Súd rozhodol: Šutaj Eštok porušil zákon, Kišš sa môže vrátiť do úradu. Opozícia vyzýva šéfa vnútra, aby odstúpil

Branko Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru. Vyplýva to z neodkladného opatrenia, ktoré vydal Mestský súd Bratislava IV. Na sociálnej sieti ho zverejnil advokát Peter Kubina.

09.11.2023 16:06 , aktualizované: 18:32
hranica, kontroly, migranti, stráženie, Foto: ,
Matúš Šutaj Eštok
debata (1270)

„Práve nám bolo doručené neodkladné opatrenie, ktorým Mestský súd Bratislava IV dnes v celom rozsahu vyhovel nášmu návrhu a vrátil na pôvodné pracovné miesto prvého viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša,“ uviedol Kubina. Rozhodnutie podľa jeho slov potvrdzuje nezákonnosť konania ministra vnútra.

Kto je Branislav Zurian? Takto predstavil seba i svoju víziu poslancom
Video

Súd rozhodol, Šutaj Eštok využije všetky opravné prostriedky

„Žalovaný je povinný umožniť žalobcovi pokračovať vo výkone štátnej služby v mieste výkonu na Prezídiu Policajného zboru vo funkcii prvého viceprezidenta Policajného zboru,“ uvádza sa vo vydanom neodkladnom opatrení. Proti uzneseniu súdu možno podať do 15 dní odvolanie.

Časť rozhodnutia, ktoré na sociálnej sieti... Foto: Pravda
rozhodnutie kišš šutaj eštok Časť rozhodnutia, ktoré na sociálnej sieti zverejnil advokát Branka Kišša, Peter Kubina.

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že po doručení predmetného uznesenia využije všetky zákonné opravné prostriedky proti tomuto uzneseniu. „Predmetné uznesenie považujeme za vydané predčasne a bez toho, aby bolo rezortu vnútra umožnené vyjadriť sa k návrhu na jeho vydanie,“ informovalo tlačové oddelenie rezortu.

Zuzana Dlugošová Čítajte viac Šéfka úradu oznamovateľov: Šutaj Eštok sa mal na nás obrátiť. Vylúčilo by sa, že ide o odvetu

Šutaj Eštok zrušil Kiššovi pracovné miesto 26. októbra, teda deň potom, čo prezidentka Zuzana Čapuptová vymenovala vládu. Organizačné opatrenie bolo účinné od 1. novembra, pričom 27. októbra bol vydaný personálny rozkaz ministra vnútra a s účinnosťou od 31. októbra bol Kišš odvolaný z funkcie 1. viceprezidenta a od 1. novembra bol preložený na výkon služby na Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici. O miesto prišiel aj druhý viceprezident Damián Imre.

Kišš môže byť aj naďalej viceprezidentom, šéf vnútra má dve možnosti

Súd považuje oba rozkazy sa neplatné, keďže minister predtým nepožiadal o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov. Kišš bol totiž od polovice októbra chráneným oznamovateľom a za krokom ministra vnútra vidí odvetu voči jeho osobe, ktorá ho mala v konečnom dôsledku „motivovať“ podať výpoveď. Kišš však môže aj naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru, čo vyplýva z neodkladného opatrenia, ktoré vydal Mestský súd Bratislava IV.

Zľava: prezident Policajného zboru Štefan... Foto: TASR, Jakub Kotian
NAKA Rozuzlenie hamran kišš danko Zľava: prezident Policajného zboru Štefan Hamran, prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Danko počas tlačovej konferencie na tému – Rozuzlenie, 17. augusta 2023.

„Keďže v prípade sporných pracovnoprávnych úkonov nešlo o úkon, ktorým by žalobcovi priznával nárok, a nešlo ani o pracovnoprávny úkon súvisiaci so skončením pracovnoprávneho vzťahu, ktorý je dôsledkom právnej skutočnosti, ktorá nezávisí od posúdenia zamestnávateľa, nakoľko v danom prípade rozhodnutie o prijatí sporných pracovnoprávnych úkonov nepochybne záviselo od posúdenia žalovaného a nebolo dôsledkom právnej skutočnosti nezávislej od posúdenia žalovaného, vyžadoval sa na predmetné pracovnoprávne úkony zo strany žalovaného (s ktorými žalobca nesúhlasil) súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov,“ konštatuje sudca Michal Kubiš v uznesení.

Keďže tento súhlas udelený nebol, úkony sú neplatné. Z uznesenia vyplýva, že Kišš by sa mal vrátiť do funkcie 1. viceprezidenta. Šutaj Eštok môže buď podať žalobu, aby sa rozhodnutie vrátilo do pôvodného stavu, alebo požiadať úrad o vydanie súhlasu a znova vydať nové rozkazy a opatrenia, aby Kišša z pozície dostal. Sudca ho o možnostiach poučil s tým, že v prípade žaloby by sa mohlo konanie natiahnuť.

Opozícia vyzýva ministra, aby odstúpil

Líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka uviedol, že minister Šutaj Eštok by mal okamžite odstúpiť. „Od začiatku sme hovorili, že postupoval pri odvolávaní policajných funkcionárov v rozpore so zákonom. Dnes to rozhodnutím potvrdil aj Mestský súd a vydal neodkladné opatrenie,“ reagoval.

„Potvrdilo sa, že ministra vnútra ženie túžba po pomste, a dokonca je pri nej ochotný porušovať zákon. Človek, ktorý má v tejto funkcii dbať na dodržiavanie zákonov, koná v rozpore zo zákonom. Ak neodstúpi, budeme trvať na jeho odvolaní okamžite potom, ako bude vláde vyslovená dôvera,“ dodal.

Na rozhodnutie súdu reagovalo aj hnutie Slovensko

Na odstúpenie ho vyzýva aj strana Sloboda a Solidarita (SaS. „Zneužiť právomoc a protiprávne odvolať 1. viceprezidenta Policajného zboru v priebehu pár dní od vymenovania je európsky unikát. Matúš Šutaj Eštok musí odstúpiť. Tento človek neprijateľne ignoruje zákony a zákonne postupy. Zameriava sa čisto na pomstu voči policajtom, ktorí rozkrývali trestnú činnosť nebývalých rozmerov za vlád Smeru,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder strany pre bezpečnosť Juraj Krúpa.

„Dnešné rozhodnutie súdu je potvrdením našich slov, že minister vnútra Šutaj Eštok koná protiprávne od prvého dňa v úrade. Vidíme, že naše trestné oznámenie na ministra vnútra je opodstatnené, pretože zneužil svoju právomoc,” doplnila Mária Kolíková.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #Branko Kišš