Šéfka úradu oznamovateľov: Šutaj Eštok sa mal na nás obrátiť. Vylúčilo by sa, že ide o odvetu

Ministerstvo vnútra sa v prípade postavenia vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu malo obrátiť na Úrad pre ochranu oznamovateľov. Na tlačovej konferencii to potvrdila predsedníčka inštitúcie Zuzana Dlugošová.

09.11.2023 14:45
Zuzana Dlugošová Foto: ,
Zuzana Dlugošová.
debata (29)

Na úvod deklarovala, že v prípade tzv. vojny v polícii úrad nestojí na žiadnej strane. Jeho úlohou je dodržiavať zákon a garantovať ochranu oznamovateľom, pripomenula. Inštitúcia sa podľa jej slov výlučne venuje len otázke, či mal minister vnútra povinnosť obrátiť sa na úrad, keď chcel čurillovcov postaviť mimo služby.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video

Zamestnávateľ, v prípade vyšetrovateľa ministerstvo vnútra, sa rozhodol podľa vlastného úsudku. „Mal sa na nás obrátiť, aby sa vylúčilo, že takýto krok nie je dôsledkom odvety,“ uviedla Dlugošová.

Manželka Koteka nakričala na policajtov, že zhoria v pekle
Video

Zdôraznila, že sa nebude vyjadrovať ku kauzám a zápletkám, ale len o vylúčení pochybností.

Branislav Zurian Čítajte viac Vojna v polícii pokračuje: policajta, ktorý Zurianovi obhliadal byt, inšpekcia zbavila auta

Pokiaľ ide o verejných funkcionárov je podľa nej dôležitá otázka služobného pomeru. Aj v prípade odvolaného šéfa Slovenskej inšpekcie životného prostredia aj v prípade Jána Jenču sa malo žiadať o súhlas.

peter kubina Čítajte viac Zaujatého „čurillovca“ vylúčil zaujatý nadriadený, tvrdí prokuratúra. Kubina: Topiaci sa slamky chytá

Iná situácia je podľa nej pri verejných funkcionároch, ktorí sú členmi vlády alebo sú sudcovia či starostovia a ich funkcia vyplýva z ústavy.

Žilinka Čítajte viac Do vojny policajtov vstupuje Žilinka. Prokuratúra preskúma rozhodnutia o námietkach zaujatosti v prípade čurillovcov

Je škodou, že MV SR sa na úrad neobrátilo a prakticky ho obišlo. „Takto sa ukazuje občanom, že, žiaľ, zákony nemusia rešpektovať a na inštitúcie sa nemožno spoliehať,“ podotkla a pokračovala, že obavy o neodvolateľnosť v prípade chránených oznamovateľov nie sú na mieste. Status oznamovateľa totiž neznamená, že chránený oznamovateľ je neodvolateľný. Úrad v mnohých prípadoch už súhlas na odvolanie z funkcie v minulosti udelil.

Šutaj Eštok postaví mimo služby všetkých obvinených policajtov
Video

Od septembra 2021 udelili na žiadosť prokuratúry status 58 chránených oznamovateľom.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #čurillovci #Úrad pre ochranu oznamovateľov