Výbor k čurillovcom nebol uznášaniaschopný. Šutaj Eštok spochybnil sudcu, hovorí o kamarátšaftoch

Na pôde parlamentu zasadol Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý sa mal venovať kauze Šutaj Eštok proti čurillovcom. Napokon však nebol v piatok dopoludnia uznášaniaschopný, pretože sa nedostavili koaliční poslanci. Práve preto sa na ňom podľa vlastných slov nezúčastnil ani minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Výbor napokon pokračoval neoficiálne. Medzi opozičných poslancov prišla aj predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová a advokát vyšetrovateľov nazývaných čurillovci Peter Kubina.

10.11.2023 11:30 , aktualizované: 14:55
debata (380)
Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať
Video
Zdroj: FB Ministerstvo vnútra

Šéf rezortu vnútra dostal pozvánku na výbor, kde mal vysvetľovať svoj postup pri odvolaní šestice obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu a tiež sa mal vyjadriť k rozhodnutiu mestského súdu, že pri vcieprezidentovi Brankovi Kiššovi porušil zákon.

Disciplinárne konanie voči sudcovi

Minister, ktorý je v úrade dva týždne a začal s masívnymi personálnymi čistkami, prišiel po neotvorení výboru medzi novinárov. Reagoval na rozhodnutie Mestského súdu Bratislava IV, že odvolaním viceprezidenta Branka Kišša, ktorý má status chráneného oznamovateľa, porušil zákon. Šutaj Eštok tvrdí, že sudca Michal Kubiš prekročil svoju kompetenciu a o veci nemal vôbec rozhodovať, pretože na to nemá príslušnosť.

„Keďže som pozvánku dostal, prišiel som, bol som pripravený. Nemyslím si, že ústavnoprávny výbor má v tomto smere nejakú kompetenciu, ale rešpektujem, že parlament je nadradený vláde a rešpektujem to, že by tu mala byť nejaká politická kultúra,“ povedal novinárom. Fakt, že sa výbor nekonal pre neprítomnosť koaličných poslancov, považuje za štandardný proces. „Poslancom nemám čo vysvetľovať, konám vždy zákonne,“ dodal.

Kubina o neodkladnom opatrení: Súd mal právomoc. So sudcom nemám žiadny vzťah
Video
Zdroj: ta3

Minister tvrdí, že medzi policajtmi a ministerstvom je verejnoprávny vzťah a nie pracovnoprávny, a preto súd nemal kompetenciu vo veci rozhodovať.

„V tomto prípade došlo k rozhodnutiu nie správneho súdu, ale mestského súdu, ktorý v tomto prípade nemá kompetenciu ani príslušnosť konať,“ uviedol minister. Avizoval, že v prípade podá odvolanie na krajský súd. „Som presvedčený, že sudca, ktorý je, samozrejme, čírou náhodou spolužiakom advokáta Kubinu, sa dopustil možno aj nejakého trestného činu ohýbania práva. Verím, že v odvolaní budeme úspešní, a že krajský súd skonštatuje, že nebola príslušnosť civilného súdu konať, a že potom bude minister spravodlivosti rozhodovať o tom, či v prípade sudcu nie je potrebné podať disciplinárne konanie,“ pokračoval Šutaj Eštok. Náhodou podľa neho nebolo ani to, že civilný súd rozhodol expresne rýchlo.

Zopakoval, že je vysoká pravdepodobnosť, že sa voči sudcovi mestského súdu, ktorý rozhodol, že minister porušil zákon, bude viesť disciplinárne konanie. Šutaj Eštok si stojí za tým, že on ani ministerstvo zákon neporušili.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Vojna policajtov: Ministrovi klepol kvôli čurillovcom po prstoch úrad, do prípadu vstúpil súd aj Žilinka

Kamarát so sudcom? Advokát ho roky nevidel

Advokát Branka Kišša Peter Kubina po neformálnom výbore poprel, že by mestský súd nemal právomoc rozhodovať. „Pokiaľ ide o údajný vzťah so sudcom, tak žiadny nie je,“ povedal. Po tom, čo minister vnútra prišiel s vyjadrením, že za rýchlym rozhodnutím súdu sú nadštadardné vzťahy so sudcom Kubišom si preveril zoznam absolventov právnickej fakulty. „Osemnásť rokov som ho nevidel, neviem, kde pôsobí, čomu sa venuje,“ uviedol advokát. „Táto námietka je podľa má úplne scestná,“ podotkol.

Ako sa bude vyvíjať vojna v polícii podľa Štefana Hamrana?
Video
Zdroj: ta3

Náprava je stále možná

Juraj Krúpa (SaS) sa predsedníčky na neformálnom výbore pýtal aj na Dianu Santusovú, ktorá má rovnako ako čurillovci status chráneného oznamovateľa. Zaujímalo ho, či v minulosti niektorí z koaličných alebo opozičných politikov namietali voči jej ochrane. Dlugošová pripomenula, že je viazaná mlčanlivosťou a bližšie informácie neposkytla.

Statusy chránených oznamovateľov sa udeľovali už pred vznikom úradu od roku 2015. Od septembra 2021 úrad eviduje 58 chránených oznamovateľov od rôznych inštitúcií, status udelil buď prokurátor alebo príslušný správny orgán. Následne sa na úrad obrátilo 13 zamestnávateľov so žiadosťou o súhlas s výpoveďou zamestnanca. „V šiestich prípadoch sme súhlas udelili a v šiestich sme ho neudelili,“ priblížila. Jedno konanie majú otvorené.

Fakt, že má niekto status chráneného oznamovateľa neznamená, že je zamestnanec zabetónovaný na pracovnom mieste, priblížila Dlugošová. Minister už tiež avizoval, že zákon, ktorý hovorí o postavení úradu na ochranu oznamovateľov by sa mohol meniť. Oficiálne však ministerstvo úrad ešte neoslovilo.

Šéfka úradu potvrdila, že ministerstvu aj naďalej hrozí za obídenie úradu pokuta. Myslí si, že ešte stále je priestor na to, aby aj v rámci prebiehajúcich súdnych procesov prehodnotilo svoj postup. Stále je to „otvorená hra“ a náprava je podľa nej možná aj keď sa už porušenie zákona udialo.

Kto je Branislav Zurian? Takto predstavil seba i svoju víziu poslancom
Video

„Škandalózne“ vyjadrenie šéfa rezortu

Poslankyňa za Progresívne Slovensko Lucia Plaváková označila vyjadrenia ministra vnútra za „škandalózne“. Sú podľa nej dôkazom arogancie moci novej vlády. Tým, že sa koaliční poslanci na piatkovom mimoriadnom výbore nezúčastnili, si minister podľa jej slov zbabelo zabezpečil, aby nemusel odpovedať na otázky. „Takto si Smer a Hlas predstavujú svoju vládu – nikým a ničím neobmedzovanú,“ skonštatovala.

Predseda PS Michal Šimečka označil vyjadrenia Šutaja Eštoka tiež za škandalózne. „Sudcovi, ktorý včera rozhodol o jeho nezákonnom konaní voči čurillovcom, sa dnes vyhrážal disciplinárnym konaním,“ vyhlásil predseda PS v stanovisku. Podľa Šimečku sa potvrdzuje, že ministra vnútra pri jeho krokoch ženie túžba po pomste. „Nemá problém porušovať aj zákon. Aj jeho dnešné vyjadrenia len podčiarkli, že naša iniciatíva na jeho odvolanie je absolútne na mieste,“ dodal.

Podpredseda výboru Ondrej Dostál na záver uviedol, že pre neprítomnosť opozičných poslancov pripravil novú žiadosť o zvolanie výboru s rovnakou témou aj hosťami. Ak získa dostatok podpisov na jeho zvolanie, ďalší výbor by mohol byť do siedmich dní.

Vojna v polícii a vojna so sudcami

Dostál neskôr na brífingu uviedol, že piatkové rokovanie potvrdilo, že minister vnútra porušuje zákon pri vysporiadaní sa s policajtmi, ktorí vyšetrujú korupčnú trestnú činnosť z čias Smeru.

Exministerka Mária Kolíková si myslí, že nový minister vnútra demonštratívne prevzal svoju moc. Dáva podľa nej najavo, že tu pre neho nemajú miesto nielen nepohodlní policajti, ale už ani nepohodlní sudcovia. „Namiesto toho, aby teraz aktívne pristúpil k povinnosti spolupracovať, pokračuje v agresívnom spôsobe preberania moci,“ pokračovala a dodala, že jej „strašenie“ sudcov pripomína obdobie, kedy pôsobil ako aktívny sudca Štefan Harabin. „Máme tu novú vojnu v polícii, ktorú začala táto vláda, a to práve prostredníctvom Matúša Šutaja Eštoka. On robí tú špinavú prácu pre Roberta Fica. Teraz tu už máme novú vojnu, a to je vojna so sudcami,“ doplnila.

K tvrdeniu ministra, že mestský súd nemal príslušnosť, aby vo veci exviceprezidenta Kišša rozhodoval, má opačný názor. Nie je podľa nej správne ani to, aby minister spochybňoval veci, ktoré sú jasné na základe platnej právnej úpravy.

Poslanec Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vníma ministra vnútra ako „hysterického babráka“. Mohol sa podľa neho zúčastniť na výbore v jeho neformálnej časti, hoci bol neuznášaniaschopný. Grendel si myslí, že Šutaj Eštok mohol pred poslancami obhájiť svoje konanie a vysvetliť, prečo ministerstvo vnútra nežiadalo pri postavení vyšetrovateľov mimo službu súhlas úradu na ochranu oznamovateľov, keďže mali status chráneného oznamovateľa.

zurian, eštok Čítajte viac Zurian povýšil Santusovú, ktorá stíhala čurillovcov. Ďurka obeťou čistiek

Suskov rezort považuje rozhodnutie súdu za neštandardné

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR považuje neodkladné opatrenie vydané Mestským súdom Bratislava IV v prípade policajného viceprezidenta Branka Kišša za veľmi neštandardné rozhodnutie. Poukazuje na doterajšiu prax kompetenčného senátu Najvyššieho správneho súdu SR a Najvyššieho súdu SR. Rezort o tom informoval na sociálnej sieti.

„V tomto prípade sa MS SR domnieva, že vo veci samej by mal rozhodovať správny súd, a to až po vyčerpaní riadneho opravného prostriedku v zmysle zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru,“ uviedol rezort s tým, že bude veľmi pozorne sledovať ďalší vývoj tohto prípadu.

V zmysle platnej judikatúry civilný súd môže podľa stanoviska neodkladné opatrenie nariadiť len vtedy, ak má kompetenciu rozhodovať vo veci samej. Rezort tiež dodal, že neodkladným opatrením nemožno brániť vo výkone právomoci inému orgánu verejnej moci.

Branislav Zurian Čítajte viac Vojna v polícii pokračuje: policajta, ktorý Zurianovi obhliadal byt, inšpekcia zbavila auta

Šutaj Eštok po nástupe do funkcie rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Advokát Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol.

kolíková Čítajte viac SaS podala trestné oznámenie na ministra vnútra Šutaja Eštoka kvôli čurillovcom

Dlugošová pripomenula, že ministerstvo vnútra sa malo obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov v súvislosti s postavením mimo službu vyšetrovateľov, ktorí mali status chráneného oznamovateľa. Poukázala na zákon a upozornila, že úkon bez súhlasu úradu je neplatný. Šutaj Eštok v piatok uviedol, že sa má s Dlugošovou stretnúť na budúci týždeň. Myslí si, že legislatíva je v tejto oblasti nedostatočná a nejednoznačná, vidí priestor na jej vylepšenie.

© Autorské práva vyhradené

380 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #čurillovci