľnom čase sa venuje netradičnému hobby. Do polície sa vracia bývalý šéf NAKA

Zurian sa podľa neho nikdy nezapíše do dejín policajného zboru ako jeden z najlepších policajtov, lebo si to celé pokazil sám.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka ostro odmietol šikanovanie policajtov, ktoré sa podľa neho deje pod novým ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a novým šéfom policajnej inšpekcie Branislavom Zurianom.

zurian, eštok Čítajte viac Zurian povýšil Santusovú, ktorá stíhala čurillovcov. Ďurka obeťou čistiek

Kroky Zuriana označil za alarmujúce. Potvrdzuje sa podľa neho to, čo PS hovorilo v kampani, že jedinou politikou Roberta Fica a teraz aj politikou Hlasu je pomsta. „To, čo sa nám odohráva pred očami, je skutočne vendeta Smeru a Hlasu,“ vyhlásil líder PS.

Spomenul povýšenia Diany Santusovej aj zásah v Jabloňovom. „Šikanózne prepadnutie zástupcu riaditeľa jedného z odborov inšpekcie na jeho rannej ceste do práce, kde boli nielen jeho podriadení, ale aj krajský prokurátor. To je demonštrácia moci a sily, ktoré si pamätáme z čias mečiarizmu a dúfali sme, že sa už nikdy nevráti,“ dodal Šimečka s tým, že to nie je akceptovateľné pre členský štát Európskej únie.

Strana SaS považuje konanie policajnej inšpekcie pod vedením Zuriana za neprijateľnú vendetu. Nepohodlní policajti sú podľa poslanca Juraja Krúpu prenasledovaní a zatýkaní.

„Ak pred voľbami Robert Fico (Smer) hovoril o vojne v polícii, tak teraz ju vidíme v priamom prenose. Bohužiaľ, tentoraz vyhrávajú zlo a vendeta,“ uviedol Krúpa. Smer sa podľa neho snaží o totálne ovládnutie orgánov činných v trestnom konaní, ktoré môžu mať čo i len najmenší súvis s vyšetrovaním „našich ľudí“.

Poslankyňa Mária Kolíková ostro odsúdila zásah voči funkcionárovi inšpekcie. „Akékoľvek zastrašovanie a šikana policajtov sú neprijateľné. Vláde na čele s Robertom Ficom ide len o pomstu. Toto nemôžeme tolerovať,“ skonštatovala.

Poslanec hnutia Slovensko Roman Mikulec spolu s lídrom hnutia Igorom Matovičom a predsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou zásah odsúdili.

Pondelkový zásah mal podľa Mikulca za cieľ zastrašiť, znemožniť a zdehonestovať policajta. Dôvodom malo byť to, že použil služobné vozidlo, ktoré mal predtým povolené. Povolenie mal stratiť cez víkend. Tvrdí, že šlo o človeka, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní nového šéfa inšpekcie Branislava Zuriana. Hovorí o zneužívaní moci. Upozornil aj na účasť krajského prokurátora.

„Vláda nerieši problémy ľudí, nerieši bezpečnosť obyvateľov, ale pošle komando policajtov na nepohodlného kolegu,“ zhodnotila Remišová. Mikulec kritizoval aj menovanie vyšetrovateľky bývalého tímu Oblúk Diany Santusovej za riaditeľku odboru.

373 debata chyba
Viac na túto tému: #Branislav Zurian #Peter Kubina #čurillovci