Slovensko ukončuje vojenskú pomoc pre Ukrajinu, oznámil Kaliňák v Bruseli Stoltenbergovi

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) informoval generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga o ukončení vojenskej pomoci Ukrajine zo slovenských skladových zásob. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

14.11.2023 08:38
kaliňák, blanár, stoltenberg Foto:
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer), generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a minister zahraničia Juraj Blanár (Smer) v Bruseli. 14.11.2023
debata

Slovensko však aj napriek tomu ponúka dostatočne širokú škálu humanitárnej, civilnej a technickej nesmrtiacej pomoci, pričom zahraniční partneri rozhodnutie novej vlády plne rešpektujú.

Kaliňák v rámci svojej pracovnej cesty do Bruselu, kde sa dnes koná stretnutie ministrov obrany EÚ, diskutoval s generálnym tajomníkom NATO o viacerých témach. Hlavnými témami rokovania, na ktorom sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer), boli priority slovenskej vlády v oblasti bezpečnosti a obrany, a tiež budúcnosť pomoci Ukrajine zo strany Slovenskej republiky.

Fico, Kaliňák, rezort obrany, ministerstvo obrany Čítajte viac Vláda nepošle na Ukrajinu už ani náboj. Fico: Zásielky zbraní a munície zo štátnych skladov sa skončili

Nové vedenie MO SR chce posilniť aj kapacity a spôsobilosti ozbrojených síl pri plnení úloh pre zachovanie bezpečnosti občanov a štátu. Modernizácia sa bude sústrediť na minimalizáciu rizika ohrozenia životov vojakov. Kaliňák v Bruseli zdôraznil, že Slovensko je zodpovedný partner a je pripravené budovať spôsobilosti na individuálnej aj kolektívnej úrovni.

Stoltenberg ocenil zámer novej vlády modernizovať ozbrojené sily, umožniť rast obranného priemyslu a investovať do infraštrukturálnych projektov. „Vyzdvihol tiež pokrok SR v súvislosti s plnením cieľov spôsobilostí, a to vrátane snahy o obnovu samostatnej protivzdušnej obrany,“ dodal rezort obrany s tým, že v rámci rokovania spoločne potvrdili, že Aliancia a SR budú spoločne pokračovať vo zvyšovaní pripravenosti, nasaditeľnosti a interoperability ozbrojených síl.

Jaroslav Naď, Demokrati Čítajte viac Naď: Časť munície je pre Slovensko zbytočná, mohli sme pomôcť Ukrajincom. Za likvidáciu zaplatíme milióny
debata chyba
Viac na túto tému: #Jens Stoltenberg #Robert Kaliňák #vojna na Ukrajine