Polakovič ako šéf polície skončil, Šutaj Eštok na miesto dosadil okresného veliteľa z Bratislavy

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) dočasne poveril funkciou prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka. Doterajší poverený šéf polície Rastislav Polakovič nastupuje do novej funkcie riaditeľa dopravnej polície.

15.11.2023 12:11 , aktualizované: 13:08
Šutaj Eštok, Ľubomír Solák Foto:
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (vpravo) a nový dočasný šéf polície Ľubomír Solák.
debata (150)

Viceprezidentom Policajného zboru pre migráciu, operatívu a riadenie služieb sa stal Ivan Hapšták. Riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov bude Pavol Krejčí. Minister o tom informoval na sociálnej sieti.

Solák momentálne pôsobí ako veliteľ okresného veliteľstva Bratislava I. Mestskej polície Bratislava.

„S novým dočasne povereným prezidentom Policajného zboru máme rovnaký pohľad na bezpečnosť v našej krajine a zhodneme sa na základných prioritách, ktoré sme si vytýčili. Jednou z nich, dovolím si povedať asi najdôležitejšou, je zaručiť bezpečnosť Slovenska a jeho občanov s tým, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako,“ skonštatoval Šutaj Eštok.

Solák, ktorý má dnes hodnosť plukovníka, v roku 2015 pôsobil ako veliteľ zásahovej jednotky na Útvare osobitného určenia policajného prezídia. O funkciu v januári toho roku ale prišiel. Dôvodom bola nepovolená streľba ostrými nábojmi v ruinách rozostavanej bratislavskej nemocnice Rázsochy počas cvičenia Lynx komanda, uviedol Denník N s tým, že Lynx komandu vtedy šéfoval dnes už bývalý policajný prezident Štefan Hamran a táto dvojica si nerozumela.

Streľba v Rázsochách

Podľa Markízy jednotka Lyx komanda v decembri 2014 strieľala ostrými na skelet Rázsoch, ktorý sa nachádzal v blízkosti rodinných domov. „Skutočné dôkazy o paľbe ostrými sme objavili až v útrobách nemocnice, do ktorej sme sa nepozorovane dostali. Prestrieľané steny, zvyšky policajných terčov či množstvo zdeformovaných projektilov,“ opisovala Markíza.

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák najprv vylúčil, že by policajti strieľali ostrými nábojmi. Po tom, ako mu novinári ukázali zábery rozstrieľaných priestorov, Kaliňák priznal, že streľba na Rázsochách nebola v poriadku. Streľbu ostrými údajne prikázal práve Solák.

Výsledkom podľa informácií Denníka N bolo, že koniec Soláka v policajnom zbore žiadal samotný Kaliňák. Do civilu však napokon nešiel, odišiel až neskôr a skončil až v bratislavskej mestskej polícii.

Polakovič bude podľa ministra ako nový riaditeľ dopravnej polície riešiť dopravný kolaps na slovensko-ukrajinskej hranici. Šutaj Eštok mu poďakoval za jeho prácu a nasadenie „počas krátkeho, no veľmi intenzívneho obdobia“. „Najmä za jeho profesionálny prístup a zápal počas riešenia problémov s nelegálnou migráciou a ochranou slovenských hraníc,“ dodal.

Polakovič pôsobil na čele polície od konca októbra, po odvolaní policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video

Opoziční poslanci žiadajú zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného brannobezpečnos­tného výboru. Zaoberať sa má predstavením nového dočasne povereného policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. Okrem neho chcú prizvať aj ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Na sociálnej sieti o tom informoval podpredseda výboru Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

„Od nástupu novej vlády ide už o druhého prezidenta Policajného zboru, ktorý namiesto verejného vypočutia a následného vymenovania bol len dočasne poverený,“ zdôvodnil Grendel. Ako doplnil, hoci pri dočasnom poverení nie je povinnosť verejného vypočutia pred výborom, poslanci chcú poznať víziu dočasného policajného prezidenta a nechcú čakať na jeho predstavenie týždne až mesiace.

Opoziční poslanci podali návrh do podateľne Národnej rady SR v stredu. Výbor by mal byť zvolaný do siedmich dní.

Žilinka Eštok Čítajte viac Žilinka pri čurillovcoch našiel porušenie zákona: Prípad odobral Bratislave. Moje rozhodnutie sa nemení, reaguje Šutaj Eštok
150 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #Polícia Slovenskej republiky #Ľubomír Solák