Neprijateľné a hrubé zastrašovanie. Reagujú kolegovia sudcu, ktorému hrozil minister vnútra

Sudcovská rada Mestského súdu Bratislava IV je znepokojená medializovanými vyjadreniami ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) voči sudcovi Michalovi Kubišovi, ktorý rozhodoval v spore policajného viceprezidenta Branka Kišša s rezortom vnútra o zrušení jeho pracovnej pozície.

13.11.2023 14:06
Matúš Šutaj Eštok Foto: ,
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
debata (18)

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Šutaj Eštok v súvislosti s rozhodnutím, že Kišš sa môže vrátiť do práce uviedol, že sudca Kubiš sa svojím rozhodnutím možno dopustil trestného činu. Povedal tiež, že vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti konzultoval aj s ministrom spravodlivosti, ktorý bude rozhodovať, či je potrebné proti menovanému sudcovi začať disciplinárne konanie.

Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať
Video

„Vyjadrenia ministra vnútra pokladá sudcovská rada Mestského súdu Bratislava IV za hrubé zastrašovanie sudcu Michala Kubiša, ako aj ostatných sudcov Mestského súdu Bratislava IV," uvádza sa v stanovisku s tým, že v prípade, že sa strana sporu nestotožňuje s rozhodnutím súdu, má právo využiť riadne, prípadne mimoriadne opravné prostriedky. „Je neprijateľné, aby predstaviteľ výkonnej moci a súčasne žalovanej strany hrozil sudcovi pre výkon jeho funkcie trestným alebo disciplinárnym konaním vrátane vyjadrenia, že podanie disciplinárneho návrhu už konzultoval s ministrom spravodlivosti," vyhlásili členovia rady. Týmito vyjadreniami podľa nich predstaviteľ výkonnej moci neprípustne vyvíja tlak hrozbou trestného a disciplinárneho stíhania aj voči ďalším sudcom Mestského súdu Bratislava IV, ktorí o obdobných alebo iných návrhoch proti Ministerstvu vnútra SR budú rozhodovať v blízkej dobe.

Žilinka Eštok Čítajte viac Žilinka pri čurillovcoch našiel porušenie zákona: Prípad odobral Bratislave. Moje rozhodnutie sa nemení, reaguje Šutaj Eštok

Sudcovská rada zároveň vyzýva všetkých predstaviteľov výkonnej moci, aby sa zdržali vyjadrení, ktorými by zastrašovali sudcov a zasahovali do ich nezávislosti pre ich rozhodovaciu činnosť.

Mestský súd Bratislava IV vrátil na pôvodné pracovné miesto prvého viceprezidenta Policajného zboru (PZ) Branka Kišša. Informoval o tom ešte minulý týždeň jeho advokát Peter Kubina. Ako uviedol, išlo o neodkladné opatrenie súdu, ktorý v celom rozsahu vyhovel ich návrhu.

NR SR: Rokovanie ústavnoprávneho výboru Čítajte viac Prehnal to Šutaj Eštok? Sudca Šamko: Hrozba stíhaním nie je odbornou kritikou
18 debata chyba
Viac na túto tému: #Sudcovská rada #Matúš Šutaj Eštok #vojna v polícii