Upozornenie Horskej služby: Na horách je už zima, na chodníkoch aj pol metra snehu

Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje návštevníkov hôr, že v nich už prevládajú zimné podmienky, pričom na chodníkoch sa nachádza súvislá vrstva nového snehu, ktorý miestami dosahuje výšku 30 až 50 centimetrov.

18.11.2023 08:55
debata (1)

„Rovnako s príchodom zimného ročného obdobia sa skracujú dni a je preto nutné akúkoľvek aktivitu v horách prispôsobiť dennému svetlu a byť vybavený svetelnými zdrojmi,“ uviedla HZS.

Víkend bude poriadne studený. A čo začiatok týždňa?
Video

Zároveň apeluje na návštevníkov, že pokiaľ budú počas pobytu v horách vystavení zlému počasiu, aby prehodnotili možnosť návratu.

lyžovačka, Jasná Čítajte viac Lyžiarska sezóna štartuje už o pár dní. Ako sa vám predraží lyžovačka? Pozrite si prehľad cien skipasov

Horskí záchranári vo Vysokých Tatrách zasahovali v piatok počas noci, aby pomohli dvojici českých turistov. Tí zišli z turistického chodníka a podvečer uviazli na vrchole Veľkej Svišťovky. Vystavení boli silnému vetru so snežením a nedokázali ďalej samostatne pokračovať. Na pomoc im zo Starého Smokovca vyrazilo osem záchranárov.

„Celú záchrannú akciu komplikoval silný vietor, kvôli ktorému museli záchranári postupovať pozemne a nebolo možné využiť lanovku v Tatranskej Lomnici. Záchranári po lokalizovaní a dosiahnutí miesta zásahu uviaznutú dvojicu zateplili a poskytli im teplé nápoje. Následne bola dvojica v sprievode záchranárov evakuovaná do Tatranskej Lomnice, kde na vlastnú žiadosť pokračovali samostatne,“ informovala HZS na svojej webstránke. Záchrannú akciu ukončili pred polnocou.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Turistika #Horská služba