Pravidlá musia platiť aj pre mňa, píše minister Šutaj Eštok. Sudcovi Kubišovi sa ospravedlnil

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) začal utorkový pracovný deň s dávkou sebareflexie. Verejne sa ospravedlnil sudcovi Michalovi Kubišovi za vyjadrenie, že by mu malo hroziť disciplinárne stíhanie za nezákonné rozhodnutie v prípade odvolaného viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša. Naďalej je však presvedčený, že opatrenie, ktoré vydal sudca Kubiš, je nezákonné.

14.11.2023 09:24
debata (3)
Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať
Video
Zdroj: FB/Ministerstvo vnútra

Pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako, začal svoj príspevok na sociálnej sieti minister. „Moje vyjadrenie neprospelo vecnej diskusii, aká je v podobných prípadoch nevyhnutná, a mohlo sa dotknúť celého sudcovského stavu, čo ma úprimne mrzí,“ skonštatoval Šutaj Eštok. Dodal, že nechce byť ako bývalá ministerka spravodlivosti alebo iní politici bývalej vládnej koalície, ktorí sa vyjadrovali nedôstojne na adresu viacerých sudcov.

Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR...
Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR...
+1Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR...

Minister ale naďalej trvá na tom, že neodkladné opatrenie vydané týmto sudcom je nezákonné, nemalo byť vôbec vydané a už vonkoncom v tomto znení. „Ministerstvo vnútra sa proti nemu bude brániť všetkými dostupnými právnymi cestami. Debata o nezákonnosti tohto rozhodnutia však musí ostať v čisto vecnej rovine,“ doplnil.

Kišš môže naďalej pôsobiť ako viceprezident

Šutaj Eštok sa pustil do personálnych čistiek hneď na úvod ministerskej kariéry. Odvolal nielen policajného prezidenta Štefana Hamrana, mimo službu postavil šesticu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu a odstavil tiež oboch policajných viceprezidentov Branka Kišša a Damiána Imreho. Personálnymi rozkazmi však zasiahol nielen voči čurillovcom, ale voči všetkých príslušníkom, ktorí sú obvinení.

Minister vnútra M. Šutaj Eštok k čurillovcom a programu vlády
Video

Vyšetrovatelia NAKA nazývaní čurillovci, ale aj Kišš dostali status chránených oznamovateľov. Ak chcel minister voči nimi urobiť akýkoľvek pracovnoprávny úkon, najskôr sa mal obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. Šéf rezortu ho však obišiel, čo potvrdila aj šéfka inštitúcie Zuzana Dlugošová. Nútené odchody vysokopostavených funkcionárov a vyšetrovateľov exponovaných káuz tak vyvolali pochybnosti, či minister konal v súlade s literou zákona.

Robert Fico, rokovanie vlády Čítajte viac Čo čaká Slovensko? Vláda zjemnila predvolebné sľuby. Medzi kľúčovými prioritami je červená pre medvede aj suverénny štát

Kišš sa pre kroky šéfa rezortu obrátil na súd, ktorý vydal rozhodnutie ešte minulý týždeň. Mestský súd Bratislava IV rozhodol, že v jeho prípade minister porušil zákon a vydal neodkladné opatrenie, podľa ktorého môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru.

Advokát vzťahy so sudcom poprel

Šéf rezortu mal svoje čistky a ich dôsledky vysvetľovať v piatok na zasadnutí ústavnoprávneho výboru. Pre neúčasť koaličných poslancov sa ho nepodarilo otvoriť a tak zasadal len neoficiálne. Do budovy parlamentu prišli advokát Peter Kubina aj predsedníčka úradu oznamovateľov Zuzana Dlugošová. Minister po neotvorení výboru pred novinármi vyhlásil, že sudca Michal Kubiš pri Kiššovi prekročil svoju kompetenciu a o veci nemal vôbec rozhodovať, pretože na to nemá príslušnosť. Minister tvrdí, že medzi policajtmi a ministerstvom je verejnoprávny vzťah a nie pracovnoprávny, a preto súd nemal kompetenciu vo veci rozhodovať.

„Som presvedčený, že sudca, ktorý je, samozrejme, čírou náhodou spolužiakom advokáta Kubinu, sa dopustil možno aj nejakého trestného činu ohýbania práva. Verím, že v odvolaní budeme úspešní, a že krajský súd skonštatuje, že nebola príslušnosť civilného súdu konať, a že potom bude minister spravodlivosti rozhodovať o tom, či v prípade sudcu nie je potrebné podať disciplinárne konanie,“ pokračoval v piatok Šutaj Eštok. Náhodou podľa neho nebolo ani to, že civilný súd rozhodol expresne rýchlo.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Výbor k čurillovcom nebol uznášaniaschopný. Šutaj Eštok spochybnil sudcu, hovorí o kamarátšaftoch

Blízke vzťahy so sudcom Kiššov advokát Peter Kubina poprel. Keďže si na spolužiaka Michala Kubiša nepamätal, musel si preveriť zoznam absolventov právnickej fakulty. Osemnásť rokov som ho nevidel, neviem, kde pôsobí, čomu sa venuje,“ uviedol advokát. „Táto námietka je podľa má úplne scestná,“ podotkol v piatok.

Na stranu Šutaja Eštoka sa postavil aj ministerstvo spravodlivosti na čele s Borisom Suskom zo Smeru. Neodkladné opatrenie vydané mestským súdom v prípade Kišša považuje za veľmi neštandardné rozhodnutie.

Sudcovská rada hovorí o zastrašovaní

Ministrove vyjadrenia znepokojili nielen opozíciu, ktorá ich označila za škandalózne, ale aj Sudcovskú radu Mestského súdu Bratislava IV. Považuje ich za zastrašovanie. Predstaviteľov výkonnej moci vyzýva, aby sa zdržali vyjadrení, ktorými by zastrašovali sudcov a zasahovali do ich nezávislosti pre ich rozhodovaciu činnosť. „Je neprijateľné, aby predstaviteľ výkonnej moci a súčasne žalovanej strany hrozil sudcovi pre výkon jeho funkcie trestným alebo disciplinárnym konaním vrátane vyjadrenia, že podanie disciplinárneho návrhu už konzultoval s ministrom spravodlivosti,“ skonštatovala rada v stanovisku.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Neprijateľné a hrubé zastrašovanie. Reagujú kolegovia sudcu, ktorému hrozil minister vnútra

Danými vyjadreniami predstaviteľ výkonnej moci podľa nej neprípustne vyvíja tlak hrozbou trestného a disciplinárneho stíhania aj voči ďalším sudcom Mestského súdu Bratislava IV, ktorí o obdobných alebo iných návrhoch proti ministerstvu vnútra budú rozhodovať v blízkej dobe. „V prípade, že sa strana sporu nestotožňuje s rozhodnutím súdu, má právo využiť riadne, prípadne mimoriadne opravné prostriedky,“ podotkla. Proti vyjadreniam protestuje aj sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu. Ide podľa nej o zasahovanie do nezávislosti sudcov v súvislosti s ich rozhodovacou činnosťou, ktoré vysokou mierou oslabuje dôveru verejnosti v súdne rozhodnutia.

Výrokmi ministra vnútra a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) na adresu sudcu Mestského súdu Bratislava IV sa má v utorok zaoberať aj Súdna rada.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #sudca #Matúš Šutaj Eštok #čurillovci