Mazák: Parlament ma nemá právo odvolať z funkcie člena Súdnej rady SR

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák tvrdí, že Národná rada (NR) SR ho nemá právo odvolať z funkcie člena Súdnej rady SR. Ak by k tomu prišlo, avizuje podanie ústavnej sťažnosti.

17.11.2023 10:30
Ján Mazák Foto: ,
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
debata (42)

„Ja som bol zvolený parlamentom 23. apríla 2020, novela Ústavy SR, ktorá umožňuje kedykoľvek odvolať člena Súdnej rady SR, sa stala účinnou 1. januára 2021. Na mňa platil zjednocujúci výklad Ústavného súdu SR, podľa ktorého nemožno člena Súdnej rady SR odvolať pred uplynutím päťročného obdobia,“ zdôraznil.

Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať
Video

Ak by parlament rozhodol o jeho odvolaní, obrátil by sa na Ústavný súd SR. „Keby som náhodou neuspel vo vnútroštátnom prostredí, hoci judikatúra ÚS je zrejmá, pôjdem ďalej,“ dodal.

Tomáš Taraba a Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Toto si k sudcom nedovoľujte, zaznelo na Súdnej rade. Riešila útoky Šutaja Eštoka aj Tarabu, Mazáka chcú odvolať Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Pravidlá musia platiť aj pre mňa, píše minister Šutaj Eštok. Sudcovi Kubišovi sa ospravedlnil

Súdna rada SR je ústavný orgán tvorený 18 členmi vrátane predsedu a podpredsedu. Jedného člena volia sudcovia Najvyššieho súdu SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Osem členov z radov sudcov volia sudcovia ostatných súdov. Po troch členov dodávajú Národná rada (NR) SR, prezident SR a vláda SR.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video
42 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Mazák #Súdna rada SR