Poslanci sa k odvolávaniu Blahu nedostali. SaS: Je nehodný funkcie. KDH zbrane neskladá

Národná rada o návrhu na odvolanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) z funkcie podpredsedu snemovne poslanci nerokovali. Poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze. Za hlasovalo 69 poslancov, proti 78, jeden sa zdržal a jeden nehlasoval.

14.11.2023 13:26
blaha, gašpar Foto: ,
Tibor Gašpar gratuluje Ľubošovi Blahovi po tom, ako parlament neotvoril schôdzu k odvolávaniu Blahu z postu podpredsedu parlamentu.
debata (6)

Mimoriadnu schôdzu iniciovalo opozičné KDH, podporili ho aj ďalší členovia opozície. Urobili tak v reakcii na video, v ktorom Blaha odstránil vo svojej kancelárii vlajku Európskej únie a portrét prezidentky Zuzany Čaputovej.

Čaputová do skrine, vlajka EÚ preč. Blaha upratoval
Video

KDH nevylučuje predkladanie ďalších návrhov na odvolanie Blahu z funkcie. „Budeme aj naďalej trvať na tom, aby sa pán Blaha verejne ospravedlnil, odstránil obraz Che Guevaru zo svojej pracovne a aby vrátil vlajku Európskej únie na svoje miesto,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Martina Holečková.

Podľa SaS Blaha každým dňom dokazuje, že nikdy nebol hodný funkcie podpredsedu parlamentu. „Podpredseda NR SR je ústavná funkcia, ktorá si vyžaduje, aby ju zastupoval slušný, diplomatický a dobre vystupujúci politik. Toto správanie Ľuboš Blaha vo svojej osobe naozaj nemá,“ skonštatoval predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.

Tibor Gašpar gratuluje Ľubošovi Blahovi po tom,...
Parlament v utorok 14. novembra 2023 schôdzu k...
+8Parlament v utorok 14. novembra 2023 schôdzu k...

Predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska Martin Dubéci tvrdí, že podpredsedovia parlamentu by obzvlášť mali reprezentovať hodnoty demokracie a slušného dialógu. „V tomto Ľuboš Blaha zlyháva na plnej čiare, za čo má prevziať zodpovednosť a nemal by byť viac funkcionárom parlamentu,“ napísal na sociálnej sieti.

Predseda klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš považuje za hanbu, že je Blaha podpredsedom NR SR. „Malo sa o tom rokovať, malo sa o tom hlasovať, my by sme, samozrejme, boli za odvolanie Ľuboša Blahu,“ vyhlásil.

Marian Repa aktual Čítajte viac Cirkusant Ľuboš Blaha dehonestuje štát

Blaha podľa poslancov už niekoľko rokov verejne prejavuje náklonnosť nedemokratickým režimom a pýtajú sa, či takýmto konaním chce spochybňovať naše členstvo v EÚ, či dokonca podporiť až vystúpenie z tohto spoločenstva. „Toto konanie je nehorázne, neúctivé a nehodné pozície podpredsedu NR SR," myslia si poslanci. Dodávajú, že hoci bola NR SR tvorcom zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a taktiež existujú ustanovenia v trestnom zákone, ktoré postihujú propagovanie tohto režimu, tak priamo v kancelárii podpredsedu parlamentu visí obraz reprezentanta spomínaného režimu. „KDH ako najstaršia ponovembrová strana na Slovensku a priamy dedič protikomunistického disentu sa nemieni nečinne prizerať na takéto vulgárne a prízemné šliapanie po symboloch demokracie a ich nahrádzanie symbolmi jednej z najohavnejších diktatúr všetkých čias," uvádza sa v návrhu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #odvolávanie #Ľuboš Blaha