Kto sú noví poslaneckí asistenti? O 6 miliónov zo štátneho sa podelia ľudia z kandidátky ĽS NS, pesničkár aj predajca ohňostrojov

Či už pripravujú pre poslancov návrhy zákonov, alebo im len vybavujú telefonáty, nepochybne dostali lukratívny flek. Funkcia asistenta v parlamente je výhodná nielen nadpriemerným platom, ale aj možnosťou dostať sa do prostredia vysokej politiky. Čerstvo zvolení zákonodarcovia si už vybrali posilu na najbližšie roky a pozície ponúkli ľuďom, ktorým najviac dôverujú. Tými sú často ich dávni priatelia či menej úspešní stranícki kolegovia. Štát na ich odmeny minie vyše šesť miliónov eur ročne.

17.11.2023 09:00
debata (35)

Budú tiež pôsobiť v Národnej rade, hoci neboli zvolení vo voľbách. Asistenti poslancov NR SR totiž podľa zákona majú slobodný prístup do parlamentu a môžu využívať v jeho priestoroch „primerane vybavenú kanceláriu“. Požiadavky na uchádzačov o túto funkciu nie sú vôbec náročné, stačí aj stredoškolské vzdelanie. Každý poslanec si môže najať až troch asistentov. Výšku odmeny pre každého určí podľa svojho rozhodnutia, celková suma však nesmie prekročiť 3 521 eur mesačne. Ak by chcel, celú túto sumu môže dať aj jednému asistentovi.

Poslanecká "pravá ruka” má na starosti rôzne administratívne služby, napríklad vedenie dokumentácie súvisiacej s prevádzkou poslaneckej kancelárie, vybavovanie korešpondencie, komunikácia a evidencia bežných výdavkov. Okrem referentskej agendy však môže riešiť aj náročnejšie veci, napríklad pomáhať s odbornou prípravou návrhov zákonov.

Flek pre známych a blízkych

Kto bude poslancovi pri výkone mandátu pomáhať, akú agendu riešiť a akú odmenu za to dostávať, rozhoduje samotný zákonodarca. Často sa na pozíciu asistentov dostanú blízki spolupracovníci politikov, k funkcii pritom patrí aj slušná mzda. Až 19 poslancov totiž určilo svojim asistentom najvyššiu možnú odmenu vo výške 3,5 tisíca eur mesačne. Ako štedrí nadriadení sa napríklad ukázali členovia strany SaS: najvyšší plat asistentom pridelili Richard Sulík, Branislav Gröhling, Jana Bittó Cigániková a Vladimíra Marcinková. Poslanci za liberálnu stranu si do tímu vybrali ľudí, s ktorými spolupracovali aj v uplynulom volebnom období.

Podobne štedrý bol aj Roman Mikulec (Slovensko), ktorý si za asistentku opäť vybral Veroniku Gmiterko. Pozornosť získala tým, že sa zúčastnila straníckej tlačovej besedy Igora Matoviča, hoci v tom čase ešte bola štátnou zamestnankyňou ministerstva financií a podľa zákona by sa nemala zúčastňovať na politických aktivitách.

Najštedrejšie poslanci a ich asistenti

Odmena asistenta poslanca predstavuje maximálne 2,7-násobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok zaokrúhlený nahor na celé euro.

Fotogaléria
Poslanec Roman Mikulec (Slovensko) vyčlenil pre...
Jozef Pročko (Slovensko) vyčlenil pre asistenta...
+16Predseda strany Sloboda a Solidarita a zvolený...

Bývalý minister práce Ján Richter (Smer) má za asistentku bývalú rezortnú hovorkyňu Veroniku Pazičovú. Na jej odmene nešetril, za štyri roky vo funkcii dostane viac ako 165-tisíc eur. Predseda SNS Andrej Danko do parlamentu tiež prišiel s podporou dávnej spolupracovníčky, asistovať mu bude riaditeľka straníckej kancelárie Zuzana Škopcová. Určil jej odmenu vo výške 3,5 tisíca eur od štátu. Tento príjem však nemusí byť jediným, asistenti môžu finančne profitovať aj z ďalších zdrojov. Majú povolené napríklad podnikať alebo pracovať pre iné subjekty. SNS neodpovedala na otázky Pravdy k tomu, či Škopcová dostáva plat aj za výkon funkcie v rámci strany.

Poslanec Jozef Pročko (Slovensko), tak ako aj v minulom volebnom období, zamestnal na pozíciu asistenta priateľa svojej dcéry Radovana Vanča. “Ja som si vybral človeka, ktorému dôverujem. Neporušil som tým žiadny zákon a asistent musí byť pre mňa človek, ktorému verím, že ma nepodrazí,” obhajoval svoj výber v minulosti. Spoluprácu s asistentom zrejme neoľutoval, keďže po znovuzvolení mladému mužovi zdvihol sumu odmeny na najvyššiu možnú úroveň.

Rodinné prepojenia pravdepodobne pomohli aj v prípade asistenta poslanca Jána Blcháča (Hlas). O jeho administratívu sa stará Tomáš Medveď za odmenu tritisíc eur. Asistentom bol aj v minulom volebnom období, ale dostaval za svoje služby štvornásobné nižšiu odmenu. Predtým sa venoval riadeniu firmy predávajúcej ohňostroje. Dá sa predpokladať, že má dobré vedomosti o tom, ako to funguje v kuloároch parlamentu, keďže za manželku má hovorkyňu predsedu NR SR a strany Hlas Petra Pellegrniho, Patríciu Medveď Macíkovú. Vysoký plat z rozpočtu Národnej rady má aj člen mediálneho tímu Petra Pellegriniho, bývalý novinár Marián Bednár. V parlamente bude asistovať poslancovi Petrovi Kalivodovi. (Hlas).

vláda, heger, Čítajte viac Remišová, Krajniak, Mikulec aj Heger idú naspäť do parlamentu. Osem mien bývalej vlády si najalo 11 asistentov za 100-tisíc eur

Najvyššie odmeny svojim asistentom tiež určili poslanci Smeru Ľuboš Blaha, Marcela Čavojová a Dušan Galis. Posledný však prekvapil nielen štedrosťou, ale aj tým, koho si vybral za posilu. Riadiť jeho poslaneckú kanceláriu totiž bude bývalá poslankyňa z kandidátky ĽS¤NS, Slavěna Vorobelová. Do parlamentu nastúpila vlani ako náhradníčka za predsedu ĽS¤NS Mariana Kotlebu, ktorý prišiel o mandát, lebo bol odsúdený za extrémistický trestný čin. Vorobelová pôsobila ako nezaradená poslankyňa, v predčasných voľbách nebola úspešná a v parlamente preto pokračuje už len ako asistentka.

Ďalšou zástupkyňou Kotlebovej strany na pôde NR SR je asistentka poslanca za SNS Pavla Ľuptáka. Simona Domová predtým pracovala pre kanceláriu Marka Kotlebu (ĽS¤NS) a kandidovala v predčasných voľbách. Preslávila sa hlavne šírením nepravdivých informácií o tom, že otrávená krupica z Ukrajiny sa predáva v slovenských obchodoch. Polícia tieto tvrdenia vyvrátila a označila za hoax.

Neuspeli vo voľbách

Zoznam asistentov poslancov naznačuje, že takmer všetky strany používajú inštitút asistentov poslancov ako druhú šancu pre neúspešných kandidátov z vlastných radov. Napríklad dopravný inžinier z Popradu Marián Barilla (Hlas) vo voľbách získal 774 hlasov, čo nestačilo na mandát poslanca. Pomohol mu však stranícky kolega Ján Ferenčák (Hlas), ktorý neúspešného kandidáta poveril riadením kancelárie a ponúkol mu takmer poslanecký plat vo výške 3,5 tisíca eur.

Pôsobiť v NR SR budú aj niekoľkí neúspešní kandidáti Progresívneho Slovenska (PS). V PS hovoria, že v týchto prípadoch nejde o stranícku stratégiu pomoci členom hnutia, ale o rozhodnutie jednotlivých poslancov a poslankýň. “Je prirodzené, že za asistentov a asistentky si vybrali ľudí, ktorým dôverujú a s ktorými zdieľajú rovnaké hodnoty v rámci strany,” uviedlo tlačové oddelenie progresívcov.

PS chce odvolávať ministra Šutaja Eštoka hneď, ako to bude možné
Video
Zdroj: TV Pravda

Poslanec hnutia Štefan Kišš poskytol prácu číslu 122 z kandidátky PS Zuzane Čifári. Beáta Jurík (PS) má za asistentku stranícku kolegyňu Magdalénu Kováč Mergovú, ktorá vo voľbách neuspela. Za hnutie tiež kandidovala Natália Heribanová, ktorá bude pôsobiť v kancelárii straníckej kolegyne Lucie Plavákovej. Tá v parlamente tiež začínala ako asistentka, pracovala pre poslanca Tomáša Valášeka (PS), po voľbách spolu sedia v rokovacej sále Národnej rady.

Opačným smerom išli traja členovia hnutia Slovensko (predtým OĽaNO). Anna Andrejuvová, Milan Vetrák a Marek Šefčík boli poslancami parlamentu v ôsmom volebnom období. V tohtoročných voľbách však nezískali dosť hlasov, a tak majú v NR SR pôsobiť iba ako posila pre kolegov. „Súčasní poslanci hnutia Slovensko si za asistentov vybrali viacerých spolupracovníkov hnutia, ktorí s hnutím spolupracujú už dlhodobo, či už ako bývalí poslanci alebo ako súčasť štruktúr hnutia,” povedal pre Pravdu hovorca hnutia Matúš Bystriansky, ktorý v parlamente tiež pôsobí ako asistent poslanca Michala Šipoša.

Pomocnú ruku menej úspešným kolegom podali aj poslanci Smeru. Lukáš Luknár kandidoval za stranu ako asistent poslanca a napokon ním aj zostal. Vo voľbách získal 371 hlasov, čo nestačilo na poslanecký mandát, a preto v novom volebnom období pokračuje ako asistent Jozefa Valockého (Smer). Viedol jeho kanceláriu aj predtým, po novom bude mať lepšie finančné podmienky. Pred voľbami za asistentské služby dostával 200 eur mesačne, od októbra má plat 2400 eur. „Poslanci NR SR z klubu strany SMER – SD si vyberajú svojich asistentov sami, preto tam môžu byť aj ľudia z kandidátnej listiny,” vysvetlila strana.

truban, michelka, matovič Čítajte viac Kristus kráľ Slovenska? Politici reagujú na Kuffove vyjadrenia, Šimkovičová o tom vraj nevedela

Pestrá minulosť

Podpredseda KDH Jozef Hajko poveril kanceláriu Petrovi Jankůvi, ktorý za hnutie neúspešne kandidoval vo voľbách. Čerstvý asistent poslanca má bohatý a rozmanitý životopis. Pred vstupom do politiky totiž pôsobil ako pesničkár, scénograf, dramatik a publicista. Napísal deväť rozhlasových hier, vlani mal záujem o post šéfa RTVS a pripravil aj návrh na reformu verejnoprávnej televízie. Komisia sa však rozhodla pre iného kandidáta. „Poslanci si sami vyberali asistentov na základe ich vzdelania a skúseností, zároveň ich výber bol realizovaný v koordinácii s poslaneckým klubom a hnutím,” uviedlo tlačové oddelenie KDH na otázky Pravdy k tomu, ako prebiehal výber asistentov.

Zaujímavú minulosť má aj Miloslav Horka, krajský predseda SNS a zároveň asistent poslanca Milana Garaja. Horka pôsobí vo vedení národnej strany a pred siedmimi rokmi sa zaplietol do škandálu s flekom pre brata známeho hokejistu Miroslava Šatana. Podľa denníka Plus jeden deň mal Horka poslať esemesku, ktorá obsahovala prosbu vybaviť miesto riaditeľa v štátnom Vodohospodárskom podniku pre Petra Šatana. Celá kauza nabrala na obrátkach po výrokoch vtedajšieho poslanca Stanislava Kmeca, ktorý tvrdil, že takéto dohadzovanie je v SNS bežné.

Poslanecký klub SNS pred tlačovou konferenciou... Foto: Pravda, Ivan Majerský
SNS, nominácia Taraba, Huliak, Danko, Poslanecký klub SNS pred tlačovou konferenciou strany 24. októbra 2023

Pozornosť médií si v minulosti zaslúžila aj súčasná asistentka poslanca Smeru Daniela Karasa Zuzana Weberová. Vyštudovaná právnička asistuje v parlamente vyše desať rokov, predtým riadila kanceláriu súčasného ministra financií Ladislava Kamenického (Smer). Spoluprácu s predstaviteľmi sociálnodemokra­tickej strany však začínala ako advokátka, zastupovala napríklad Roberta Fica na súdoch s médiami. Bulvárne médiá neskôr zverejnili niekoľko fotografií, ktoré naznačovali, že šéfa Smeru spájajú s právničkou nielen služobné záležitosti. Za tri volebné obdobia, ktoré Weberová spolupracovala so Smerom v pozícii asistentky, zarobila 240-tisíc eur. Práca pre poslanca Karasa jej prinesie ďalších 60-tisíc.

Minimálne požiadavky

Asistenti poslancov nie sú štátnymi zamestnancami. Svoje služby poskytujú ako živnostníci a okrem vysokej odmeny nemajú takmer žiadne ďalšie benefity. Za výhody majú iba slušný prijem, štátom hradené náhrady na zahraničné služobné cesty či stály prístup ku kuloárnym informáciám z toho najvyššieho stupňa domácej politiky.

Zákon pritom stanovuje na asistentov poslancov pomerne nízke požiadavky. Majú byť bezúhonní, mať dosiahnuté úplné stredoškolské vzdelanie a nesmú nastúpiť do funkcie, ak v Národnej rade je poslancom niekto z ich príbuzných. Agendu majú takú, ktorá si nevyžaduje odborné znalosti. Ich práca však štátny rozpočet vychádza na milióny. Ročné výdavky štátu na administratívnu a mediálnu výpomoc zákonodarcom vychádzajú na šesť miliónov eur.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Národná rada #poslanci NR SR #asistent poslanca