Lipšic sa podľa Pellegriniho nikdy nemal stať špeciálnym prokurátorom. Mal by skončiť predčasne, tvrdí šéf Hlasu

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini si myslí, že Daniel Lipšic by nemal ostať špeciálnym prokurátorom do konca funkčného obdobia. Uviedol to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom. Dodal, že Lipšic sa ním nemal nikdy stať.

12.11.2023 16:07
vraždy prokurátorov Lipšic Foto: ,
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
debata (44)

Odchod Lipšica z vedenia špeciálnej prokuratúry sa údajne spomína aj v pracovnom návrhu programového vyhlásenia vlády, ktorý má k dispozícii Denník N. O jeho konci už pred voľbami hovorili zhodne Smer a aj Hlas.

Robert Fico Čítajte viac Výmena Lipšica, rozdelenie RTVS, vyššie dane, ale nižšie tresty za korupciu. Unikol vládny program

Po nástupe novej vlády Roberta Fica sa Daniel Lipšic, ktorý v roku 2021 získal pri voľbe v parlamente 79 hlasov a plynie mu sedemročné funkčné obdobie, odísť nechystá.

Lipšic: Útoky politickej moci proti kariérnym prokurátorom sú neprijateľné.

Video

Fico už deň po voľbách vyhlásil, že nielen Lipšic, ale aj niektorí prokurátori budú musieť zo špeciálnej prokuratúry odísť. „Pomsta alebo nepomsta, mne ide o výkon funkcie,“ vyhlásil smerom k špeciálnemu prokurátorovi šéf Smeru.

Ešte pred voľbami Fico pre denník Pravda uviedol, že podľa neho „Úrad špeciálnej prokuratúry pomáhal a pomáha skupine vyšetrovateľov z NAKA manipulovať trestné konania v neprospech opozície“.

„Treba ho dôsledne personálne zreformovať. Okamžite bude musieť odísť Daniel Lipšic, ktorý podvodom získal bezpečnostnú previerku, je právoplatne odsúdený a zaujatý politik. Dôsledne plnil pokyny Igora Matoviča, ktorému je politicky zaviazaný. To sa bude týkať aj ďalších prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí kryli prešľapy NAKA,“ zdôraznil Fico.

Zmeny v justícii pripustil aj Pellegrini, podľa ktorého je po 30 rokov čas zamyslieť sa nad celým systémom. „Obrátime sa na odborníkov a právne autority, ako priblížiť naše trestné právo k vyspelým krajinám a aké majú opodstatnenie jednotlivé inštitúcie vrátane Úradu špeciálnej prokuratúry. Pokiaľ odborníci povedia, že systém je zrelý na zmeny, sme pripravení ich uskutočniť,“ ozrejmil.

Lipšic komentoval Ficove vyjadrenia slovami, že útoky politickej moci na kariérnych prokurátorov považuje za neprijateľné. „Zo žiadneho boja som nikdy neutiekol, ani nikdy neutečiem,“ povedal špeciálny prokurátor.

Robert Fico, Štefan Hamran Čítajte viac Nová koalícia avizovala čistky. Hamran už oznámil, že odchádza do civilu, Lipšic odkazuje, že sa nebojí
44 debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Lipšic #Špeciálna prokuratúra #Peter Pellegrini