Žilinka pri čurillovcoch našiel porušenie zákona: Prípad odobral Bratislave. Moje rozhodnutie sa nemení, reaguje Šutaj Eštok

Zvrat vo vojne v polícii? V prípade stíhania vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu došlo k porušeniu zákona. Konštatoval to generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sa do kauzy týkajúcej sa obvinených elitných policajtov zapojil ešte minulý týždeň. Podľa jeho zistení došlo k chybe nielen na strane Úradu inšpekčnej služby, ale aj na strane prokurátora, ktorému prípad odňal.

13.11.2023 10:42 , aktualizované: 13:10
debata (399)
Minister vnútra M. Šutaj Eštok o zásahu generálneho prokurátora
Video
Zdroj: TV Pravda

Žilinka nariadil prvému námestníkovi, aby preveril postupy okolo rozhodnutí o čurillovcoch ešte vo štvrtok. O niekoľko dní neskôr prišiel so zisteniami a podnikol prvé kroky. Pochybiť mali nielen nadriadení policajtov, ale aj krajský prokurátor.

peter kubina Čítajte viac Zaujatého „čurillovca“ vylúčil zaujatý nadriadený, tvrdí prokuratúra. Kubina: Topiaci sa slamky chytá

Zaujatý vyšetrovateľ nemal rozhodovať

Porušenia zákona v prípade čurillovcov sa mal dopustiť vyšetrovateľ policajnej inšpekcie Michal Kulich. Na jeho zaujatosť v celej kauze upozorňoval aj advokát stíhaných policajtov Peter Kubina. Navrhoval, aby boli zrušené všetky Kulichove rozhodnutia vrátane vznesených obvinení.

„Bezprostredne nadriadení policajtov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prebiehajúcom trestnom stíhaní mali procesné postavenie svedka a v takom postavení aj vypovedali, v dôsledku čoho mali byť pre zaujatosť vylúčení z rozhodovania o podaných sťažnostiach,“ zhodnotil Žilinka.

Žilinka Čítajte viac Do vojny policajtov vstupuje Žilinka. Prokuratúra preskúma rozhodnutia o námietkach zaujatosti v prípade čurillovcov

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý hneď po nástupe na čelo rezortu postavil čurillovcov mimo služby, rozhodnutie generálneho prokurátora rešpektuje. Maroš Žilinka je podľa neho garantom zákonnosti a spravodlivosti. Jeho rozhodnutie odstaviť čurillovcov to však nemení. „Keď nebudú trestne stíhaní, môžu sa vrátiť späť,“ vyjadril sa šéf rezortu vnútra. O postupe voči zaujatému vyšetrovateľovi sa chce zhovárať s novým šéfom inšpekcie Branislavom Zurianom. „Ak niekto porušil zákon, a je jedno kto, tak za to musí niesť zodpovednosť,“ pokračoval.

Pochybil aj krajský prokurátor

Šéf prokurátorov vo svojom statuse kritizoval aj dozor vykonávajúceho prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava Juraja Chyla, ktorý podľa neho na porušenie zákona nereagoval. „Dozor vykonávajúci prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava na porušenia zákona zo strany bezprostredne nadriadených policajtov ÚIS nereagoval, nápravu nezákonného stavu právnymi prostriedkami dozoru prokurátora nevykonal a nezákonnosť neodstránil,“ zdôraznil a avizoval, že okamžite budú prijaté opatrenia, ktorými sa nezákonnosť odstráni.

Žilinka preto prokuratúre, kde Chylo pôsobí, prípad odobral a zdôraznil, že za porušenie povinností vyvodí zodpovednosť. „So zreteľom na zistené nezákonnosti, ich povahu a bezprostredný dopad na procesnú použiteľnosť vykonaných dôkazov, som odňal vec Krajskej prokuratúre Bratislava a zároveň určil, že na konanie bude príslušná Krajská prokuratúra Trnava,“ uviedol generálny prokurátor.

Prokurátor Chylo sa objavil začiatkom minulého týždňa na policajnej akcii proti zástupcovi riaditeľa ochrany, prevencie a boja proti korupcii policajnej inšpekcie odboru Ladislavovi Kotekovi. Príslušníci policajnej inšpekcie mu v obci na Záhorí so zapnutými majákmi zablokovali cestu do práce. Od svojho nadriadeného Pavla Ďurku, ktorého vyhodili len pár dní predtým, nemal totiž povolenie používať služobné vozidlo. Chylo bol o pol siedmej ráno na mieste spolu s vyšetrovateľom a operatívcom, ktorí pracujú na vyšetrovacom spise tímu Oblúk.

Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať
Video

Maslo na hlave má aj Žilinka

So záujmom si Žilinkov status prečítal aj advokát Kubina, ktorý okrem čurillovcov zastupuje aj viceprezidenta Branka Kišša. Z príspevku podľa Kubinu vyplýva, že voči jeho klientom Jánovi Čurillovi a jeho kolegom sa viac ako dva roky vedie nezákonné trestné stíhanie.

„Jedinou cestou, ako zabezpečiť zákonnosť tohto trestného stíhania, je bezodkladné zrušenie všetkých obvinení aj s uznesením o začatí trestného stíhania a návrat späť do ,bodu nula’, teda do fázy pred začatím trestného stíhania, a ďalší postup v súlade s Trestným poriadkom,“ reagoval advokát čurillovcov.

Kubina neskôr svoj status na facebooku aktualizoval a dodal, že v spise k prípadu čurillovcov disponuje tromi alebo štyrmi rozhodnutiami Generálnej prokuratúry, ktoré sú v rozpore s dnešnými vyjadreniami Žilinku, a konštatujú, že návrhy obhajcov vyšetrovateľov NAKA na odňatie veci z bratislavskej krajskej prokuratúry sú neopodstatnené. „Takže maslo na hlave za tento stav má aj GP, pretože ak by tam načúvali aj argumentom obhajoby a zákonne na ne reagovali, nemuseli by škody byť také veľké, ako sú teraz, keď to nechali bežať dlhšie než dva roky,“ skonštatoval Kubina.

Branislav Zurian Čítajte viac Vojna v polícii pokračuje: policajta, ktorý Zurianovi obhliadal byt, inšpekcia zbavila auta

Žilinka zopakoval, že vždy bude trvať na napĺňaní a dôslednom rešpektovaní zásady trestného stíhania len zo zákonných dôvodov. Zdôraznil, že záujem zákonnosti musí byť nadradený akémukoľvek inému záujmu a podmienkou zákonného a spravodlivého rozhodnutia v každej veci môže byť len konanie pred orgánom, o nestrannosti ktorého nie sú žiadne pochybnosti. „Na porušenia zákona bude generálny prokurátor SR vždy nekompromisne reagovať, a to bez ohľadu na osobu obvineného, jej postavenie či spoločenský status,“ dodal.

„Po preskúmaní zákonnosti konania a rozhodnutí o všetkých námietkach zaujatosti konajúceho vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), podaných od vznesenia obvinenia vo veci trestne stíhaných príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry, som zistil, že uzneseniami bezprostredne nadriadených policajtov ÚIS z 30. septembra 2021, 08. novembra 2021, 16. novembra 2021 a 02. novembra 2023, ktorí rozhodovali o sťažnostiach proti uzneseniam vyšetrovateľa ÚIS, ktorými sa tento na základe námietok zaujatosti nevylúčil z vykonávania úkonov trestného konania, a v konaní, ktoré im predchádzalo, došlo k porušeniu zákona,“ skonštatoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

399 debata chyba
Viac na túto tému: #Maroš Žilinka #vojna v polícii #čurillovci