Pčolinský a Kučerka zmanipulovali nahrávku, ktorou diskreditovali prokurátorov. Lipšic hovorí o prekročení čiar

Posudok Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru dokazuje, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry boli obeťou nevyberavých útokov politicky exponovaných osôb na základe zmanipulovaných zvukových záznamov. Na stredajšom brífingu to uviedol špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic, ktorý hovorí o "prekročení čiar právneho štátu".

15.11.2023 15:34
Daniel Lipšic Foto: ,
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas brífingu na tému Manipulácie nahrávok, týkajúcich sa prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry 15. novembra 2023
debata (287)

Podľa medializovaných informácií v kauze už obvinili bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a niekdajšieho policajta Mariána Kučerku.

Posudok sa týkal nahrávky, na základe ktorej líder Smeru Robert Fico obvinil prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka z nelegálnych praktík v kauze bývalého policajta Mariána Kučerku.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o manipulácii nahrávok, týkajúcich sa prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

Video

Stanovisko znaleckého ústavu podľa Lipšica jasne dokazuje, že nahrávka, resp. prezentovaná časť nahrávky bola zmanipulovaná, sfalšovaná.

„Nahrávka bola zložená minimálne z dvoch rôznych zvukových záznamov, kde sú sporné body vo viacerých časoch, v rámci ktorých boli zaznamenané zmeny charakteru nahrávky, ale aj rôzne úrovne hlasitosti, ktoré mohli znamenať rôzne podmienky nahrávania, alebo v tomto prípade je pravdepodobnejšia úprava a zasahovanie do záznamu po jeho vyhotovení,“ citoval Lipšic zo stanoviska.

Vyhlásil zároveň, že expertný posudok, vytvorený v rámci prebiehajúceho trestného stíhania, týkajúceho sa nahrávky, zverejňuje so súhlasom oboch dotknutých prokurátorov.

„V danom trestnom stíhaní vystupujú ako poškodení,“ dodal Lipšic. Zopakoval, že útoky na prokurátorov na základe klamstiev a vyfabrikovanej nahrávky považuje za prekročenie akýchkoľvek pomyselných čiar právneho štátu.

vraždy prokurátorov Lipšic Čítajte viac Lipšic sa podľa Pellegriniho nikdy nemal stať špeciálnym prokurátorom. Mal by skončiť predčasne, tvrdí šéf Hlasu
287 debata chyba
Viac na túto tému: #prokuratúra #nahrávky #Daniel Lipšic