„Keďže ide o verejnoprávny vzťah medzi policajtom a služobným úradom ministerstva vnútra, koná vždy správny súd,“ vyhlásil Šutaj Eštok. Civilný súd podľa neho v takomto prípade nemôže rozhodovať. Avizovaného odvolávania zo strany opozície sa minister neobáva. Ako skonštatoval, je pripravený ísť do parlamentu.
„Nateraz nie je dôvod pochybovať o tom, že v týchto veciach neodkladných opatrení z antidiskriminačných dôvodov má právomoc jedine civilný súd,“ skonštatoval Kubina. Ako poznamenal, za svojich klientov podal celkovo sedem návrhov, päť ešte rozhodnutých nebolo.
Minister vnútra po nástupe do funkcie rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Zároveň rozhodol o zrušení funkcie policajných viceprezidentov, čím skončil vo funkcii aj Branko Kišš.
Kubina vtedy označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol. Aj Úrad na ochranu oznamovateľov skonštatoval, že ministerstvo vnútra sa naň malo obrátiť v súvislosti s postavením vyšetrovateľov mimo služby.
Čítajte viac Šutaj Eštok podľa súdu opäť pochybil. Prvý z čurillovcov sa môže vrátiť do práceMestský súd Bratislava IV v prípade Mašina aj Kišša už vydal neodkladné opatrenia, podľa ktorých môžu ďalej pôsobiť vo svojich funkciách.
Rozhodnutím ministra sa mal vo štvrtok zaoberať aj parlamentný ústavnoprávny výbor. Nebol však uznášaniaschopný.
Čítajte viac Toto si k sudcom nedovoľujte, zaznelo na Súdnej rade. Riešila útoky Šutaja Eštoka aj Tarabu, Mazáka chcú odvolaťVýbor nezasadol
Ústavnoprávny výbor parlamentu sa dnes nezaoberal krokmi ministra Šutaja Eštoka, ktoré opozícia kritizuje ako nezákonné. Nebol totiž uznášaniaschopný, keďže na zasadnutie prišlo len päť poslancov.
Súdy už v dvoch prípadoch rozhodli, že policajti, ktorí boli ministrom postavení mimo službu, prípadne im zrušil funkciu, ktorú zastávali, sa môžu vrátiť do práce. Stalo sa tak práve v prípade Branka Kišša a Štefana Mašína.
Ako dnes na tlačovej konferencii povedal podpredseda výboru Ondrej Dostál (SaS), bol to už druhý pokus, na ktorom sa chceli zaoberať podozrením na porušenia zákona o ochrane oznamovateľov, ku ktorému mohlo dôjsť suspendovaním vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry ministrom vnútra. „V prvom aj v druhom prípade koaliční poslanci neprišli," uviedol s tým, že podľa jeho názoru ide o obštrukciu. „Bol by to priestor, aby sme sa mohli pána ministra pýtať, on by nám mohol vysvetliť svoje postupy," povedal Dostál. Zároveň skonštatoval, že Šutaj Eštok zjavne nemá záujem o takúto diskusiu. „Asi sa necíti dostatočne silný vo svojej argumentácii," dodal.
Parlamentný brannobezpečnostný výbor k dočasne poverenému policajnému prezidentovi sa uskutoční v stredu 22. novembra. Okrem šéfa polície Ľubomíra Soláka je pozvaný aj minister Šutaj Eštok. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Národnej rady.
O zvolanie mimoriadneho zasadnutia výboru požiadali opoziční poslanci. Jediným bodom programu je predstavenie dočasne povereného prezidenta Policajného zboru. Ako argumentoval poslanec Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ), od nástupu novej vlády ide už o druhého policajného prezidenta, ktorý namiesto verejného vypočutia a následného vymenovania bol len dočasne poverený.
Minister vnútra v stredu (15. 11.) dočasne poveril funkciou prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka. Ten vystriedal doterajšieho povereného šéfa polície Rastislava Polakoviča, ktorý vo funkcii pôsobil od konca októbra, po odvolaní policajného prezidenta Štefana Hamrana.