S Puškárom sme Tupého viackrát udreli, vypovedal na súde kľúčový svedok. Rodina žiada 750-tisíc eur

Na Mestskom súde Bratislava I sa dnes začal proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého. V tejto trestnej veci je obžalovaný advokát Adam Puškár, ktorého na dnešné pojednávanie predviedla eskorta z výkonu väzby. Prokuratúra, ako aj obhajoba na začiatku odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste.

15.11.2023 10:21 , aktualizované: 16:14
debata (19)

Podľa obžaloby Puškár 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave spolu s ďalšími osobami napadol osemčlennú skupinu ľudí, v ktorej bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý.

Adam Puškár v sprievode polície prichádza na súd

Video

Toho nožom viackrát bodol do ramena, stehna, hrudníka a chrbta, na následky čoho Tupý zomrel. Na skutku sa podľa obžaloby podieľala aj osoba, ktorá doteraz nebola stotožnená. Obhajoba označila obžalobu za nezákonnú, keďže neobsahuje zákonom predpísané náležitosti, označila ju aj ako predčasne podanú. Z tohto dôvodu obhajcovia Puškára navrhli vrátenie veci do prípravného konania.

Puškár pred súdom. Prišli i rodičia Tupého

Na bratislavskom mestskom súde sa začal súdny proces v prípade vraždy študenta Daniela Tupého, ktorého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží.

Fotogaléria
Obžalovaný Adam Puškár v sprievode polície...
Rodičia zavraždeného Daniela Tupého prichádzajú...
+9Obžalovaný Adam Puškár v sprievode polície...

Samotný obžalovaný vinu odmietol. „Chcem vyhlásiť, že som nevinný v plnom rozsahu," vyhlásil Puškár. Zároveň však povedal, že v tomto štádiu konania využije svoje právo nevypovedať. Právny zástupca poškodených Roman Kvasnica uviedol, že otec, matka, ako aj brat Daniela Tupého si uplatňujú nemajetkovú ujmu, každý v hodnote 250 000 eur. Dôvodom podľa neho je, že slovenské štátne orgány dlhú dobu neboli schopné prípad uzavrieť, dokonca preukázateľne kryli páchateľov. Tiež poukázal na snahu vykresliť obeť ako drogovo závislého človeka, ktorý si za svoju smrť „mohol sám". To podľa neho ešte znásobilo bolesť pozostalých zo straty syna a brata.

Kľúčový svedok: S Puškárom sme Tupého udreli

Na súde v stredu vypovedal aj kľúčový svedok Vladimír Malíček. Opísal okolnosti incidentu, na následky ktorého Tupý zomrel. Samosudca Roman Fitt zakázal médiám zverejňovať detaily výpovede, aby neboli ovplyvnené svedectvá ďalších svedkov.

Malíček pred súdom vypovedal v postate v zhode so zisteniami orgánov činných v trestnom konaní. Priznal, že bol súčasťou partie, ktorá na bratislavskom Tyršovom nábreží v novembri 2005 napadla skupinu osôb, ktorej súčasťou bol aj Tupý. Potvrdil tiež, že v partii bol aj Puškár. Svedok zároveň pripustil, že Tupého tiež niekoľkokrát udrel. „Boli sme sympatizanti krajne pravicovej ideológie," povedal na margo seba aj obžalovaného. Priznal tiež, že sám nosil otvárací nôž, podľa vlastných slov ho však používal na údery.

Zmaril štát vyšetrovanie?

Otec obete Daniel Tupý st. pred súdom vyhlásil, že osoby, ktoré sú uvedené v obžalobe, boli orgánom činným v trestnom konaní známe do dvoch až štyroch mesiacov od skutku. Potom však prípad dostala na starosti nová vyšetrovateľka, ktorá vyšetrovanie otočila iným smerom. „Dá sa povedať, že ho zmarila,“ skonštatoval Tupý st. Doplnil, že je presvedčený, že v tejto súvislosti došlo k trestnému činu marenia vyšetrovania a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Daniel Tupý Čítajte viac Trestný právnik Burda k vražde Tupého: Aj premlčanie má svoje dôvody, nejde o akt svojvôle

Vyšetrovanie sa neskôr zameralo na osoby spájané so skupinou „piťovcov“. Tupý st. v tejto súvislosti povedal, že ho kontaktoval samotný šéf skupiny Juraj Ondrejčák. Na spoločnom stretnutí mu povedal, že jeho ľudia sa na mieste skutku nenachádzali. Podľa Ondrejčáka však na mieste bola osoba s prezývkou Alarm, ktorá mala aj zakrvavené šaty. „Neskôr sa to potvrdilo,“ povedal otec Daniela Tupého. Vyšetrovacie orgány však podľa neho toto neriešili a obvinili a nakoniec aj obžalovali osoby z prostredia piťovcov. Tie boli však nakoniec oslobodené. Tupý st. tiež povedal, že v súvislosti s prípadom sa v roku 2006 stretol aj s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Ten mu konkrétne predstavil spomenutú novú vyšetrovateľku s tým, že ona má teóriu, ktorá je „na hrane“. „A on, že s tým nechce mať nič spoločné,“ dodal Tupý st.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova. Čítajte viac Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Daniel Tupý