SaS podala trestné oznámenie na ministra vnútra Šutaja Eštoka kvôli čurillovcom

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) pre závažné podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dopustiť sa ho mal podľa liberálov tým, že postavil elitných vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu mimo službu bez toho, aby rešpektoval podmienky zákona o štátnej službe, ktorý sa týka príslušníkov Policajného zboru a rovnako aj zákona o ochrane oznamovateľov.

09.11.2023 10:55 , aktualizované: 11:10
debata (25)
Kolíková nerozumie, prečo Hlas robí "špinavú prácu" za Smer
Video

„Minister sa nevysporiadal ani s tým, aký vážny štátny záujem tu mal byť porušený, ak by ich nechal v službe. Rovnako sa nevysporiadal s tým, že je tu rozhodnutie súdu, ktoré spochybnilo vôbec základ trestného stíhania,“ povedala na brífingu bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video

Zdôraznila, že dnes je už známe, že vyšetrovanie voči čurillovcom viedol zaujatý vyšetrovateľ. Konanie ministra vnútra pokladá SaS za akt pomsty a otváranie vojny v polícii. „Nerozumieme, prečo minister Šutaj Eštok robí špinavú prácu za Roberta Fica,“ dodala Kolíková. Podľa jej slov to možno chápať ako výmenu za podporu prezidentskej kandidatúry šéfa strany Hlas Petra Pellegriniho.

Branislav Zurian Čítajte viac Vojna v polícii pokračuje: policajta, ktorý Zurianovi obhliadal byt, inšpekcia zbavila auta

Absolútna ignorácia zákona o ochrane oznamovateľov zo strany ministra je podľa nej zlý signál komukoľvek, kto by chcel oznamovať korupciu. Postih voči elitným vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) je vážny, pretože sa prakticky dostali do ohrozenia svojej existencie. „Sú na úrovni minimálnej mzdy a nemôžu vykonávať ani iné povolanie. Postih voči nim považujeme za šikanózny a zastrašujúci voči komukoľvek, kto by chcel dnes vyšetrovať korupciu predstaviteľov tejto koalície,“ poukázala Kolíková. Je presvedčená, že Generálna prokuratúra SR a orgány činné v trestnom konaní sa budú riadne zaoberať takým vážnym trestným oznámením, osobitne v takejto veci.

Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR...
Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR...
+1Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR...

Podľa poslanca za SaS Ondreja Dostála sa vládna koalícia snaží zastaviť vyšetrovania a rozložiť právny štát všetkými dostupnými prostriedkami, z ktorých niektoré sú „chrapúnske“, napríklad „odvolanie policajného prezidenta a jeho poslanie do Popradu tri dni predtým, ako mal odísť do civilu. Ďalšie však majú charakter porušenia zákona, ako je to v prípade postavenia elitných vyšetrovateľov mimo služby,“ hovorí Dostál. Na piatkovom zasadnutí ústavnoprávneho výboru budú poslanci za SaS žiadať od ministra Šutaja Eštoka, aby vysvetlil svoje konanie.

hranica, kontroly, migranti, stráženie, Čítajte viac Čurillovci sa bránia. Tvrdia, že Šutaj Eštok konal protizákonne. Rezortu hrozí pokuta do 700-tisíc eur

Advokát obvinených vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu Peter Kubina podal rozklad voči personálnemu rozkazu. „Mne sa jeho argumentácia zdá presvedčivá. Bolo možné postupovať v súlade aj s jedným, aj s druhým zákonom (zákonom o štátnej službe a zákonom o ochrane oznamovateľov, pozn.),“ povedal Dostál. Dodal, že minister sa vo svojom rozhodnutí nijako nezaoberal tým, že musela byť naplnená aj podmienka, že je ohrozený dôležitý záujem štátnej služby. „Nie je možné paušálne postupovať tak, že niekto je obvinený a hneď ho postavím mimo štátnu službu, pretože tam musí byť splnená aj tá druhá podmienka – a tá v tomto prípade splnená nie je,“ prízvukoval Dostál.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #čurillovci